Görüş Bildir
Haberler
İztuzu Plajı Özel Şirkete Verildi

İztuzu Plajı Özel Şirkete Verildi

adem kara
14.06.2014 - 14:42 Son Güncelleme: 27.04.2022 - 14:43
İçeriğin Devamı Aşağıda

Caretta caretta kaplumbağalarının en önemli üreme alanlarından biri olan ve belediye korumasında bulunan Muğla’daki dünyaca ünlü İztuzu Plajı özel bir şirkete verildi. Çevreciler ve Muğla halkı tepkili.

Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’nde bulunan ünlü İztuzu Plajı‘nın belediyeden alınarak özel bir şirkete verilmesine Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik tepki gösterdi.

Ortaca Belediyesi toplantı salonunda gazetecilere açıklama yapan Karaçelik, İztuzu Plajı’nın Dağdibi ve Boğazağzı mevkisinin ihale edilmeden bir şahsa verildiğinin kendilerine telefonla bildirildiğini söyledi.

Muğla Valiliği ile konuyu görüştüğünü belirten Karaçelik, şöyle konuştu:

“Bu kararı tanımadığımızı ve tanımayacağımızı, kararın yeniden gözden geçirilmesinin Ortaca ve Dalyan halkının menfaatine olacağı konusunda ilgililere uyarılarımızı ilettik. Bu plaj 15 yıldır Dalyan Belediyesince çalıştırılmaktaydı. 6370 sayılı Büyükşehir Yasası ile Dalyan Belediyesinin belediye niteliğinin kaybolmasıyla Ortaca Belediyesi, plajların çalıştırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğüne yılbaşından önce resmi müracaatını yapmıştır. Buna rağmen plajın özel bir şahsa verildiği bize telefonla tebliğ edildi.”

Karaçelik, kamu malının sadece para kazanmak amacıyla çalıştırılmasının doğru olmadığını ifade etti. Sahillerin kişilere kazanç amaçlı kullandırılmaması gerektiğine işaret eden Karaçelik, şunları söyledi:

“Plaj belediyenin elinden alınırsa oradaki tüm malzemelerimizi alacağız. Plajı alan kişi burada nasıl bir yapılaşma yapacak? Foseptiği, kara ve deniz yoluyla her gün belediye araçlarıyla belediyenin arıtma tesisine götürülüyor. Bunlar çok maliyetli işler. Orada yaklaşık 40 personel de çalışıyor. Plajın özel bir kişiye kazanç getirecek diye verilmesi, yok olması anlamına geliyor. Bu karardan geri dönülmezse dünyaya rezil oluruz.”

Karaçelik, İztuzu Plajı’nın dünyada benzeri nadir bulunan plajlardan olduğunu, kullanımının kamuda kalması gerektiğini savundu.

Kararda ısrar edilirse bölge halkının tepki göstereceğini belirten Karaçelik, “Yetkililer konunun tekrar görüşüleceğini iletti. Gelişmeleri takip ediyoruz” dedi.

Yeşil Gazete

Kaynak: http://yesilgazete.org/blog/2014/06/1...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Ülkeni kötü yönetirsin ve nedenini bi kalıba uydurursun ama bu yapılan vatan hainliğinin ta kendisidir..Allahsız satılık Yezid soyları....