Kitap Kurdu Anne-Babalar Toplaşın! Erken Yaşta Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın 13 Yolu

911PAYLAŞIM

Bebekliğinde kitaplara ilgi duyan, erken çağlarını masal dünyasında geçiren ve sizin gibi kitap kurdu olan bir çocuk yetiştirmek ve ona kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız, bu 13 yöntemi deneyin!

Bebeğiniz dört aylık olduğunda nesneleri tutabilmeye, o nesnelerin dokularını hissetmeye ve o nesnelerden çıkan seslere ilgi göstermeye başlarlar. Alacağınız kumaş kitaplarla onun okuma dünyasına ilk adımını atmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yaşında ve henüz okumayı tabii ki sökmemiş bebeğinize suya dayanıklı, naylon kitaplar alabilirsiniz. Böylece kitap alışkanlığını katmerleyebilirsiniz.

Renkleri, hayvanları, nesneleri anlatan ve sesler çıkaran kitaplar iki yaşındaki bebeğiniz için uygundur. Bu kitaplar sayesinde bebeğiniz hem öğrenecek hem de kitap kurdu olma yolunda adımlar atacak.

Üç yaşında ve artık derdini anlatabilen çocuğunuza uyku öncesi için masal kitapları alabilirsiniz. Masal dünyasını keşfeden bir çocuk o dünyadan kolay kolay çıkmak istemeyecektir.

Bu şekilde okul öncesi çağa getirdiğiniz biricik yavrunuz için daha ayrıntılı ve ilgi alanlarına dönük kitaplar alabilirsiniz.

Çocuğunuzun odasına en sevdiği kitapları koyabileceği bir kitaplık seçin, bunu mümkünse birlikte yapın ki o da sahiplensin.

Çocuğunuz sizi izliyor ve siz ne yaparsanız onu taklit ediyor. Sizi kitap okurken gördüğünde o da eline kitap alacaktır. Unutmayın, eğitim ailede başlar.

Kitap okumanın zamanı olmaz. Evde, arabada, bahçede, uykudan önce, sonra… Cep telefonu ya da tabletle oynamasını istemiyorsanız, yanında her daim kitap bulundurması için onu teşvik edin.

Bir müddet sonra zevkleri oluşacaktır. Kitaplarını kendi seçmesine, kitabevlerinde gezmesine izin verin. Böylece kendi zevkleri doğrultusunda okumayı öğrenecek ve alışkanlığını pekiştirecektir. Zevk almadan okuduğu kitap, işkenceye dönüşebilir.

Sevdiği yazarları takip ederek kitap fuarlarında onları ziyaret edebilirsiniz. Çocuğunuz için paha biçilemez bir fırsattır.

İlgi alanına yönelik bir dergiye abone olmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran çağındayız ve bunun önüne geçmemiz, teknolojiyi ardımızda bırakmamız mümkün değil. Çocuğunuzun akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve televizyonda geçirdiği vakitleri ona danışarak düzenleyebilirsiniz. Böylece kitap okuması için zamanı olacaktır.

Hiçbir zaman geç değildir. Okuma alışkanlığı edindiremediğiniz çocuğunuzla ortak ilgi alanlarınızı keşfedip kütüphaneleri ziyaret edebilirsiniz. Rafların arasında gezinirken mutlaka ona uygun bir şey bulacaksınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cagirmayin-gelmeyecegim

Kitaplar servetimdir..... Kitap okumaya annem sayesinde alıştık ablalarımda çok okur . Onun zamanında fotoroman varmış ve çok okurmuş . Bizi de alıştırdı . Sürekli elimde bir kitap vardır :)). Büyük kızım a masallar okuya okuya büyüttüm öyle uyuttum . Şimdi 11 yaşında olucak asla sevmiyor kitap okumayı . Kitap köşesi yaptım kitap saati yaptım yok olmadı değişmedi demek ki içinde yok onunda . Küçük kızım 6.5 yaşında okuma bilmiyor ama bir sürü kitabı var . Her akşam eline alıyor ve hayali okuyor :)) Hayalinden masallar yaratıp sayfaları çeviriyor . İçinizde varsa her şey oluyor yoksa da yok olmayınca olmuyor..

moonandlight

dediği şeylerin hepsini yaptım:) bilmeden. 5,5 yaşında uyku öncesi mutlaka kitap okurum. Salonuma koca bi kitaplık koydum artık 500 geçmişti çünkü kitaplar. benimde başucumda hep bi kitap vardır. Biraz fazla kalsın hala bitmedimi diye dalgasını bile geçer. Nezaman öğrenicem okumayı diye sinir yapıyo kendisi okuyacakmış kitabını bebeğim :)

helloist

okuma alışkanlığı erken yaşta edinilir. Çocuk ve okuma üzerine çok güzel bir video serisi buldum. Sizlerle de paylaşmak istedim.

gzm-ynklr

Okumak gibisi yok.

sifresini-unutan-davinci

Kitap aliskanligimin olusmasinda en buyuk etken babamdir. Daha kucucukken evinize dergiler gelirdi benim de cocuk dergim vardi icinde cizgi romanlar vs olurdu okuma yazma bilmeden onlara sarilip okuyabilecegim gunlerin hayalini kurardim. Okumayi soktugumde tam 28 tane dergim vardi ve oturup 1 gunde bitirmistim hepsini. Ailede okuma aliskanligi varsa bu cocuga da geciyor. Her gun 1 kitap bitirirdim ortaokuldayken. Simdi de kendi kutuphanemi olusturuyorum. Hepsi babam sayesinde ❤

Görüş Bildir