Kılıçdaroğlu İçin 'Adam Zannettim' Diyen Erdoğan'ın Geçmişteki Bazı Cinsiyetçi Açıklamaları ve Tepkiler

194PAYLAŞIM

Liste biraz kabarık...

Ülkemizde siyasetçilerin kullandığı eril dil uzun süredir üstesinden bir türlü gelemediğimiz büyük bir sorun. Cinsiyetçi ve kadın düşmanı açıklamalar neredeyse her partinin erkek siyasetçileri tarafından yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ne yazık ki bazen bu tarz tepki çeken cinsiyetçi açıklamalara imza atıyor.

Gelin braz geçmişteki örneklerine bakalım: 2014 yılında Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği “Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi”nde "Kadınla erkeği eşit konuma getirmek fıtrata terstir" cümlesini kurmuştu.

Hopa'daki olayları protesto etmek için tank üzerine çıkan ve polis müdahalesi sonucu kalçası kırılan Dilşat Aktaş hakkında “O kadın, kız mıdır kadın mıdır?" diye konuşmuştu.

2010 yılında Erdoğan, sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileriyle yaptığı toplantıda ‘Ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ demişti.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nin açılışında gerçekleştirdiği konuşmada “Sembolik de olsa bayan alalım” sözleri de tepki toplamıştı.

KADEM’in İstanbul’daki yeni hizmet binasının açılış töreninde "Anneliği reddeden, evini çevirmekten imtina eden bir kadın iş hayatında ne kadar başarılı olursa olsun eksiktir, yarımdır" sözleri de uzun bir süre gündemimizdeydi.

15 Temmuz'da hayatını kaybedenleri andığı konuşmasında, "Bir adam gibi ölmek var, bir de madam gibi ölmek var. Ölelim ama adam gibi ölelim" şeklinde bir açıklaması olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Millî Uzay Programı tanıtım toplantısında da programdaki son hedefi bir Türk vatandaşını uzaya yollamak olarak açıklayan Erdoğan, "Bayanlardan bile ben adayım diyen vardır" sözleri üzerine tepki çekmişti.

Şimdi de AKP'nin İzmir Kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, için "CHP'nin başındakini adam zannettim" ifadeleri kullandı.

Detaylara buradan bakabilirsiniz;

Erdoğan: 'CHP'nin Başındaki Zatı Adam Zannettim' - onedio.com
Erdoğan: 'CHP'nin Başındaki Zatı Adam Zannettim' - onedio.com

Bu ifadeyi kullanan Erdoğan da sosyal medyada üslubu nedeniyle eleştirildi.

@insanimsiyapi

@FEYZGOOOL

@daylakfurkan_

@kuzgunsnroses

Bu tarz kelimelerin ve cümlelerin kullanılmaması gerektiğini her fırsatta dile getirsek de ne yazık ki bu durum bir süre daha değişmeyecek gibi... Siz ne düşünüyorsunuz?

@uygarcubukcu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gece_feneri

Bir ülkenin cumhurbaşkanı bu olamaz ya. Utanç verici. Kızamıyorum utanıyorum...

salvador-dali

cinsiyetçi söylemlerinin dışında, Türkiye'de herhangi bir insan tayyib'in söylediği kin ve nefret dolu sözlerinin birini söylese anında içeri atılır.

fleabag

yazık, bizi yöneten kişiye bak, çok yazık...

enes121

Emin olun hiçbiri bir anda ağızdan fırlamış kelimeler değil. Bizzat üzerine düşünülmüş ve çalışılmış.

siriusblackk

özlemin kimi örnek aldığı belli değil mi zaten? De kadın haliyle bunları bile bile, göre göre... Zaten malum partinin en çok kadınlardan oy aldığını da biliyoruz. Her şeyden önce kadınlarını yetiştirmeli bir ülke okutmalı, sanat öğretmeli, kültürel gelişimlerini tamamlatmalı. Bu yüzden iki adım öne gidemiyoruz ya. Kendileri de demiyor mu "eğitim seviyesi arttıkça bizim oylar düşüyor" diye o hesap.

Görüş Bildir