Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kavak HES Projesi'nde Yeni Gelişme: EPDK ile Görüşmeye Gelen Arazi Sahipleri Engellendi

90PAYLAŞIM

Arhavi'de yapımı planlanan Kavak Hidroelektrik Santral Projesi için verilen kamulaştırma kararının uygulanması amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Kamulaştırma Dairesi Başkanlığı arazi sahiplerini pazarlık görüşmesine davet etti, buluşma yeri için HES firmasının şantiyesini adres gösterdi.

Haberin Tamamı İçin:

EPDK yetkilileri, toprak sahiplerini, Kavak HES için kamulaştırma görüşmeleri için MNG firmasının şantiyesine çağırmıştı.

Kamu adına yapılan çağrıda görüşmeleri yapmak için MNG firmasının Kavak yolunda bulunan şantiye binası yer olarak gösterildi.

"Arazilerimizi vermeyeceğiz, HES’i yaptırmayacağız "

Dün şantiye önünde toplanan yaklaşık 30 arazi sahibi, "Yaşam hakkına saygı" pankartı açtı. Şantiye önünde, "Devlet şantiyede pazarlık yapmaz" diye bağırarak tepkilerini dile getiren toprak sahipleri, "Arazilerimizi vermeyeceğiz, HES’i yaptırmayacağız" sloganları ile daveti protesto ederek görüşmeye katılmadı.

Türkçe ve Lazca "HES İSTEMİYORUZ" sloganları atıldı.

"Devlet şantiyede pazarlık yapmaz" sloganları eşliğinde yetkililerle görüşmeyeceklerini belirten grup adına konuşan Arhavi Doğa Koruma Platformu üyesi ve arsa sahiplerinden Yaşar Abay Hatinoğlu, EPDK’nın arazilerini ellerinden almak için geldiğini hatırlattı

"Meşru Müdafaa Hakkımızı Kullanacağız!"

İmarlı alanı içerisinde HES yapımına izin verilmesinin görülmüş bir şey olmadığına dikkat çeken Hatinoğlu, “Ülkemizde hukuk varsa, hakimler varsa, projeye yeniden usulsüz olarak verilmiş ÇED raporu yine iptal edilecektir. Ankara’dan gelen devlet yetkililerine sesleniyoruz; geldiniz, nasıl bir yerde HES yapılmak istendiğini gördünüz. Bu işlemlerden vazgeçin. Bizi arazilerimiz ile baş başa bırakın. Hukuk yollarını sonuna kadar kullanacağız. Hukukun yetmediği yerde meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız. Arazilerimiz vermeyeceğiz. Bugüne kadar vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz” dedi.

Şantiye önünde toplanan arazi sahipleri ile EPDK uzmanlarının görüşmesi, çalışanlar tarafından engellendi. Arazi sahipleri, yasal yollara başvuruyor.

EPDK uzmanlarına arazilerini gösteremeyen halk, bu duruma tepki olarak tutanak tutulmasını sağladı. Bu şekli ile yapılan pazarlık görüşmelerinin geçersiz olduğu yönünde yasal başvurularını bugün gerçekleştireceklerini facebook sayfalarında duyurdular.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir