İztuzu Plajı'nda Tahliye Başladı

-

Muğla'nın dünyaca ünlü İztuzu Plajı'na girerek işletme hakkının kendisinde olduğunu iddia eden ve işgalcilikle suçlanan DALÇEV adlı şirket, plajdan tahliye ediliyor.

İşletme hakkı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde (MSKÜ) olan İztuzu Plajı'nda, işgalci konumda olan Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limited Şirketi'nin (DALÇEV) tahliyesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Muğla Valiliği'ne bugün resmi bir yazı gönderdi.

Tahliye boyunca jandarma çevrede güvenlik önlemi aldı

Katledilmek Üzere Olan İztuzu Plajı Hakkında Bilinmeyen 15 Şey - onedio.com
Katledilmek Üzere Olan İztuzu Plajı Hakkında Bilinmeyen 15 Şey - onedio.com

DHA'nın haberine göre yazıyla birlikte bakanlığın İztuzu’nu tahsis ettiği MUSKİ yetkilileri, özel kıyafetli jandarmaların oluşturduğu güvenlik kordonu arasında DALÇEV’e ait şezlong, şemsiye ve diğer malzemeleri tahliye etmeye başladı.

Ne olmuştu?

Halk, İztuzu Plajı'nı korumak için zincir oluşturmuştu

İztuzu Plajı İçin İnsan Zinciri - onedio.com
İztuzu Plajı İçin İnsan Zinciri - onedio.com

Muğla valiliği bünyesindeki Muğla’ya Hizmet Vakfı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın yüzde 50’şer ortaklığıyla kurulan MUÇEV ve İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV arasında imzalanan Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı’nın kiralama protokolüyle ilgili olarak yapılan başvuru üzerine Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi geçen 25 Aralık’ta, protokol hükümlerinin uygulanmasını tedbiren durdurmuştu.

Bu kararın ardından, kiralamaya karşı çıkan Ortaca belediyesinin protokolün yürütmesinin durdurulması ve iptaliyle ilgili talebini değerlendiren Muğla 2’inci İdare Mahkemesi’nden yeni bir karar çıkmıştı. Mahkeme, MUÇEV’in protokol imzalama yetkisi bulunmadığı gerekçesiyle, DALÇEV’le imzalanan kiralama işleminin yürütmesini durdurmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, DALÇEV’le yapılan protokolün feshedilmesinin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne 6 Şubat 2015’te İztuzu Plajı’nda akademik faaliyette bulunmak, biyoçeşitliliğin korunmasını sağlamak amacıyla tahsis talebinde bulunmuş, başbakanlığın uygun görüşüyle 23 Mart 2015’te üniversiteyle protokol imzalanmıştı.

DALÇEV ise kısa bir süre önce yine gece yarısı İztuzu Plajı’na girerek işletme hakkının kendilerinde olduğunu belirterek plajda 2 nolu büfeye el koymuştu.

Son olarak Muğla 1. İdare Mahkemesi, işletme hakkının Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde olduğuna hükmetmişti.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereMuğlatahliye
Görüş Bildir