Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İzmir’in Ülkede Kurtarılması Gereken İlk Şehir Olduğunun 9 Kanıtı

-
Abone ol

1. Tabii ki ilk sırada KIZLARI

İzmir’in kızları güzellikleriyle efsane olmuşlardır. Ülkenin manken ihtiyacının yüzde yüz ellisi İzmir’den karşılanır. Ya İzmir olmasaydı ülke makine mühendisliğinden hallice olurdu valla.

2. Gevrek, boyoz, kumru, çiğdem, darı, klorak, asfalya ve niceleri..

İzmirliler kendi aralarında yeni bir dil oluşturmuşlardır. Siz eş anlamlısını haykırsanız da onlar için çiğdem çiğdemdir. Nesilden nesile aktardıkları kültür mirasıdır.

3. Seçimler

Seçim geceleri heyecana yer bırakmayan yegane şehrimizdir. Sonuç bellidir, diğer şehirler merak edilir. Adeta bir istikrar abidesidir.

4. Saat Kulesi

İzmir’e geldiğinizde önünde fotoğraf çekilmezseniz 35 yıl boyunca size uğursuzluk getirdiğine inanılır. Yine de sanmayın ki İzmirlilerin saat kuleli yüzlerce fotoğrafı vardır.

5. Kedileri

Ülkenin en mutlu kedileri burada yaşar. Kendi aralarında rakı masaları kurdukları söylenir. E bugüne bugün kedi de olsa İzmir kedisidir.

6. Karşıyaka & Göztepe

Derbinin İstanbul takımları arasında oynanan bir maç olmadığını ülkemiz futbolseverlerine öğreten iki güzide kulübümüzdür. 16 Mayıs 1981’de oynadıkları “derbi” dünya ikinci liglerinde en çok taraftarın izlediği (80.000 kişi) maç olarak Guinness rekorlar kitabına girmiştir.

7. Atatürk'ün Gözbebeği

Adres, numara 248, Kordon… Naim Palas… İkinci kat… Cumba'da oturuyor Mustafa Kemal. Sevmez fazla yemeği. Leblebi var yine önünde. Garson titriyor. Çünkü çocuk, Rum. Sesleniyor Gazi, şefkatli bir ses tonuyla… “Vre Dimitri” diyor, “gel bakayım.” Çocuk, “buyur pasam” diyor, ş’lere dili dönmeyen, kırık dökük Türkçesi’yle. “Sizin Kosti” diyor… İşgal sırasında İzmir’e gelen Yunan Kralı Konstantin’i kastederek… Sizin Kosti, geldi mi buraya?

-Geldi pasam.

+Oturdu mu bu masaya?

-Oturdu pasam.

+Güneş batarken rakı içti mi?

-İçmedi pasam.

+E o zaman sormadın mı çocuk, ne halt etmeye almış
İzmir'i?

8. Ünlüleri

İsmini sayamayacağımız kadar ünlü isim İzmirli’dir. Ferdi Özbeğen bir röportajında “Türkiye’de televizyon, gazete, müzik, sinema gibi eğlenceli
sektörler İzmirliler tarafından yönetiliyor. Sosyologların bunu derinlemesine
incelemesi gerekiyor.” demiştir.

9. Çeşme & Alaçatı

Bu yaz itibariyle Alaçatı’da metrekare başına 35 kişi düşmüştür. Happy hour’lar, amaaan sabahlar olmasınlar Bodrum’dan Çeşme’ye taşınmıştır. Ülkenin Ibiza, Mykonos vs. ihtiyacı buradan karşılanır.

10. Bonus

Dedik ya İzmirliler eğlenmeyi de eğlendirmeyi de iyi bilir. Bir de dillere destan
Öküz Bar’ı vardır ki sırf check-in yapmak için İstanbul’dan gelenlerin olduğu
söylenir. İzmir’e gelip Öküz Bar’lardan birine gitmediyseniz; İzmir’e gittim demeyiniz.

http://www.instagram.com/okuzofficial

http://www.twitter.com/okuzofficial

http://www.facebook.com/okuzofficial

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mertcemcanpolat

Bonusu beğendim :)

Görüş Bildir