İzmir'de Depremzedelere Yardım İçin Kurulan Çadırı Kaldıran Polis, 5 Kişiyi Gözaltına Aldı

 > 
9PAYLAŞIM

İzmir'de depremzedelere destek için kurulan Halkevleri'nin yardım standı ve çadırı polis zoruyla kaldırıldı. 5 kişi gözaltına alındı.

İzmir'de 114 kişinin yaşamını yitirdiği, 1035 kişinin yaralandığı depremin ilk saatlerinden itibaren depremzedeler için Bornova ve Bayraklı ilçelerinde gönüllüler tarafından birçok yardım çadırı kuruldu.

Ancak bugün, 75. Yıl Parkı'nda stand ve yardım çadırı kuran Halkevleri üyelerinin etrafı sabah saatlerinde çevik kuvvet ve güvenlik şube polisleri tarafından sarıldı.

Yapılan görüşmelerin ardından yardım çadırına ve standa müdahale eden polis ekipleri 5 Halkevi üyesini gözaltına aldı.

Halkevleri tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Tarikatlara izin verdiler, “Dayanışma Yaşatır” diyenleri gözaltına aldılar. Halkevciler İzmir halkının yanındadır!"

🎥 Gözaltı anlarının görüntüleri

"AFAD ve Kızılay dışındaki dayanışma çadırlarını kaldırıyorlar"

Bianet'ten Evrim Kepenek'in aktardığına göre depremzedelere destek için Halkevleri, Kadın Savunma Ağı, Sosyalist Kadın Meclisleri gibi sivil toplum örgütleri de bölgede bulunuyor.

Kadın Dayanışma Ağı’ndan Gizem Çoşkun Bianet’e şu bilgileri iletti:

“Bizim bulunduğumuz 75. Yıl Parkı’ndaki çadır alanında İzmir Valiliği çeşitli çadırları kapatma kararı almış. AFAD ve Kızılay dışındaki dayanışma çadırlarını kaldırıyorlar. Biz yazılı bir belge istedik. Ancak getirmediler. Parkın etrafına da çevik kuvvet getirdiler. Biz günlerdir burada kalıyoruz destek oluyoruz.

“Alanı provoke de ettiler. Yurttaşlar uzaklaştırıldı ve sadece gönüllülerin bulunduğu çadır alanlarının etrafı çevik kuvvetle sarıldı. Biz de ne olacağınız bilmiyoruz, bekliyoruz. Depremzedelerle dayanışmamız engelleniyor.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir