Görüş Bildir
Haberler
Jet Fadıl'a 2 Bin 504 Yıl Hapis Cezası!

Jet Fadıl'a 2 Bin 504 Yıl Hapis Cezası!

Emre Ordu
28.04.2023 - 16:49 Son Güncelleme: 28.04.2023 - 18:33

Kamuoyunda 'Jet Fadıl' olarak bilinen Fadıl Akgündüz, dolandırıcılık suçundan 2 bin 504 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bayrampaşa''daki Caprice Gold ile Maldivler'deki Caprice Maldivler adlı gayrimenkul projelerinde, devre mülk satışı yapılan 614 kişiyi dolandırdıkları iddiasıyla yargılanan Fadıl Akgündüz ve akrabalarının da aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Fadıl Akgündüz Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuklu sanık Mehmet Salih Obut ve tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu. Şikayetçiler ve avukatları, sanıkların cezalandırılmasını talep ettiler.

"Yasalara uygun hareket ettim"

"Yasalara uygun hareket ettim"

Savunmasını yapan Fadıl Akgündüz, '2015 Aralık ayında tutuklandım. Tüm ifadelerimde söylediklerimin arkasındayım. Söylediklerimin aksine bir delil sunulmamıştır. Mahkeme şantiyede keşif yapılmasından sonra verilen raporda, yüzde 85 seviyesinde inşaat seviyesinin oluştuğu değerlendirilmiştir. Raporda konunun hukuki ihtilaf konusu olduğu belirtilmiştir. Karaciğer hastasıyım. Tedavim aksamaktadır. Hakkımda henüz mahkumiyet yok. Şüphe üzerine tutuklu olmam tedavimi dramatik sürece götürüyor. Ayrıca savunmamı da tam olarak yapamıyorum. Suçsuzum. Er geç mahkemenizin suçsuzluğumu göreceğinden eminim. Şu ana kadar tüm duruşmalara katıldım. Söz konusu şikayetçi dernek, şantiyeyi işgal etmiş durumda. Yatırımcıları götüremiyoruz. Yasalara uygun hareket ettim. Devletimizin 37 kurumundan İstanbul Bayrampaşa Projesi onaylanarak başlanmıştır. Şimdi o kurumlar suçlanıyor' dedi. 

 Projeyi tamamlamak istediğini belirten Akgündüz, beraatini talep etti.

"Müştekilerle aynı konumdayım"

"Müştekilerle aynı konumdayım"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Akgündüz'ün yeğeni olan diğer sanık Mehmet Salih Obut ise 'Lehime olan deliller toplansın. MASAK raporunda adım geçmemektedir. Keza 13 yaşındaydım o sırada. Sözleşme düzenlemedim, satış yapmadım, müşterilerle bir arada olmadım. Şikayetçiler beni tanımaz, ben de onları tanımam. Tek sebep imza yetkilisi olmamdır. Güven duyulduğum için prosedür gereği imza yetkim olmuştur. Şirkette herhangi bir yetkim yoktur. Ailem de evleri devredip proje aldık. Biz de müştekilerle aynı konumdayız. Beraatimi isterim' ifadelerini kullandı.

Sanıklara ceza yağdı

Sanıklara ceza yağdı

Mahkeme heyeti, sanıklardan Fadıl Akgündüz'ü toplam 601 kişiye karşı 'Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı' suçundan 2 bin 504 yıl 2 ay hapis cezasına ve 12 milyon 20 bin TL adli para cezasına çarptırdı. 

Heyet, sanıklardan Mehmet Salih Obut'u aynı suçtan 2 bin 450 yıl hapsine ve 11 milyon 760 bin lira para cezasına mahkum ederken, sanıklar Avniye Obut ve İbrahim Obut'a aynı suçtan 2 bin 445'er yıl 10'ar ay hapis ve 11 milyon 740 bin lira adli para cezası verdi. 

Para cezalarının 24 taksitte ödenmesine hükmeden heyet, Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut'un tutukluluk halinin, Avniye Obut ve İbrahim Obut'un hükmen tutuklamaya yönelik yakalama emrinin devamına karar verdi. 6 sanığın ise beraatına karar verildi. Duruşma sonrası mağdurlardan biri, davanın emsal olacağını belirtirken, 'Türkiye tescilli dolandırıcılıktan kurtardık' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
9
2
2
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Engin Türk

Ne yani şimdi 2504 yıl sonra elini kolunu sallayıp gezecek mi diyen kimse çıkmamış daha hayret

Osman Elmallı

oh iyi olmuş hapiste çürüyüp geber

Ali halıcı

Sayılı gün çabuk geçer :))