Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Katledilmek Üzere Olan İztuzu Plajı Hakkında Bilinmeyen 15 Şey

 > -

1. İztuzu plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesi yakınlarında bulunan 4,5 km uzunluğa sahip bir plajdır.

2. Plaja, Caretta Caretta'ların yumurtalarını bırakmasından dolayı "Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)" da denilmektedir.

Plajda denize girenlerin yumurtalara zarar verememesi için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli olarak işaretlenmektedir. 1988 yılında alınan karara göre plaj, kaplumbağaların rahatsız olmaması için saat 20:00-08:00 arası kapalıdır ve çevresinde gürültü çıkarmak veya ışık yakmak yasaktır.

3. 2008'de Avrupa’nın En İyi Açık Alanı (The Times), 2011'de Avrupa'nın En İyi Plajı (Zoover ve Meteovista) ve 2013'te Avrupa'nın En İyi 7. Plajı (Trip Advisor) ödüllerini almıştır.

4. Plajda yaralı kaplumbağaların tedavilerinin yapıldığı bir Caretta Caretta tedavi merkezi bulunmaktadır.

5. Kumsal, Radar Tepesi'nin eteklerinden başlıyor, Delik Ada önüne kadar uzanıyor. Dalyan ağzı denilen bu bölgede, med-cezire bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya, bazen de tatlı su Akdeniz'e akıyor. Suyun akma hızına ve yönüne bağlı olarak Dalyan ağzı bölgesinde kumlar sürekli şekil değiştiriyor.

6. Göl ile denizin birbirine karıştığı İztuzu Boğazı plajın en göz alıcı tarafı. Gölde bulunan labirent şeklindeki sazlıklar arasında tekne ile seyahat etmek de mümkün.

7. Her açıdan huzur dolu bir cennet adeta...

8. Caunos Kral Mezarları

9. The Times gazetesinin 2008'de 6 aylık yaptığı bir araştırmadan sonra 'Avrupa'nın En İyi Açık Alanı' seçilmiştir.

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/gundem/10498751.asp

10. Yine 2011 yılında Hollanda merkezli 2 kurum tarafından yapılan araştırma sonucunda 'Avrupa'nın En İyi Plajı' ödülünü almıştır.

Kaynak:http://www.dha.com.tr/iztuzuna-odul-sevindirdi_189755.html

11. Ve bugün; Muğla’nın Ortaca İlçesine bağlı Dalyan Mahallesinde yer alan dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın tahliyesine yarın başlanacağı belirtildi.

Bilindiği üzere Muğla 1. İdari Mahkemesi, Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi’nde bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın ihalesine yönelik önceden verdiği durdurma kararını itiraz üzerine kaldırmıştı. Ortaca Belediyesi’nin işlettiği plajlara Sarıgerme Plajı’da dahil olmak üzere tahliye kararı verildi.

12. Daha önce yürütmeyi durdurma kararı verilen davada karar, 28 Ekim'de kaldırılmıştı.

Muğla Valiliğince Ortaca Belediyesine tebliğ edilen ilgili yazıda “Ortacanın doğal sit alanları ile Özel Çevre koruma gölgelerinde bulunan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki günübirlik alan ve tesislerin boşaltılarak Valiliğe (Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne) teslimi talep edilmiştir. Söz konusu yerlerin 20 Kasım Perşembe günü(Sarıgerme kumsalı için saat 15:00’da; Dalyandaki yerler için sat 16:00’da) mahallinde yapılacak boşaltma ve teslim işlemlerini ile ilgili olarak söz konusu yerlerde belediyenize ait eşya vs. boşaltılarak teslime hazır hale getirilmesi istenmektedir” denildi.

13. İztuzu Plajı HALKINDIR!

14. 20 kasım itibariyle vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri bu kanunsuzluk ve doğa katliamı karşısında pasif direnişe başlayacaklarını bildirdiler.

15. Doğal güzellikler betonla demirle kaplanamaz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
imdivergent

hani türkiyede gel git yoktu YALANCILARRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR

mbx2de

yuh artık 1. resimdeki işletme devredildi. hes yapılacak diye twittler geliyor

lahme

Plajları,ormanları,dağları,otlakları,tarlaları vb. her türlü doğal şeyi katledenlerin hepsini alacan 80 derecelik demirde oturtacan sonra yürüyen merdivenin en alta bıçakalr kılıçlar koyacan yanlardada kaçmaması için ateş yakacan koştursun şerefsiz birde kaynar su dökecen ayağına en sonunda 18.000 derecelik fırının yanında hapsedecen.Bunlar yeter mi yetmez.Hayalgücünüze kalmış.Yeter ki gebertin

enda

ya böyle taksit taksit ugrasmayın ne kadar yeşil alan varsa verin ateşe amk sizde bizde kurtulalım..

Görüş Bildir