Kartlı Ödemede Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

 > 
37PAYLAŞIM

Banka ve kredi kartları ile ağustos ayında toplam 51,2 milyar liralık ödeme yapıldı. Bir önceki yıla kıyasla banka kartlarında yüzde 30'luk, kredi kartı ödemelerinde ise yüzde 10'luk bir artış gözlendi. Böylece hem kredi kartı hem de banka kartı bazında bugüne kadarki en yüksek ödeme tutarına ulaşıldı.

Anadolu Ajansı'nın Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) Ağustos ayı verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 57,8 milyon kredi kartı ve 114 milyon da banka kartı olmak üzere 171,8 milyon adet kart var. Kredi kartı sayısı, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla değişmezken, banka kartı sayısında yüzde 2 artış oldu.

Banka kartları ve kredi kartlarıyla Ağustos ayında 51,2 milyar liralık ödeme yapıldı. Böylece hem kredi kartı hem de banka kartı bazında bugüne kadarki en yüksek ödeme tutarına ulaşıldı.

Söz konusu tutarın 46,7 milyar lirasında kredi kartları, 4,5 milyar lirasında ise banka kartları kullanıldı. Önceki yılın Ağustos ayına kıyasla büyüme oranı, banka kartıyla ödemelerde yüzde 30, kredi kartıyla ödemelerde ise yüzde 10 oldu.

Ağustos 2015'te kredi kartlarıyla 42,6 milyar lira ve banka kartlarıyla 3,4 milyar lira ödeme yapılmış, böylece toplam kartlı ödeme tutarı 46 milyar lira olmuştu.

Ayrıca banka kartları ve kredi kartlarıyla 12-15 Eylül'e denk gelen Kurban Bayramı'nda 2,7 milyar liralık ödeme yapıldı. 

Bu rakam, 24-27 Eylül 2015 Kurban Bayramı dönemine kıyasla kartlı ödemelerde yüzde 15 büyüme olduğuna işaret etti.

Miktarsal bazda bakıldığında, Kurban Bayramı döneminde markette 496 milyon liralık, akaryakıt istasyonlarında 420 milyon liralık, giyimde yüzde 299 milyon liralık, yemekte 214 milyon liralık ve konaklamada 181 milyon liralık kartlı ödeme yapıldığı görüldü.

Yıldırım, kredi kartı harcamaları ve kredi borçlarına dair yeni düzenlemeleri açıklamıştı

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde kredi kartlarıyla harcamalar ve kredi borçlarına dair yeni düzenlemeleri duyurmuştu. 

Kredi kartlarına genel taksitin azami 12 ayı aşmayacağını söyleyen Başbakan, kart limitlerinin de artık en az 5 bin 200 lira olacağını açıklamıştı.

Yıldırım: 'Kredi Kartı Taksitleri 12 Aya Çıkarıldı' - onedio.com
Yıldırım: 'Kredi Kartı Taksitleri 12 Aya Çıkarıldı' - onedio.com

Başbakan'ın açıkladığı değişikliler şu şekildeydi:

  • Genel ihtiyaç kredilerinde vade limiti 9 aydan 12 aya çıktı.

  • Kredi kartı borçları 72 ay vadeye kadar yayılarak yeniden yapılandırılabilecek.

  • Tüketici kredilerindeki vade limiti 36 aydan 48 aya çıkarıldı.

  • Konut kredilerinde asgari peşinat şartı yüzde 25'ten yüzde 20'ye indi.

AA ve BBC

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir