Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kafası Karışanlar İçin Erdoğan'ın Kürt Sorunu Külliyatı

 > -

1. Yıl 2002, "Sorun yok dersen sorun ortadan kalkar"

Recep Tayyip Erdoğan 2002 yılında Moskova'da TOBB ile TİM'in ortak projesi olan Türk Ticaret Merkezi'nin inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Şantiyeye gelen Erdoğan'ı bir grup işçi karşıladı. İşçilerin içerisinde Karslı olduğu öğrenilen Zülfükar Boran, Erdoğan'dan Kürt sorununu çözmesini isteyince şu diyalog yaşandı;

Boran: Kürt sorunu hallolmalı. 

Erdoğan: Ben biliyorum. Ben Siirt'ten evliyim. Yani Siirt'ten evlenebilmişim.

Boran: Bu acıların yaşanmasını istemiyoruz.

Erdoğan: Sorun var diye inanmayacaksın. Yok diye inanacaksın. Sorun var diye inanırsan sorun olur. Sorun yok dersen, sorun ortadan kalkar. Biz böyle bir sorun yok diyoruz. (Kaynak: Sabah)

2. Yıl 2005, "Kürt sorunu benim sorunumdur"

2005 yılında, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da Toplu Konut Anahtar Teslim töreninde yaptığı konuşmada, geçmişte hatalar ve bölgeler arasında ayrım yapıldığını ifade ederek, "Geçmişte yapılan hataları yok saymak büyük devletlere yakışmaz" dedi. Erdoğan, "İlla her soruna bir ad koymak da gerekmez. Çünkü sorunlar hepimizindir. Ama illa 'Ad koyalım' diyorsanız Kürt sorunu bu milletin bir parçasının değil, hepsinin sorudur. Benim de sorunumdur" diye konuştu. "Sorunların parça parça adresi olmaz. Bütün sorunlar Türk olsun, Kürt olsun, Çerkez olsun, Abaza olsun, Laz olsun bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ortak sorunudur. Çünkü güneş herkesi ısıtır, çünkü yağmur herkes için rahmettir. Çünkü herkes aynı toprağın insanıdır, insanıyız; millet olmak işte budur."

3. Yıl 2009, "Kürt sorunu üzerinde bir çalışmayı başlattık"

Erdoğan 2009 yılında yaptığı bir açıklamada aynen şu ifadelere yer veriyordu: "Buna ister Kürt sorunu deyin, ister Güneydoğu sorunu deyin, ister Doğu sorunu deyin, isterse son olarak yine adlandırdığımız Kürt açılımı diyelim. Ne dersek diyelim bunun üzerinde bir çalışmayı başlattık.."

4. Yıl 2010, "Ben bir Başbakan olarak Kürt sorununu savunuyorum ve savunmaya da devam edeceğim"

27 Aralık 2010 tarihinde TBMM'de konuşan dönemin Başbakanı Erdoğan şu sözleri ifade etti: "73 milyon insanımız Türkiye Cumhuriyeti üst kimliği altında birdir. Üst kimlik TC. vatandaşlığıdır. Bunun altında bir çok etnik unsur vardır. Başbakan olarak Kürt sorununu savunuyorum, savunmaya devam edeceğiz. "

5. Yıl 2011, "Kürt sorunu yoktur. Kürt kardeşimin sorunu var"

30 Nisan 2011 tarihinde dönemin Başbakanı Erdoğan, 12 Haziran seçimlerine doğru Muş'ta düzenlenen mitinge katılarak değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan konuşmasında şöyle söyledi:

"Bırakın benim vatandaşım kendi iradesiyle oyunu kullansın. Bunu yapıyorlar mı? Bakıyorsunuz, tehditler... Demokrasi bu değil, özgürlük bu değil, temel haklar bu değil.''  Bu ülkede artık Kürt sorunu yoktur. Kabul etmiyorum. Bu ülkede Kürt kardeşimin sorunu var, ama Kürt sorunu artık yok." (Kaynak: Habertürk)

6. Yıl 2011, "Bu ülkede Kürt sorunu yoktur, PKK sorunu vardır"

15 Temmuz 2011 tarihinde dönemiin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan şu sözleri sarfetti:

"Bu ülkede Kürt sorunu yoktur bu ülkede PKK sorunu vardır. Kürt vatandaşlarımıza en büyük desteği biz verdik.

Bu üllkede her milletten insanın Romanın da Lazın da Çerkesin de sorunu var. Biz bu sorunları çözmek içim mücadele ediyoruz. Etmeye devam edeceğiz.

Bir ordu savaşa girdiğinde zaiyat verir. Biz "moralsisiz bu savaşı kaybettik" denir mi? TSK'nın 600 bin kişiyi aşmış bir ordusu var. NATO'nun en büyük ordusuyuz derken tutup da "moralimiz bozuldu" dersek terör örgütüne destek vermiş olursunuz. " (Kaynak: Habertürk)

7. Ve Final, yıl 2015, "Kardeşim ne Kürt sorunu ya?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kürt sorununa ilişkin söylemini yine değiştirdi. Balıkesir’de yaptığı konuşmada, “Şimdi varsa yoksa bakıyorsun Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu ya. Artık böyle bir şey yok. Neyin eksik senin? Başbakan çıkardın mı, bakan çıkardın mı, çıkardın. TSK’de var mısın varsın. Ne istiyorsun, daha ne istiyorsun? diye konuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mahmut.demirkol.188

tc kimliği alan suriyeliler plajlara girebilmeli. .ülkede kürt msorunu var diyenler kesinlikle apocu.terör sorunu olduğunu her canlı anladı ama ker kefalı cahil ve ard niyetliler utanmadan anlamadan hala kürt sorunu var diyebiliyor..apoya destek olan saman kafalılar chp de de çok var. dangalaklış işte.

Gizli Kullanıcı

Amerikanın gazıyla kürt sorunu var dedi sonra amerika RTEye savaş açınca PKK sorunu dedi, yakında neler diyebileceğini kestiremiyorum :) he Türkiye bölünürse o koltukta kendisinin oturamayacağını anladı belki de, Türk kürt arap kavga ederse herkes kaybeder inşallah Suriye'ye terör ihraç edilmez, suriye ırak türkiye iran gibi ülkeler aynı Atatürk'ün düşündüğü gibi paktlarla işbirliği içerisinde olur, Batı asya birliği de kurulur, tabi bunu batıya bağımlı bir Türkiye nasıl yapar orası koca bir muamma(!) Rte saçma ideolojilerini bir yana bırakıp herkesi kucaklasa her vatandaşını doyursa iş sahibi yapsa enerjide yenilenebilir enerjiye geçse rantçılık inşaatçılık yapmasa RTEye oy yağar, ama bu yanlış politikalarıyla kendi ayağına sıktı o ayrı.

Gizli Kullanıcı

Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu.

bootstrap

Olamaz mı, olabilir.

bootstrap

Bu ara bi şarkılarla yorum yapma isteği geldi bana, sebebini ben de çözemedim.

Gizli Kullanıcı

Duygulara tercüman olduğundan olabilir. ;)

bootstrap

Bir öyle bir böylesin anlamadım, seni çözebilen alim olur.

Gizli Kullanıcı

iyi la yaşlanıyo baya .. götünü silemediği günleri de olcak ..

ali-asaf

seninde olacak onu düşün

Gizli Kullanıcı

Elektronik Mühendisiyim .. 50 yıl içinde sırf sana inat kendi götümü silmek için alet yaparım .. Ha silemezsem de bana koymaz ama binlerce hizmetçisi ve koruması olan senin taptığın bu adama koyar ..

Görüş Bildir