Kargadan Başka Kuş Tanımak İsteyenler İçin 15 Ülkenin Ünlü İçkileri

-

İçki kültürü tıpkı yemek kültürü gibi coğrafyaya göre farklılıklar gösteriyor. Meraklısı için çeşitli mekanlarda bulunanları olsa da elbette orjinalini yakalayabilmek oldukça güç. Yine de hangi ülkenin hangi içkisi meşhur diye merak edenler için kısa bir listemiz var, buyrun: 

Kaynak

1. Almanya - Bira

Almanya tam olarak bir bira cenneti. Her bölgesinde farklı aromalarda biralar bulmak çok mümkün. Bavyera bölgesinde de bilhassa buğday birası tüketiliyor.

2. Macaristan - Palinka

Tadı likör ve votka arası gidip gelen Palinka, oldukça sert bir içki. Macarların milli içkisi olan Palinka shot olarak içiliyor.

3. İspanya - Sangria

Şimdilerde ülkemizde de çok popüler olan Sangria, İspanya'da evlerde yapılıyor. Herkesin kendine ait bir Sangria tarifi olsa da içine meyve parçaları, şarap ve bir miktar konyak konuluyor.

4. Japonya - Sake

Sake için pirinç rakısı dersek çok da yanlış olmaz. Pirincin epey emekten sonra fermante edilmesi ile yapılıyor. Japonya'da birçok çeşidi de bulunuyor.

5. Meksika - Tekila

Bir kaktüs türünün mayalanıp iki kere fermante edilmesi ile elde edilen Tekila, dünyada en çok tüketilen içkilerden bir tanesi. Tabii ki limon ve tuz ile beraber!

6. Fransa - Şarap

Şarap denilince aklımıza gelen ilk yer tabii ki Fransa oluyor. Şarap, Fransızlar için içkiden ziyade bir kültür. Bu yüzden oldukça önem veriyorlar.

7. Rusya - Votka

Votkanın mucidi kim dersiniz? Periyodik cetvelin mucidi Rus fizikçi ve kimyager Dmitriy Mendeleyev. Artık hangi ruh halinde bu icadı yaptı bilmiyoruz ama meraklısına sadece içmek düşer.

8. İrlanda - Viski

İrlanda viskisini diğerlerinden ayıran en önemli özellik arpa yerine yulaf kullanılması. Genellikle 6 yıl dinlendirildikten sonra içmeye hazır hale geliyor. Ve evet, İrlandalılar viskiyi buzsuz, çikolatasız tüketiyor.

9. Küba - Mojito

Özellikle yaz günlerinde tüketilen bu içkinin alameti farikası lime, taze nane, bacardi ve soda. Bunun için tüm dünya Küba'ya ne kadar teşekkür etse az!

10. Çek Cumhuriyeti - Becherovka

Çok güzel bir aroması olan Becherovka, insanı fark etmeden çarpan içkilerden bir tanesi. O yüzden limonata içer gibi içmemek lazım.

11. Yunanistan - Uzo

Ortalama %40 alkol içeren Uzo, Yunanlıların milli içkisi. Bizdeki rakıya çok benzeyen içkinin farkı anasonun daha az olması ve rezene gibi diğer tat veren bitkilerin de kullanılması.

12. Jamaika - Rom

Şeker kamışı suyu, melası ve damıtılmasından arta kalan vinas, su ile karıştırılarak şıra oluşturulur. Kuru üzüm de kullanılır. Şıra 48 saat ile 5 gün arası bir süre mayalandıktan sonra damıtılır. Meşe fıçılarda eskitilip süzüldükten sonra içmeye hazır hale gelir. Şeker kamışı üretilen yerlerde yaygınca üretimi yapılmaktadır. Alkol derecesi en az %37,5'dir.

13. Belkçika - Jenever

Ardıç aromalı güçlü bir likör olan Jenever'in yeni ve eski olmak üzere iki çeşidi bulunur. Yeni Jenever ardıç ve malt şarabının hafif aromasıyla votkaya benzer, eski Jenever ise daha yumuşak ve aromatik bir tada sahiptir.

14. Romanya - Tuica

Erikten üretilen Tuica, sıcağa aşırı duyarlı olması nedeniyle ancak ekim ayının başından aralık ayının başına kadar üretilebilir. Daha sonra 6 veya 8 hafta kadar fermente olmaya bırakılır.

15. Brezilya - Caipirinha

Misket limonu, esmer şeker, cachaça ve kırılmış buz ile yapılan alkollü bir içecek.Türk asıllı barmenlerin Türkiye'ye gelen Brezilyalı müsterilere Cachaca yerine vodka koyup Caipirinda adıyla satışını yaptığı içecek olarak da bilinir. İçkinin kendine özgü Güney Amerika'da üretilen özel dizaynlı bardakları vardır fakat Türkiye'de genelde çok benzediği için köşeli su bardağı ile servis yapılır.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
menemen

yanlıslıkla rakia içen ben bulgar hatundan içecek istedim rakia vermiş bende bu ne ya la dedim diktim kafaya dip not yaktı oldurdu

benim-ben..ask..

Rakıdan başka kanarya tanımam, ayrıca Uzo daha şekerlidir.. Birde Norveç'in- dahası İskandinavların- Aquavit, gerçek bir ispirto, içim açısından alkol oranı rakı gibi diye hatırlıyorum..

roronoa

Hepsi birbirinden güzel :)))

glafkos1

Türkiye-Ayran Yapımı en basit içkilerden biridir.İlk olarak Türklerin ürettiği yoğurttan yapılır. İçine istenilen kıvama uygun su ve bir miktar tuz eklenir ve karıştırılır. Makbulü iyice karıştırılması sonucu köpüklü olanıdır. Türkiye'de bu içkiyi içebileceğiniz en iyi yer Susurluk taraflarıdır. Alkol oranı sıfırdır. Ama fazla tüketimi halinde farklı kafalara doğru sürükleyebilir. Gaz ve şişkinliğe de dikkat!

buralardutluktu

Malt viski buzsuz içilir İrlanda viskileri malt olduğu için buz atmazlar.

Görüş Bildir