Görüş Bildir

Kabile Şefinden Jeep’e Çağrı: 'Cherokee İsmini Araçlara Vermeyi Bırakın'

Haberler
> Kabile Şefinden Jeep’e Çağrı: 'Cherokee İsmini Araçlara Vermeyi Bırakın'

Cherokee ulusunun lideri Chuck Hoskin, Jeep markasına Cherokee ve Grand Cherokee SUV araçlarında isimlerini kullanmayı bırakması çağrısında bulundu.

Diken'de yer alan habere göre Hoskin, yerli şirketlerin ve spor kulüplerinin Amerika yerlileri isimlerini, görsellerini ürünlerinde maskot ya da isim olarak kullanmayı bırakmalarını istedi.

İyi niyetli olduklarına emin olduğunu belirten Hoskin “Ancak ismimizi bir arabanın üstüne yapıştırarak bizi onurlandırmış olmuyorlar” dedi.

Car and Driver dergisinin aktardığına göre Jeep söz konusu ismi araçlarında kullanmaya başladığı 1970’lerden beri ilk kez Cherokee ulusundan böyle bir açıklama geldi.

Car and Driver dergisinin aktardığına göre Jeep söz konusu ismi araçlarında kullanmaya başladığı 1970’lerden beri ilk kez Cherokee ulusundan böyle bir açıklama geldi.

Jeep’in bağlı bulunduğu ana şirketi Stellantis sözcüsü Kristin Starnes, aracın isminin özenle seçildiğini belirterek, yıllar içinde Amerika yerlilerini asaleti ve gururları için onurlandırdıklarını söyledi.

Şirketin aracın ismi konusunda değişikliğe gidip gitmeyeceği konusunda ise açıklama yapmadı.

Hoskin, kabilelerini onurlandırmanın yolunun tarihini ve kültürünü öğrenmekten, federal olarak tanınan kabilelerle anlamlı bir diyalog kurmaktan geçtiğini belirtti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
11
8
1
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
yulier

haberi açmadan önce kabile şefini kartal tüylü devasa başlıklı ve iri yarı cüsseli bir abi olarak hayal etmiştim. Pazar sabahları fazla western kuşağı izlemişim

Yigit Karabey

1970’lerden!!!!! beri ilk kez Cherokee ulusundan böyle bir açıklama geldi.....gunaydin!!!

mahmut şen

istenmeyen tüy olabilir