Kendilerini Riske Atarak Siparişlerimizi Kapımıza Kadar Getiren Kuryelere ve Kargo Elemanlarına Bu Zor Günlerde Nasıl Yardımcı Olmalıyız?

15bPAYLAŞIM

Biraz da olsa yüklerini hafifletebiliriz. :)

Siyasetçisi, futbolcusu, şarkıcısı, oyuncusu, fenomeni... Sesini bir şekilde kitlelere duyurma gücü olan herkes günlerce evde kal çağrısı yaptı. Bu çağrılarla birlikte günlerdir de evlerimizde kendi karantinamızı ilan etmiş durumdayız.

Zorunlu, hayati olmadıkça da dışarı çıkmamaya özen gösteriyoruz. Biz hayatı evlere sığdırmaya çalışırken dışarıda da yaşamın tamamen durmaması için bu tehlikeli günlerde çalışmak zorunda olan meslek grupları var. Bu gruplardan biri de kargo elemanları, kuryeler...

Kuryelerle ilgili "biz evlerimizde otururken "gereksiz" ihtiyaçlarımızla kuryeleri kapımıza kadar getirmek insani midir?" düşüncesi sosyal medyayı ikiye bölmüş durumda. Tabii gereklilik meselesi kişiden kişiye göre değiştiği için pek bir ilerleme kaydedilemiyor tartışmalarda.

Üstelik azalan talepte zaten sıkıntı yaşayan bu insanların bir de işlerini kaybetmeleri durumu söz konusu olur diye korkuyoruz.

Dışarı çıkmak istemeyen insanın dışarıdan bir şeyleri sipariş etmesi elbette engellenemez. E peki kuryelere, kargo elemanlarına yardım etmek adına ne yapabiliriz? ya da iş verenler ne yapmalı? Bunu biraz konuşup farkındalık yaratalım istedim.

Öncelikle sürekli olarak gıda alışverişinizi kısa aralıklarla internet üzerinden yapmayın. Planlı olun.

İki günde bir az az alışveriş yapmak yerine toplu, yüklü bir alışveriş yaparak gıda ihtiyacınızı bir süreliğine tek seferde karşılamış olursunuz.

Dışarı çıkacak durumunuz varsa ve marketiniz de yakınsa kendi hijyeninize ve kişisel alan güvenliğinize dikkat ederek alışverişinizi kendiniz yapın.

Yine internet üzerinden sipariş vereceksiniz, ancak buna gerçekten ihtiyacı olanların kullanmasına izin verin. Sizin alışverişiniz yaşlı veya ihtiyaç sahibi bir insanın siparişinin 2-3 gün gecikmesine sebep olabilir.

Stres altında çalışan bu insanlar sizlere güler yüz gösteremeyebilir. Bunun normal olduğunu düşünün. Çünkü onlar da sizin gibi evlerinde oturmak isterdi. :)

Online siparişin yoğun olduğu bu süreçte siparişiniz istediğiniz gibi gelmemiş olabilir. Bu nedenle kapınıza gelen çalışanı azarlamayın. Unutmayın, siparişin yanlış olması kuryenin suçu değil.

Ayrıca bu yoğunlukta siparişiniz geç de gelebilir. Bu nedenle sesinizi emekçilere yükseltmeyin.

Ve en önemlisi de ihtiyaçlarımızı karşılamak için hayatlarını riske atan emekçilere en az %10 oranında -ki bu da az- bahşiş verin. Bahşişin kuryeler için ne kadar önemli olduğunu az çok hissetmişsinizdir.

"Getir" de çalışanlarını mağdur etmemek ve motivasyonlarını sağlamak amacıyla online bahşiş sistemi kurmuş. Birçok şirketin bu sistemi geç olmadan uygulaması gerekiyor. Sadece bu süreçte değil, ileride de devam etmesi de lazım.

