Kimi Doğa Ana Kimi de İnsan Eliyle Bir Araya Gelmiş İki Türden Doğan 13 Aşırı Güzel Hayvan

-

Kimilerini mitolojiden tanıdığımız, ayrı türlerin bir araya gelmesi kimi zaman insanın açgözlülüğü yüzünden kimi zaman da doğanın kanunları ile gerçekleşebiliyor. Somatik hibridleştirme ya da eşeysiz üreme biyolojik ve doğal bir işlem olsa da ortaya çıkan hayvanlar doğal halleri kadar güçlü olamıyor. Sizler için derlediğimiz bu melez ırklar ise oldukça ilginç...

1. İlk kez Charles Darwin'in türler arası çiftleştirmesiyle meydana gelen zebra-at ya da zebra-eşekler, doğal yollarla üreyemedikleri için pek sık görülmüyorlar.

2. Dişi bir yunus balığı ve erkek bir katil balinadan doğan bu karışım vahşi yaşamda nadir de olsa görülüyor.

3. Amerikan Hibrit'i olarak bilinen bu hayvan 'buffalo' ve evcil dananın çiftleşmesinden türüyor. İlk olarak et endüstrisi için üretilmiş olduğu sanılsa da aslında 1800 yıl önce vahşi yaşamda bulundukları kayıtlarda yer alır.

4. 400 kg'lık ağırlığı ile dünyanın en büyük hibrid hayvanı, erkek aslan ve dişi kaplandan doğan 'Liger'dır.

5. Yukarıdaki çiftleşmenin cinsiyetler olarak tam tersi olduğunda ise ortaya 'Tigon' çıkar.

6. İlk kez eşeysiz bir çiftleştirmenin sonucu olarak 1910'da doğan leopar aslan, doğada yaşayamıyor. Bu yüzden günümüzde sadece 100 tanesi esaret altında yaşıyor.

7. Kutup ve boz ayısının bu karışımı, oldukça nadir görülen bir melez olsa da vahşi doğada onları görmek mümkün.

8. Erkek at ve dişi eşek melezi olan 'hinny'ler üreyemedikleri için vahşi yaşamda bulunmuyorlar.

9. Savana kedileri, evcil kedi ile vahşi Afrika kedisinin çiftleşmesinden olsalar da insana olan sadakatleri ile daha çok köpek davranışı sergiliyorlar.

10. İlk kez 1998 yılında, daha çok yün veren bir hayvan üretmek için yapılan deve ve lama melezi de vahşi doğada çiftleşemedikleri için pek sık görülmüyorlar.

11. Koyun ve keçinin çiftleşmesinden olan bu şirin bebekler vahşi doğada genellikle ölü doğuyor. Fakat yaşayanlar bile eksik kromozomlar yüzünden çiftleşme yetisini kaybediyor.

12. Tibet öküzü ve evcil dana arasındaki doğal çiftleşme ile doğan 'dzo'lar ebeveynlerine göre çok daha güçlü oluyor ve çiftleşip üreyebiliyorlar.

13. Jaglion, erkek jaguar ve dişi aslanın bulundukları hayvanat bahçesinde isteyerek çiftleşmesinden doğan sağlıklı bir bebek. Kanada'da ebeveynleri ile birlikte yaşamaya devam ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhalif-kursad-zafer

Darwin için "hayvan pezevengi" denilebilir sanırım; ama yine de yunusa "balık" diyen editör istemiyorum, aga..

geciciex

neden bunu yapıyor bu insanlar anlamıyorum aslan leoparı üretmiş yaşayamamış yıllardır hapis hayatı yaşıyor Allahım yaaa

araknenin-sanat-aski

8 numaradaki "hinny"nin Türkçe adı "bardo"dur. Anne eşek baba at olunca bardo, tersi durumunda da katır dünyaya gelir. İnsanlar katırları attan da eşekten de daha dayanıklı diye üretirler. Bunun aksine bardo çok güçsüz bir türdür.

gokhan-turkoglu4

bu deneyi bir adanali ve bir samsunluyu ciftlestirerek de yapabiliriz ortaya ne cikacagini cok merak ettim

pers-prensi

fotofoş gibi sanki çoğu

Görüş Bildir