Karpman Drama Üçgenine Göre İlişkilerinde Hangi Karaktersin?

Psikoloji Testleri
152PAYLAŞIM

Herkesin içerisinde yer aldığı bir ilişki üçgeni var! Bu üçgende de herkes bir role sahip. (bu roller zaman zaman değişiyor.) Biz de senin hangi rolde olduğunu öğrenmen için sana bazı sorular hazırladık! Her ne çıkarsa çıksın bu üçgenin içerisinde olduğun sürece mutsuzsun! Ama endişelenme bu üçgenden çıkmanın yollarını da söyledik. 😇

1. Yıllar sonra buluştuğunuz okul arkadaşınız size hala iş bulamadığını ve girdiği hiçbir işte başarılı olamadığını anlattı. Ona ne söylerdiniz?

"Sıkma canını elbet bir şeyler çıkar."
"Senin için iş bakmamı ister misin?"
"Sende bir baltaya sap olamamışın yahu"

2. Bu zamana kadar annen sana nasıl davrandı? Bir düşün bakalım.

Gayet rahat yetiştirdi. İstediğim her şeyi yaptım.
Kazık kadar oldum hala onun kontrolü altındayım.
Bazen çok kontrolcü olur bazen de çok rahat!

3. En yakın arkadaşınız yapmaması gereken bir şeyi yaptığı için başının belada olduğunu söyledi. Ona vereceğiniz tepki ne olurdu?

Ona böyle bir şey yapmadan önce neden birilerine danışmadığını sorarım ve kızarım.
Üzülmemesi gerektiğini ve bu beladan bir şekilde kurtulacağımızı söylerim.
Yapacak bir şeyim yok! Kendi etti kendi buldu.

4. Güçlü görünmek senin için önemli mi?

5. İnsanları sürekli eleştirir misiniz?

Konuya ve kişiye göre değişir.
Hoşuma gitmeyen ne varsa anında söylerim. Umrumda olmaz!
Kimseyi eleştirmem

6. İş arkadaşına herkesin bildiği bir konu hakkında soru sordun ve o konu hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi. Ona nasıl davranırdın?

Sorun etmezdim ve ona o konuyla ilgili bilgiler verirdim.
Konuyu kapatırdım.
"Bu konuyu herkes bilir, sen nasıl bilmezsin ya!" diye tepki gösterirdim.

7. Yalnız kaldığınızda insanlara olan davranışlarınızı sorguluyor musunuz?

Her gece başımı yastığa koyduğumda gün içerisinde kime ne söylediysem ne yaptıysam düşünürüm.
Davranışlarımı sorgulamam!
Bazen sorgularım.

Sen bu üçgende kurbansın!

Üzgünüm bu üçgende sen bir kurbansın! İnsanlar senin zayıf bir yapıda biri olduğunu düşüyor. Çünkü sen hiçbir şeyi beceremediğini bir şekilde etrafındakilere kabul ettirmişsin. Bu yüzden sorumluluk almaktan kaçıyorsun! Seni her zaman birilerinin yönlendirmesini istiyorsun. Bu sence ne kadar doğru bir istek? Senin bu durumunun başkaları tarafından da fark edilmesini istiyorsun. Yani kurban olduğunu herkesin bilmesini istiyorsun! Her zaman haksızlığa uğradığını ve hayatın sadece sana kötülük getireceğini düşünmekten vazgeçmelisin! Bak o zaman nasıl mutlu olacaksın. :)  Bu üçgenin içinde olduğun için zaten kötü durumdasın. Biraz kendine güvenmelisin ve inanmalısın!  Seni bu üçgenin dışında görmek için sabırsızlanıyoruz!  Çünkü bu üçgende olan herkes senin gibi mutsuz! Eğer bu üçgenden çıkmak istersen, hayatından şikayet etmeyi bırakmalısın. Artık  bir şeyler yapabileceğini düşün ve insanlardan sana yardım etmesini bekleme. Bak o zaman huzurla bu üçgenin içinden nasıl kolay çıkacaksın!

Sen bu üçgende kurtarıcısın!

Ah kurtarıcı vah kurtarıcı! İyi bir şeyler yaptığını sanıyorsun ama kendin için ve karşındaki insan için hiçte iyi şeyler yapmıyorsun! Rolün kurtarıcı olabilir ama sen de karşındaki insan da mutlu değil! Hep karşındaki insanların kapasitesini yok sayıyorsun. Hayatındaki insanların beceriksiz olduğunu düşünüyorsun ve bu yüzden kendini onların kurtarıcısı ilan etmişsin. Birilerine yardım etmediğinde kendini suçlu hissediyorsun. Kendi problemlerini çözmeden başka insanların problemlerini çözmek için dört dönüyorsun. İlk önce kendi dertlerini bir gör bakalım. Kendini böyle yapınca daha huzurlu hissediyorsun! Aslında unutmaman gereken bir şey var! Bu üçgenin içindeysen huzurlu değilsin. Hemen sana bu üçgenden çıkış yolunu da söyleyelim. Öncelikle, biri senden yardım isterse onun yardımına koşmalısın. En önemlisi de yalnız kaldığında "diğer insanlara nasıl davranıyorum" diye kendine sormalısın!

Sen bu üçgende suçlayıcısın!

Herkesin hayatında senden bir tane de olsa var! Sinirlisin ve sürekli insanları eleştiriyorsun! Bütün zamanını birilerini suçlamak onları yermek için harcıyorsun! Mutlu olduğunu düşünüyorsun fakat sen bu üçgenin içinde oldukça kendisini mutlu zanneden bir mutsuz olacaksın! Sürekli her konuda haklı olduğunu düşünüyorsun! Sence bu insanları çıldırtmıyor mu? Biz söyleyelim. Güçsüz görünmek yerine ölmeyi bile tercih edersin! Hayatında hep kurbanlar olmasını ve onları bir şekilde kontrol altında tutmayı seviyorsun! Elbette bu drama üçgeninden çıkıp mutluluğu yakalayabilirsin! Mutlu olmanı senin kadar biz de istiyoruz. Gerçekten bak. 😇 Bizi dinler misin bilmiyorum ama sana birkaç önerimiz var! Karşılaştığın sorunları sinirlenmeden çözmeye çalış. Kurban olarak gördüğün insanları da artık kurban olarak görme! İnsanları biraz fazla dinlersen senin için çok güzel olur!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
orhan-ulusoy

Sen bu üçgende kurtarıcısın!

gelecegin-zoologu

suçlayıcı çıktım doğru manipülatif narsistim assadaddfdfdfdsf

mesutcan

Dikkat ediyorum. Onedio'da bilimsel çalışmalardan esinlenmiş testlerin hepsi "kötü" not alıyor ama saçma sapan "üç soruda ne zaman öleceğini söylüyoruz" gibi testler umarsızca alkışlanıyor. Sanırım gerçekler işimize gelmiyor. Mantıklı da aslında. Gerçekle işi olan, gider haber sitelerini gezer.

Gizli Kullanıcı

Sen bu üçgende kurtarıcısın! Ah kurtarıcı vah kurtarıcı! İyi bir şeyler yaptığını sanıyorsun ama kendin için ve karşındaki insan için hiçte iyi şeyler yapmıyorsun! Rolün kurtarıcı olabilir ama sen de karşındaki insan da mutlu değil! Hep karşındaki insanların kapasitesini yok sayıyorsun. Hayatındaki insanların beceriksiz olduğunu düşünüyorsun ve bu yüzden kendini onların kurtarıcısı ilan etmişsin. Birilerine yardım etmediğinde kendini suçlu hissediyorsun. Kendi problemlerini çözmeden başka insanların problemlerini çözmek için dört dönüyorsun. İlk önce kendi dertlerini bir gör bakalım. Kendini böyle yapınca daha huzurlu hissediyorsun! Aslında unutmaman gereken bir şey var! Bu üçgenin içindeysen huzurlu değilsin. Hemen sana bu üçgenden çıkış yolunu da söyleyelim. Öncelikle, biri senden yardım istediğinde onun yardımına koşmalısın. En önemlisi de yalnız kaldığında "diğer insanlara nasıl davranıyorum" diye kendine sormalısın!son cümleler yazdıklarınızla çelişiyor,ne salak saçma bi test sonucu bu!!insanlara hakaret etmek istiyosanız teste gerek yok,direk edin aq!..

irem3516

kurtarici

Görüş Bildir