Bir de lütfen dezenfektan gibi hijyen ürünlerini sıkmak için kuryeleri zorlamayın. Bunun için zorlamak çalışanda virüslüymüş muamelesi yaptığınız algısı oluşturabilir. Bu da kesinlikle hoş bir algı değil takdir edersiniz ki... Bir de ciltleri zarar görebilir.

Bu dönemde evlere kargo hizmeti sunan bütün markalar da çalışanlarının sağlıklı olduklarından ve hijyenlerinin sağlandığından emin olsunlar. Hiçbir şekilde bu insanlar korumasız bir şekilde evlere siparişe gönderilmesin.

Bir şekilde birbirimize yardımcı olarak bu günleri atlatacağız. Bu süreçte biraz daha sabırlı, saygılı olalım ve empati yapmayı unutmayalım.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorumlarda konuşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

Kalp yetmezliğim var, sucuyu boşuna yormamak için iki damacana söylüyorum(1 aylık), marketten de iki haftada bir sipariş veriyorum, kurye geldiğinde utanıyorum, hasta olduğumu söylüyorum, bin defa teşekkür ediyorum. Ben can korkusu yaşıyorum ama meğer millet ev tatili ilan etmiş kendine.

manitu070207

ne zaman tüp bitse tüpçüyü arıyorum (evde tüp kullanıyorum d.gaz yok) o gelmeden aşağıya iniyorum. Geldiğinde abi sen yukarıda bekle ben getiririm diyor. Bende olur mu öyle şey buraya kadar geldin diyorum.

ali-efe-ince

Olm götünüzü kaldırın da takın maskenizi, gözlüğünüzü gidin bakkala, markete. Yapın alışverişinizi. Zorunlu erzakları eve sipariş edebilme özgürlüğünü size kim verdi? Şu ihtiyacını getiren adamla senin aranda ne gibi bir fark var? Statü mü? Yerim statünü. Bu tarz salgınlarda bazı sektörlerin çalışması gerekir evet. Ama bu kuryeler değil, Bakkallar, marketler vs.. olarak geçer. 65 yaş üstü ve yalnız yaşayanlar bu söylediklerimden muaf. Ama madem sokağa çıkma yasağı uygulanamıyor, hükümetin insanını evinde besleyecek parası yok, bakkalda çalışan osman amca ne ise sen de osun.

grayruby

mahalle marketimiz yakın arayınca getiriyorlar hatta mahallemiz yukarısında süpermarket var bizim marketi bi kaç gündür arıyordum bir şeyler getirmesi için lakin sonra vazgeçtim insanlar bu günlerde çalışmak zorunda olmamalı o yüzden bugün kalktım erkenden süpermarkete gittim gerekenleri aldım eve geldim şimdi kendimi 15 gün karantina altına alacağım eğer herhangi bir sorun olmazsa market alışverişimi planlı olarak 20 günde bir yapmaya karar verdim lütfen hepimiz bu konularda planlı ve duyarlı olalım

man-o-to

İlk olarak çoğu zaman getir kullanıyorum normalde de markete git gel yapsam taksi falan derken bu hizmetlerin ek tutarı kadar masraf çıkıyor. Çoğunlukla getir kullanırken online bahşiş olayını koysalar ne güzel olur diyordum harbiden çok güzel olmuş şimdi öğrendim. İkinci olarak evet şu an ben işim gereği evden çalışabiliyorum. Ancak bu kurye arkadaşların evden çalışma gibi şansı yok peki biz siparişi iyice azaltsak hatta çok çok nadir yapsak bu siparişleri getiren arkadaşların iş durumu ne olcak? Ben şu an 2 haftada 1 alışveriş yapıp zaten tek yaşadığım için ve işim gereği rahatlıkla aylarca evde kalırım. Peki bunlar bittiğinde bu işleri olan arkadaşlar işsiz durumda ne yapacak onu da düşünmek lazım. Gerçekten garip bir durumdayız iki ucu da b*klu bir değnek. Keşke herkes evde kalabilse şu an.

thebananastand

instagram’da trendyol linki verenler var hala, düşünme yetileri eksik falan mı çok merak ediyorum

Görüş Bildir