Görüş Bildir

Kafe, Berber, Spor Salonu, Tiyatro... İstanbul'da 15 Mart'tan İtibaren Birçok Yere Girişte HES Kodu Gerekecek

Haberler
> Kafe, Berber, Spor Salonu, Tiyatro... İstanbul'da 15 Mart'tan İtibaren Birçok Yere Girişte HES Kodu Gerekecek

İstanbul'da İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı'nın aldığı yeni kararla 15 Mart'tan itibaren tüm kamu kurumlarının yanı sıra kahvehane, internet kafe, berber, hamam, masaj salonu, düğün salonu, tiyatro ve spor salonları gibi çok sayıda yere girişte HES kodu zorunluluğu getirildi.

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi bugün Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplandı. Toplantıda koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı. 15 Mart'tan itibaren geçerli olacak yeni kararlar şu şekilde açıklandı:

1- Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu olacak.

2- Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm resmi/özel okul ve kurumlara girişlerde; Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında sağlanan entegrasyon ile oluşturulan ve Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden ve ayrıca anlık olarak SMS yolu ile risk durumu takibi yapılan öğretmen, öğrenci ve personeller dışında kalan kişiler ve ziyaretçilerin HES kodu kontrolleri yapılacak.

3- Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler, kooperatifler ve kat malikleri tarafından düzenlenecek genel kurul dâhil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin (kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere) girişlerinde HES kodu kontrolleri yapılacak.

4- Kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, güzellik salonu güzellik merkezleri, hamam, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikâh salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerinin girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması zorunlu olacak.

5- Kaymakamlar ve ilgili kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195' inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler yapılacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
8
8
2
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
mertens

Götünüze sokun HES kodunu

mertens

İneklerin kulaklarında kodlar olur bizde öyleyiz. Hala güzel bir şey olduğunu ve bizim sağlığımız için olduğunu sananlar var :D:D

kedigiz

Kim denetliycek bide yani tanidik berber kuaforde hes kotsuz almiycak mi yani hic inanmiyorum . bizedemi hes kodu soruyosun kardesim sen hayirdir diye millet... Devamını Gör

Chad Thundercock

Ankara'da da olsa keşke. Her yer yol geçen hanı gibi kimin girdiği bile belli değil. Güvenlik desen zaten yok. Bari riskli insanların girmesini önlesin.