Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kakanız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

-

Kaka deyip geçmeyin, bakın List25'e göre kakanız neler ifade edebiliyormuş...

Kaynak: https://list25.com/25-impressive-things-...

1. Bütün bir kakadan sonra yalnızca bir veya iki defa silmeniz yetiyorsa bu, kakanızın kıvamının iyi olduğunu ve anüs büzücü kasınızın düzgün çalıştığını gösterir.

2. Dışkınızın şekli birçok anlama gelebilir.

3. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere kakanız kahverengi çakıl taşlarına benziyorsa bu iyiye işaret değil ve kabız oldunuz demek.

Tekrarlıyoruz, bol bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz.

4. Sürekli devam eden kanlı ishaliniz varsa hemen bir doktora görünmelisiniz. Ülseratif kolit hastalığının belirtisi olabilir.

Bu hastalık bağırsaklarınızda iltihaba ve ülsere sebep oluyor.

5. Bağırsak enfeksiyonları şakaya gelmez. Yani kakanız patlayarak çıkan sıvı kıvamdaysa ve rengi deniz yosunu yeşiliyse C.diff enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz.

Özellikle antibiyotik kullanan bireylerde buna daha çok rastlanıyor.

6. Kanlı dışkılama her zaman kötüye işarettir ve birçok farklı anlam ifade edebilir. Bunlardan biri de Crohn's hastalığı.

Bu hastalık bağırsaklarda iltihaba ve rektumda kanamalara yol açar. Dışkınız kanlıysa hemen bir doktora görünmeniz gerekiyor.

7. Neyse ki kırmızı kaka her zaman bağırsakların kanamasından kaynaklanmayabilir. Yakınlarda çok pancar yediyseniz mesela, bu kakanızın rengini kırmızıya dönüştürür.

8. Uzmanlara göre kakanızın klozette yol alan bir gemi gibi su üstünde kalmaması gerekiyor. Eğer kakanız yüzüyorsa bu dışkınızda yağ fazlası olduğunu ve vücudunuzun besinleri yeteri kadar ememediğini gösterir.

9. Dışkınız kurşun kalem gibi inceyse bu kabıza işaret olabilir ancak çok küçük bir olasılıkla kolon kanserine de işaret olabilir.

Tabii ki kolon kanserinin daha birçok belirtisi var, yalnızca ince kaka değil. Eğer herhangi bir şüpheniz varsa bir doktora görünün.

10. Dışkının üzerindeki fazla mukus vücudun susuz kaldığına veya kabız olduğunuza işaret olabilir, ne yazık ki daha kötü bir ihtimal de var.

Mukus her zaman dışkı üzerindedir ama asla görmezsiniz. Görünür hale geldiğinde enfeksiyonun habercisi olabilir.

11. Unutmayın, kahverengi kakadan sağlıklısı yok. Dışkınız sarı renkteyse enfeksiyon, safra kesesi problemi veya Gilbert Sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

12. Kakanızda hiç mısır kabuğu gördüğünüzü hatırlıyor musunuz? Bunun sebebi selüloz. Vücudumuz mısır tanesinin içini sindirebilirken kabuğundaki selüloz aynı şekilde kalıyor.

13. Dışkınız siyah renkteyse bu da bir problemi işaret ediyor olabilir. Kanlı ülserden veya yukarı sindirim sistemindeki bir problemden kaynaklanıyor olabilir.

14. Öte yandan, siyah dışkının sebebi gün içinde yediğiniz bir şey veya kullandığınız mide rahatlatma ilacından da olabilir.

15. Dışkınız mavi ya da mor çıktıysa meraklanmayın. Pastalar, kurabiyeler ve hatta hamburgerler bile gıda boyasından dolayı dışkınızın rengini değiştirebiliyor.

16. Kitapçıya girdiğinizde hep kakanız mı geliyor? Yalnız değilsiniz. Mariko Aoki adı verilen bu olaya göre bazı insanlar kitap kokusu aldıklarında kaka yapma isteği geliyor.

17. Kaka kötü kokar, bu bir gerçek. Öte yandan, kakanız gerçekten de anormal kokmaya başladıysa bunu sakın görmezden gelmeyin, enfeksiyon veya bir hastalık belirtisi olabilir.

18. Kaka yaptığınızda suyun üzerinde görünür bir yağ katmanı oluşuyorsa 'steatore' adı verilen durumla karşı karşıya olabilirsiniz, bu da beslenmenizde çok fazla yağ olduğunu gösteriyor.

19. Kaka yaptıktan birkaç dakika sonra tekrar tuvalete gitme isteği başlıyorsa buna tamamlanmamış boşaltım deniliyor, kabızlığın ve hassas bağırsak sendromunun bir belirtisi olabilir.

20. Kakanızda garip yiyecek parçaları mı var? Demek ki yiyecekleri çok hızlı yiyor, yeteri kadar çiğnemiyorsunuz.

21. Bir anda kronik ve yapış yapış ishal olmaya başladıysanız, bir de anormal derecede kötü kokuyorsa, Giardia enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz.

Mikroskobik bir parazitin sebep olduğu bu enfeksiyon aynı zamanda mide bulantısına, kramplara ve şişliğe yol açabilir.

22. Beyaz dışkı hiçbir zaman iyiye alamet değildir. Safra, karaciğerden sindirim sisteminize ulaşamadığında yaşanır.

Karaciğer hastalıklarına işaret olabilir.

23. Günlerce kaka yapmadıysanız ve yaparken zorlanıyorsanız büyük ihtimal kabızsınız. Lifli besinleri daha çok tüketin ve hayatınıza daha çok faaliyet katın.

Kaka yaparken ıkınmak anüsün yırtılmasına sebep olabilir, hatta nefesinizi tutmaktan ve ıkınmaktan yüksek tansiyona yol açabilir.

24. Öte yandan, günde bir defa rahatça kaka yapıyorsanız düzenli ve normalsiniz.

25. Dışkınız ishale yakın kıvamda ve sıksa sölyak hastalığınız olabilir ve bu da tükettiğiniz gluten miktarını azaltmanız gerektiği anlamına gelir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thebadcatsero

ben kendisini karşıma aldım konuştum; gayet güzel şeyler söyledi, eskileri yad ettik gülüştük ağlaştık. sonra veda etti ve suyun derinliklerinde kayboldu. burdan görüyorsa selam söylüyorum kendisine

biryerdebiri

Bağırsaklar vücudun beynidir bu yüzden genellikle bağırsak problemleri psikolojik olur. Stres ve depresyon sindirim ve boşaltım sistemine direkt etki ediyor maalesef.

Gizli Kullanıcı

Sürekli ishaldim kolonoskobi bile yaptırdım hiçbişey çıkmadı ne testler neler neler kendi kendine geçiyo geliyo uzun süre gitmiyo stres kaynaklı hastalık geçrmekten çok zor

seiyatomoe

ayaklardan soğuk çekiyorsanız,ishal yapar.bazı insanların ayakları çorap giyse bile buz gibidir.bunun için el-ayak üşüme sorunlarınız varsa doktora görünmenizi tavsiye ederim.

paco-hernandez

1 şişe merlot şarabı için kafadan 2 gün kapkara sıçarsınız, ama güzel üzümdür kerata, iyi şarap çıkartır!..

Görüş Bildir