Görüş Bildir
Haberler
Kadınlar Neden Regl Döneminde Garip Garip Rüyalar Görüyor?

Kadınlar Neden Regl Döneminde Garip Garip Rüyalar Görüyor?

Fulin
19.12.2017 - 12:52

Regl döneminizde rüyalarınızın çok acayip bir biçimde garipleştiğinin farkına vardınız mı? Zaten o dönemde garip olmayan çok az şey var. Üzülmeyin, yalnız değilsiniz ve bunun bilimsel bir açıklaması ortaya kondu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Regl döneminde karşılaşılan bu gariplikler uyku uzmanlarının üzerinde çalıştıkları bir konu.

Uyku uzmanlarına göre kadınlar regl dönemlerinde, derin uyku halinde normalden daha fazla ani uyanışlara maruz kalıyor.

Bu dönemde uyku halinde önemli değişimler gözleniyor.

Bu dönemde uyku halinde önemli değişimler gözleniyor.

Derin uyku durumundan yani REM halinden daha kolay şekilde uyanmak, gözlerin çok daha çabuk açılabilmesi, rüyaları çok daha canlı bir şekilde hatırlanması; hepsi regl dönemindeki kadınların uyku analizlerinde elde edilen bulgular.

REM'i tanımlamak gerekirse...

REM, genellikle uykunun ilk 90 dakikasından sonra girilebilen derin uyku durumuna deniyor. Gecenin ilerleyen saatlerine denk gelen REM evresinde rüyalar gerçekleşiyor. Normalde rüya görmediğini iddia eden insanlar bu derin uykudan hemen uyanamadıkları için aslında gördükleri rüyaları hatırlamıyorlar.

Regl döneminde bu konuda da hormonlarımız başrolde.

Regl döneminde bu konuda da hormonlarımız başrolde.

Regl döneminde hücrelerimize akın eden progesteron hormonu birçok şeyin sorumlusu. Bu hormon regl öncesi ve sonrasında vücudun önceden belirli olan dengesini ve tutarlı yapısını bozuyor.

Uyku ve kadın doğum uzmanları çok ilginç rüya şikayetleri alıyor.

Uyku ve kadın doğum uzmanları çok ilginç rüya şikayetleri alıyor.

Bildirilen vakalarda, normal zamanlarda görülen rüyalara fantastik boyutlar katılarak görüldüğü bildiriliyor. En çok bildirilen ortak rüya temasının 'çamur' olduğu da elde edilen istatistikler arasında.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Elbette hormonlarınız farklı tepkiler verebilir.

Regl döneminde her kadının değişen hormonlara tepkisi farklı olabiliyor. Birçok kadın rüyalarında gariplikler yaşarken; bazıları büyük ağrılara sebep olan kramplar ile baş etmek zorunda kalıyor, kimileri aşırı bir biçimde çıkan sivilceleri vücutlarından yok etmeye çalışıyor, bir kısım ise canlarının çektiği saçma sapan şeyleri bulup tüketmeye çalışıyor. Yani hormonlar bu dönemde vücut yönetiminde bir çeşit darbe yapıyor.

Bu anormalliğin sınırı olmayabilir.

Bu anormalliğin sınırı olmayabilir.

Regl döneminde normal seviyelerinin binlerce kat üstüne çıkan ya da altına inen hormon seviyeleri kadınları bir başka canlıya çevirebiliyor. Bundan çekinmek, utanmak yapılacak en son şey. Bu durumu kadınların doğası olarak kabul etmek tek seçenek.

Bu ekstra değişimlerin dışında daha önce tecrübe etmediğiniz türden bir şeyler oluyorsa doktorunuzu görmelisiniz.

Uzmanlar bu aşırı değişimlerin dışında fiziksel ya da mental anlamda bir sorun ile karşılaşıldığı durumda, acilen doktor kontrolünün yapılmasını öneriyor.

Evet, bizim hallerimiz var!

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
99
25
16
12
10
7
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?