Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Saffet Köse: 'Batı'dan İnsan Hakları Diye Bir Şey Getirmişler, Eskiden Kul Hakkı Vardı'

 > 
696PAYLAŞIM

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, katıldığı bir konferansta “insan hakları”, “kadın hakları”, “çocuk hakları” kavramlarının varlığından şikayet ederek "Çatışmacı kültürün ürünüdür ve bu da hakperest bir toplum ortaya çıkarıyor.” dedi.

Gazete Manifesto'nun haberine göre, İstanbul Bağcılar İlçe Müftülüğü’nün Bağcılar Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlediği “Günümüz Ailesinde Problemler ve Çözüm Yolları” konulu konferansa katılan Rektör Köse, “Eskiden kul hakkı denildiğinde titrerdik. Bunu kendimize bir vazife olarak bilirdik.” açıklamasını yaptı.

"Hakperest bir toplum ortaya çıkarıyor"

“Şimdi insan hakları diye bir şey getirdiler. Kadın hakları ve çocuk hakları, işçi hakları, hasta hakları diye.” ifadelerini kullanan Köse ayrıca sözkonusu hakları “Batı dünyasından gelen ve çatışma kültürünün ürünü olan seküler haklar” diye niteleyen Köse, “Çünkü orada sosyal bir yapı var ve bu yapı içerisinde üstler astları eziyor. Çatışmacı kültürün ürünüdür ve bu da hakperest bir toplum ortaya çıkarıyor.” dedi.

"Huzur arıyorsak hakperest olmayı terk etmemiz gerekiyor"

Haklara “alerji”sini ifade ettiği sözlerine “Adam diyor ki, bu benim hakkım, çocuk diyor bu benim hakkım, diğeri diyor benim hakkım. Haklar üzerinden bir çatışmaya getirip ailenin içine soktuk. Bu ciddi problemlerden bir tanesidir” diye devam eden Köse, “Çözüm ve huzur arıyorsak hakperest olmayı terk etmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Rektör Köse'nin bu açıklamaları için sonra sosyal medyadan da tepkiler geldi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir