Görüş Bildir
Haberler
Kilis Valisi, 'Düşen' Roketlere Açıklık Getirdi: 'Yer Çekimi Var'

etiket Kilis Valisi, 'Düşen' Roketlere Açıklık Getirdi: 'Yer Çekimi Var'

Emre Ordu
27.04.2016 - 21:47 Son Güncelleme: 28.04.2016 - 08:57

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, ve CHP milletvekilleri Gamze Akkuş İlgezdi, Dursun Çiçek, Murat Bakan ile Ahmet Akın'dan oluşan heyet Kilis'te yaptıkları incelemeleri tamamlayarak hazırladıkları raporu Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında açıkladı. Heyet, bölgede yaptığı incelemelerde Kilis Valisi Süleyman Tapsız ile de görüştü. Raporda belirtildiğine göre Vali Tapsız heyete yaptığı değerlendirme sırasında, ‘Bu füzelerin düşüyor olması eleştiriliyor tabii ki düşecek havada mı kalacak yerçekimi var’ ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kilis’te incelemelerde bulunan CHP’li Milletvekilleri Zeynep Altıok, Gamze Akkuş İlgezdi, Dursun Çiçek, Murat Bakan ve Ahmet Akın Meclis’te basın toplantısı düzenledi. 

Zeynep Altıok, Kilis’in adeta savaşın bir cephesine dönüşmüş durumda olduğunu belirterek kimsenin can güvenliğinin bulunmadığını söyledi. Kilis’in Suriye’deki savaşın merkezi haline geldiğini aktaran Altıok, “Kilis’te kim kimdir belli değil. Sokaklarda ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) militanları geziyor. Bu kişiler sınırı istedikleri gibi kullanıyorlar. Görüştüğümüz bir Suriyeli ‘Askerim resmimi çekmeyin. ÖSO için savaşıyorum Haftanın üç günü oradayım’ dedi. ÖSO militanlarının IŞİD’le çatışmalarda para karşılığı köy alıp köy verdikleri, birkaç gün sonra tekrar köyleri teslim aldıkları gibi iddialar var. Kilis’te pek çok kişi ÖSO’nun IŞİD’den farkı olmadığını söylüyor. Bunu en iyi Kilis halkı biliyor. 27 plakalı araçların geceleri geçiş yaptığını söylüyorlar” diye konuştu.

'Süperman olup düşen roketleri engeleyemem'

'Süperman olup düşen roketleri engeleyemem'

CHP heyeti mecliste düzenledikleri basın toplantısında, bölgede incelemelerde bulunarak hazırladıkları 'Kilis Raporu'nu açıkladı

Zeynep Altıok, Kilis halkının korku ve panik içinde olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

“Vali roketlere karşı ancak anonslarla önlem alınabildiğini kendisinin Süperman olup bunları engelleyemeyeceğini söylemekte. Hatta roketlerden yaralanan vatandaşları ziyaret ettiği sırada ‘Her zaman bizim üzerimize de gelebilir. Abdestsiz dışarıya çıkmıyoruz’ sözleriyle akıllara durgunluk veren bir açıklamaya imza attı. Kilis tehlikeli günlerden geçiyor, hükümet ve kamu otoritesi bilgi saklıyor. Bu ülkenin bir kenti terörün ortasında kalmış durumda. Her an sosyal bir patlamanın yaşanabileceğini gözlemledik. Valilik ve resmi makamlar halk ve Suriyeliler arasında uyum, sorunsuz eğitim ve barınma gibi olumlu tablo çizerken vatandaş aksine tedirgin korku güvensizlik içinde olduğunu paylaşıyor. Acilen terör ve afet bölgesi kapsamına alınacak tanımlama yapılmalı.”

'Bölgede hükümet politikalarını uygulamakla yükümlüyüm'

'Bölgede hükümet politikalarını uygulamakla yükümlüyüm'

Raporun geri kalan ayrıntıları şu şekilde;

“Sınırda ÖSO, İŞID ve YPG hakimiyetinin günlük olarak değiştiğini, yüz ölçümü en küçük bölgede süren çatışmalarda her gün köy bazında ele geçirmelerin yaşandığı bilgisi verilmiştir. Orada yaşanan patlamaların burada gibi hissedildiği, düşen roketlerden yöre halkının tedirgin olduğu bilgilerini aktaran Tapsız, konunun bir Milli Güvenlik meselesi olduğunu, kendisini ve ailesinin de can güvenliği bulunmadığını, kendisinin bölgede yürütülen hükumet politikalarını uygulamakla ve verilen talimatları yerine getirmekle yükümlü olduğunu, çözümün kendisinde olmadığını birkaç kez vurgulamıştır. Açık sınır kapısına ‘hayır’ diyemeyeceğini ifade etmiştir.

