Görüş Bildir
Haberler
Ve Kamp Armen İade Edildi

Ve Kamp Armen İade Edildi

FreiGeist
27.10.2015 - 15:44 Son Güncelleme: 27.10.2015 - 17:35

Kamp Armen’in tapusu Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ermeni toplumunun hak gasplarının sembolü olan Kamp Armen’de tapu Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edildi.

AGOS'tan Uygar Gültekin'in haberine görevakfın avukatı Sebu Aslangil, tapudaki işlemlerin tamamlandığını açıkladı.

Nöbetin 175. gününde gönüllüler tapunun iade edilmesini sevinçle karşıladı.

Ne olmuştu?

Kamp Armen, Ermeni toplumunun en önemli hafıza mekanlarından biri. Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi tarafından, Valilik ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden izinler alınarak satın alınan Tuzla Ermeni Çocuk Kampı, yıllarca arlarında Hrant Dink vei Rakel Dink’in de olduğu,özellikle İstanbul dışından gelen çocuklara ev sahipliği yaptı.

Kampın tapuda sahibi görünen Fatih Ulusoy, 6 Mayıs 2015’te kamp tesislerini yıkmaya çalışmış ve gelen tepkiler üzerine yıkım durdurulmuştu. Daha sonra arlarında Ermeni toplumunun sivil toplum örgütü temsilcileri ve siyasetçilerinin de olduğu görüşme süreci başlamış, Başbakan Davutoğlu’nun da araya girmesiyle birlikte kampın iadesi için süreç başlamıştı. Süreç devam ederken, Nor Zartonk ve Kamp Arman Dayanışması, yıkıma karşı kampta nöbete başladı.

Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’nın satın aldığı kamp arazisi, 1936 Beyannamesi gerekçe gösterilerek, çocukların emeğiyle inşa edilen tesisiyle birlikte, devlet tarafından ilk sahibine iade edilmiş ve kampa el koyma süreci, Yargıtay’ın 1987’de yerel mahkeme kararını onaylamasıyla tamamlanmıştı.

Kampın iadesi için vakıf yönetimi bütün hukuki yolları denedi ancak sonuç alamadı. Boş aldıkları arazinin üzerine yapılan tesisler için tazminat ödenmesi için açılan davalar dahi sonuçsuz kaldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

2011 yılında Vakıflar Kanunu’nda yapılan değişiklikle azınlık vakıflarının el konan mülklerinin iadesi süreci başlayınca, Tuzla Çocuk Kampı için de Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne (VGM) başvuru yapıldı. Ancak VGM, Tuzla Kampı’nın satışının hukuki olarak iptal edilmiş olmasını gerekçe göstererek, dosyayı ‘el konmuş mülk’ olarak değerlendirmedi ve bu sebeple kampın iadesi ya da tazminat ödenmesi söz konusu olmadı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
65
42
12
9
7
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
starlight

ermeniler ellerine geçen ilk fırsatta türk halkına soykırıma giriştiler, bugün ermenistan'ın türklere bakışı nazizm in yahudilere bakışından farklı değil, bu... Devamını Gör

Ali Veli

Allah korusun, Türkiye de yeniden bir işgal olsa, bunlar savaşmadan çekilir bir kenara ve işgalcilerin ayaklarına giderek; "Eee? Bizim haklar ne olacak?" diy... Devamını Gör

Eto Demerzel

kazım karabekir iyiki bu olaya şahit olmamış kemiklerini sızlattınız

Serdar ŞAHİN

BÖYLE BÖYLE BU VATAN ELDEN GİDECEK