Kafalardaki Soru İşaretlerini Yanıtlıyoruz: Estetik Operasyonlar Nasıl Geriye Döndürülür?

33PAYLAŞIM

Kylie Jenner dudaklarını yaptırdı, tüm dünyanın ilgisi dudak dolgusuna kaydı. Şimdi dudak dolgusunu çıkarttıran yıldız, yeni bir akım başlatıyor. Ancak bunun haberlerinde bile gördük ki, pek çok insan estetik operasyonların nasıl eskiye döndürüldüğünü bilmiyor. Meraklısı için estetikten pişman olup geriye dönmenin yollarından bahsedeceğiz.

Kylie Jenner dudak dolgusundan bir anda kurtulunca herkes bunun nasıl gerçekleştiğini merak eder oldu.

Dudak dolgusunu "çıkarttırdı", "aldırdı", "yok ettirdi" gibi pek çok tabir kullanıldı. Herkesin aklında da farklı bir dolgu çıkarma yöntemi oluştu. Oysa bunun tek bir yöntemi var.

Dudak ve yüz dolguları, cildimizde doğal olarak bulunan bir maddenin sentetik hali.

Hyalüronik asit adlı bu maddeyi bilmeyen kaldı mı? Su tutarak cildin dolgun ve elastik görünümünden sorumlu bu asit zamanla azalıyor ve haliyle cilt inceliyor. Dolguyu da hyalüronik asit olarak algılayan vücut zamanla onu da parçalayarak vücuttan atıyor. Dolguların geçici olma sebebi zaten bu.

Peki bu doğal süreci beklemek istemiyor ve dolgularınızdan hemen kurtulmak istiyorsanız bu nasıl oluyor?

Dolgudan kurtulmak dolgu yaptırmak kadar basit. Hyaluronidase adlı enzim hyalüronik asidi hızla parçalayıp yok ediyor. Dolgunun uygulandığı bölgeye enjekte edildiğinde 24 saat içinde etkisini görmek mümkün.

İşler botoksa gelince ise biraz korkutucu.

Botoks uygulamasının geri dönüşü yok. Elbette o da zamanla eski haline dönüyor, ancak yaptırdığınız anda mimiklerinizi kaybeder ve bir an önce eskiye dönmek isterseniz bunun çözümü yok. Estetik operasyon forumlarında sauna, ultrasound ve benzeri masaj işlemlerinin botoks etkisini hızla kaybettirdiği yazılsa da, kanıtlanmış çözümler değiller.

İmplantları çıkartmanın yolu tıpkı taktırırken olduğu gibi ameliyat.

Eskiden göğüs implantlarının ömrü 10-15 yıldı, yani her 15 yılda bir implantları yeniletmek gerekiyordu. Şimdi ömür boyu kullanılabilen malzemelerden üretilen silikonlar olsa da, yine de vücuttaki kabulü (vücut silikon etrafına bir kese oluşturarak kendini yabancı maddeden koruyor) ve yıpranma payı göz önünde bulundurularak yine de değiştirilmeleri veya çıkarılmaları gerekebiliyor.

Göğüs ve kalça implantlarının çıkarılmasındaki sorun yara izleri ve ciltte yaşanabilecek sarkma.

İmplantın büyüklüğüne ve kaldığı süreye bağlı olarak cilt esniyor ve çıkarılma durumunda sarkmalar gözlemlenebiliyor. Elbette fazla deri toparlanıyor, bu da daha fazla neşter izi demek. Çoğunlukla silikon implantlarını çıkartan kişiler dolgunluk kaybını ve sarkmayı önlemek için daha küçük boy bir implanta geçiş yapıyorlar.

Burun ameliyatında tamamen eskiye dönüş pek mümkün değil.

Burun karmaşık yapıda olduğu ve çoğu zaman kemik ve kıkırdaklar baştan şekillendirildiği için eski hale dönmek pek mümkün değil. Ancak kişinin ameliyat sonucundan memnun olmadığı durumlarda ikinci, üçüncü operasyonlar yapılabiliyor. Ancak bu operasyonlar ilke oranla çok daha zor, bu nedenle ilk operasyon kararı hepsinden önemli.

Revizyon rinoplasti denilen ikinci operasyonlarda genellikle kulak veya kaburgadan kıkırdak alınıyor.

Böylece ilk operasyon sonrası eksilen dokular bu nakille toparlanmış oluyor. Çökmeler, yamukluklar yeni bir çatı oluşturularak gideriliyor.

Kepçe kulak operasyonunu geriye döndürmek isteyeni hiç duymadık, ancak bazı komplikasyonlar ikinci operasyonu gerektirebiliyor.

Operasyon sonrası açılma olmaması, fazla açılma, asimetri gibi sorunlar nedeniyle yenilenen durumlarda eğer kulak içinde kalıcı dikişler kullanıldıysa bunlar alınarak eskiye dönmek mümkün. Kıkırdak şekillendirilmesi durumlarında da vücudun çeşitli bölgelerinden kıkırdak alınabiliyor.

Kalıcı kaş-eyeliner-dudak makyajı günümüzde kolayca silinebiliyor.

Özel lazer cihazları geride hiçbir iz bırakmıyor. Elbette bahsettiğimiz durum kalıcı makyaj boyaları ve iğneleri kullanılan durumlar için. Eğer bu bölgelere gerçek dövme yapıldıysa geride iz bırakma ihtimali var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elay666

dogalim kafam rahat abi

elay666

cok tesskurler )) (amma ne alaka)

Görüş Bildir