Görüş Bildir
Haberler
Kaza Yapan Türk Gemisi Battı: 2 Ölü, 4 Kayıp

Kaza Yapan Türk Gemisi Battı: 2 Ölü, 4 Kayıp

Batuhan
28.12.2014 - 12:58 Son Güncelleme: 29.12.2014 - 09:04
İçeriğin Devamı Aşağıda

İtalya'nın Ravenna Limanı açıklarında Belize bandıralı bir kargo gemisiyle çarpıştıktan sonra batan Türk kargo gemisinde bulunan mürettebattan iki kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök, yaptığı açıklamada, 'Gökbel' isimli Türk kargo gemisinde bulunan mürettebattan iki kişinin öldüğünü, dört kişinin kayıp olduğunu, beşinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Bu arada, 'Gökbel' isimli geminin ait olduğu Çetinkaya Denizcilik şirketinin gelecek saatlerde basına açıklama yapacağı öğrenildi. Gemideki 11 kişilik mürettebatın tamamının Türk olduğu açıklanmıştı. Kazanın, Türk kargo gemisi limandan ayrılırken, diğer geminin limana giriş yaptığı sırada sabah saatlerinde meydana geldiği belirtildi.

İtalya'da bazı yayın organları, söz konusu Türk kargo gemisinin adının 'Baron', diğerinin ise Lady Aziza olduğunu yazdı.

Ravenna Belediye Başkanı Fabrizio Matteucci, yerel saatle 09.30 sıralarında meydana gelen kazanın, bir geminin Porto Corsini Limanı'ndan çıkması diğerinin ise girişi sırasında, sisten dolayı görüş şartlarının yetersizliğinden kaynaklandığı bildirdi.

Metteucci, batan geminin çevreye zararlı bir yük taşımadığını dile getirdi.

Bu arada, hava şartlarından dolayı arama-kurtarma çalışmalarının güçlükle yürütüldüğü kaydedildi.

Öte yandan, İtalya Başbakanı Matteo Renzi de Twitter hesabından paylaştığı mesajda, söz konusu kazayı ve Yunanistan açıklarında yanmaya başlayan İtalyan gemisine ilişkin duyuru yaptı.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/dunya/it...

Firma yetkilisinden açıklama

Şirketin Taksim'de bulunan bürosunda açıklama yapan Remzi Bahşi, kazada 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 kişinin kurtulduğunu, 4 kişinin ise halen kayıp olduğunu söyledi.

Remzi Bahşi kazayla ilgili şu bilgileri verdi:

'Kaza bu sabah itibari ile 08. 40'da İtalya'nın Ravenna limanında meydana geldi. Limana yanaşmak için aldığı talimat ile manevra esnasında başka bir gemi gemimize makine dairesinin kıç tarafından vurması sonucu gemimiz 20 dakika içerisinde çok ani bir şekilde, hava şartlarının da çok kötü olması nedeniyle batmıştır. 11 personelimiz vardı. Bunlardan 5 tanesi kurtarıldı. Şu anda hastanedeler. Durumları gayet iyi. 2 tane cenazemiz var maalesef. Bütün uğraşlar geride kalan personeli kurtarmak üzerine. Biz de üzgün bir şekilde geride kalan 4 kişinin iyi haberlerini bekliyoruz. Gemimiz İskenderun'dan 3 bin ton barit madeni yükledi. Bunun bin 500 tonunu İtalya'nın Salerno limanında boşattık . Geri kalan bin 500 tonunu da Ravenna limanında boşaltmak üzere dün sabah itibari ile gemimiz limana vardı, demirledik. Bugün itibari ile de liman dolu olduğu için yanaşma talimatı bugün sabah itibarı ile verildi. Olayda bu saatlerde vuku buldu zaten. Kaybettiğimiz personellerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum. Geride kalanlara Allah sabırlar versin. 4 personelimizin de bulunması için herkesin duasını bekliyoruz.'

Özkan Arslan, DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0