Heyetimizin ziyaretinden bir gün önce bölgeye ziyaret gerçekleştiren Genel Kurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a da aynı bilgileri, bize aktardığı gibi aktardığını dile getirmiştir. ‘Konu savaşın bitmesi. Hepimiz bunu isteriz. Politika bizim işimiz değil’ diyerek halkın gazete okumadığını, yerel TV olmadığını bu nedenle de STK ve partileri özellikle ağırladıklarını ve gocunmadan aynı bilgileri aktardıklarını dile getirmiştir. Tüm bu bilgileri bizimle paylaşan Vali, değerlendirmelerinin arasında ‘Bu füzelerin düşüyor olması eleştiriliyor tabii ki düşecek havada mı kalacak yer çekimi var’ gibi bir espri yaparak ölümlerin ve yaralanmaların olduğu gün bile olayın ciddiyetinin farkında olmayan kanıksamış bir tavır içine girmiştir.”

'Bizden kaynaklı bir sıkıntı yok'

'Bizden kaynaklı bir sıkıntı yok'

“Sınırdaki son durumu bir harita çıktısı üzerinden anlatan Vali’nin aktardıklarına göre, Türkiye’de İŞID ile sınırı olan iki il, Kilis ve Gaziantep’tir fakat Kilis kent merkezinin sınıra çok yakın olması sebebi ile füzeler Kilis’e atılmaktadır. Gaziantep kent merkezi ise sınıra çok yakın olmadığı için füzeler açık alana düşeceğinden buraya füze atılmamaktadır. Çobanbey Köyü, ÖSO’dan geri alındıktan sonra Halep’e yardım yolu tamamen kapalı olduğundan İŞID’e karşı Türkiye’nin muhalif güçlere desteğinin İŞID tarafından cezalandırma amaçlı bilinçli olarak füze ve roket atılıyor ve özellikle kent merkezleri hedef alınıyor. Bu anlamda 18 Ocak’tan bugüne kadar ilki bir okula isabet eden 48 roket atıldı. Hayati tehlikesi olmayan 22 kişi yaralandı. 4 ve 12 yaşlarında 2’si çocuk olmak üzere 6 kişi vefat etti.

Bu bilgileri Milli Savunma Bakanı’na da aktardığını belirten Vali, tedbirler almaya katkı sunduklarını, halkı anonslarla bilgilendirdiklerini, kendilerinden kaynaklı bir sıkıntı olmadığını ancak kendisinin ‘süpermen’ olmadığını, roketleri havada yakalayamayacağını aktarmıştır.”

'Kurşun adres sormaz ki şarkısını hatırlattı'

'Kurşun adres sormaz ki şarkısını hatırlattı'

'Çözümün o tarafta bir güvenli bölge olduğunu, ABD’nin Türkiye’nin çözümüne yanaşmadığını, 24 Kasım’da düşen Rus uçağı nedeni ile Rus S 300 ve S 400’lerinin varlığından dolayı Suriye hava sahasına bizim uçaklarımızın giremediğini, buna bağlı olarak koalisyon uçaklarının bombalamaya devam edişine karşı yapılabileceklerin yapıldığını söyleyerek ‘Kurşun adres sormaz ki’ şarkısını hatırlatan Vali Tapsız, önlem almada Ankara’dan ileride çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek, AFAD’ın yeni kuracağı alarm sistemi için öncü fikri verdiklerini aktarmıştır. Haber kaynaklarından alınan bilgiye göre kırmızı, sarı alarm tanımları yapılacağını ve bunun halk tarafından anlaşılabilir ve benimsenir olması için eğitimler verilmesini önerdiklerini belirtmiştir.”

DHA , ANKA

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
243
96
58
25
5
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Naled

Newton'u onaylaması iyi olmuş güvenmiyodum ona.

Mehmet Cepik

Angajman da angajman diye tutturan kimdi? 17 saniye ihlal oldu diye -ki o zamana kez onlarca olmustu- rus ucagini düsürüyorsun, -zira ruslar amerikalilar gib... Devamını Gör

Dex Dex

Kurunun yanında yaşın yanmasını bir tarafa bırakırsak , ülke tam insanlarının hak ettiği şekilde yönetiliyor . Yıllarca hiç bir şey üretmemiş , üstündekiler ... Devamını Gör

isyankar koyun

Kardeş kendini halk tabakasından neden ayırdın ki? :D 2 baklava için birbirini ezecek dediğin halktan kastın kimdir nedir? Biraz daha açar mısın? Kilisliler ... Devamını Gör