Kadınlar Neden Regl Döneminde Garip Garip Rüyalar Görüyor?

-

Regl döneminizde rüyalarınızın çok acayip bir biçimde garipleştiğinin farkına vardınız mı? Zaten o dönemde garip olmayan çok az şey var. Üzülmeyin, yalnız değilsiniz ve bunun bilimsel bir açıklaması ortaya kondu.

Regl döneminde karşılaşılan bu gariplikler uyku uzmanlarının üzerinde çalıştıkları bir konu.

Uyku uzmanlarına göre kadınlar regl dönemlerinde, derin uyku halinde normalden daha fazla ani uyanışlara maruz kalıyor.

Bu dönemde uyku halinde önemli değişimler gözleniyor.

Derin uyku durumundan yani REM halinden daha kolay şekilde uyanmak, gözlerin çok daha çabuk açılabilmesi, rüyaları çok daha canlı bir şekilde hatırlanması; hepsi regl dönemindeki kadınların uyku analizlerinde elde edilen bulgular.

REM'i tanımlamak gerekirse...

REM, genellikle uykunun ilk 90 dakikasından sonra girilebilen derin uyku durumuna deniyor. Gecenin ilerleyen saatlerine denk gelen REM evresinde rüyalar gerçekleşiyor. Normalde rüya görmediğini iddia eden insanlar bu derin uykudan hemen uyanamadıkları için aslında gördükleri rüyaları hatırlamıyorlar.

Regl döneminde bu konuda da hormonlarımız başrolde.

Regl döneminde hücrelerimize akın eden progesteron hormonu birçok şeyin sorumlusu. Bu hormon regl öncesi ve sonrasında vücudun önceden belirli olan dengesini ve tutarlı yapısını bozuyor.

Uyku ve kadın doğum uzmanları çok ilginç rüya şikayetleri alıyor.

Bildirilen vakalarda, normal zamanlarda görülen rüyalara fantastik boyutlar katılarak görüldüğü bildiriliyor. En çok bildirilen ortak rüya temasının "çamur" olduğu da elde edilen istatistikler arasında.

Elbette hormonlarınız farklı tepkiler verebilir.

Regl döneminde her kadının değişen hormonlara tepkisi farklı olabiliyor. Birçok kadın rüyalarında gariplikler yaşarken; bazıları büyük ağrılara sebep olan kramplar ile baş etmek zorunda kalıyor, kimileri aşırı bir biçimde çıkan sivilceleri vücutlarından yok etmeye çalışıyor, bir kısım ise canlarının çektiği saçma sapan şeyleri bulup tüketmeye çalışıyor. Yani hormonlar bu dönemde vücut yönetiminde bir çeşit darbe yapıyor.

Bu anormalliğin sınırı olmayabilir.

Regl döneminde normal seviyelerinin binlerce kat üstüne çıkan ya da altına inen hormon seviyeleri kadınları bir başka canlıya çevirebiliyor. Bundan çekinmek, utanmak yapılacak en son şey. Bu durumu kadınların doğası olarak kabul etmek tek seçenek.

Bu ekstra değişimlerin dışında daha önce tecrübe etmediğiniz türden bir şeyler oluyorsa doktorunuzu görmelisiniz.

Uzmanlar bu aşırı değişimlerin dışında fiziksel ya da mental anlamda bir sorun ile karşılaşıldığı durumda, acilen doktor kontrolünün yapılmasını öneriyor.

Evet, bizim hallerimiz var!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sema_selime

Popüler kültürün yeni esiri regl mi?

meliscankurtaran

ulan regl öncesi ağrısı ayrı kıyafete yatağa bulaşır mı korkusu ayrı hele ki misafirlikteyseniz var ya korku filmi gibi! ağrısı zaten ayrı yazın 37894329823 derece sıcakta karnında battaniye ayağında patik sıcak bitki çayı, tatil dönemine denk gelince çek vur zaten! ayda bir hafta ben kullanıma kapalıyım gerçekten ağrıdan hiçbir şeye odaklanamıyorum ki! gerçekten vücut şişiyor tatlı krizi cabası. ha bir de neyin var ya ne oldu, suratın asık moralin bozuk hasta mısın birine bir şey mi oldu? acıdan kıvranırken normal olamıyorum yani! ilaç kullansam bu sefer bağımlılık yapıyır ve etki etmemeye başlıyor çok önemli bir yere gitmeyeceksem kullanmıyorum benim ablam bir kere ağrısından morfin aldı seviyeyi siz düşünün artık! ha bir de abartıyorsunuz ne var amk diyenleri ortadan ikiye ayırmak istiyorum az kaldı bir gün birini fena haşlıycam da hadi bakalım.

countess-rain

Acaba pijamama geçer mi, çarşafa da bulaşır mı diye huzursuz uyumaktan bence.

futursuz

Geçmiyor, bulaşmıyor. Hala geçen, bulaşan mı var? :/

meliscankurtaran

valla ben kaç kat koruma yapıyorum gene oluyor bir benim ki yoğun ya?

futursuz

Gece için olanları denedin mi yada kotex? Ben hiç öyle bir şey yaşamadım ya, bilemicem.

bseozyrt

Hormonların verdigi aşırı yükten olsa gerek. Hiç yaşamadım neyseki

Başlıklar

Darbekadınlar
Görüş Bildir