Görüş Bildir

etiket İzleyenlerin Ufkunu Bir Kat Daha Artıracak Gökkuşağı Renkleriyle Bezenmiş 24 Film

Anasayfa > Cafe > İlişkiler

Sinema, bir sanat olarak gerçek hayatların tasvirini, toplumsal eleştirileri ve eğlenceyi esas alırken, özellikle 1970'ler sonrası sinemada kendini iyice gösteren 'özgür' akımın temel derdi baskı altına alınmış birey ve grupların sorunlarını ortaya koymak oldu. Beyaz perdeye aktarılan bu sorunların başında da cinsel eğilimleri dolayısıyla toplumdan dışlanan ya da marjinal görülen hayatlar ön plana alındı. Gökkuşağının her rengini hakkıyla temsil eden filmlerden bazılarını sizler için derledik.

1. Mavi En Sıcak Renktir (2013)

1. Mavi En Sıcak Renktir (2013)

15 yaşındaki Adele'in emin olduğu iki şey vardır; o bir kızdır ve kızlar erkeklerle çıkar. Bir gün büyük meydanda Emma'nın mavi saçlarını fark eder ve işte o an hayatının değişeceğini anlar.

IMDb 7,8

2. Zenne (2012)

2. Zenne (2012)

Doğulu muhafazakâr bir ailenin çocuğu olan Ahmet, cinsel kimliğini saklamadan zennelik yapan Can ve Alman fotoğrafçı Daniel’in İstanbul'da kesişen dostluk hikayesini konu alan film, birbirinden çok farklı olmalarına rağmen hayatları kesişen 3 kişinin dramını anlatır.

IMDb 7,3

3. Hayali Aşklar (2010)

3. Hayali Aşklar (2010)

İki iyi arkadaş olan Marie ve Francis bir akşam yemeğinde şehre yeni taşınan ve gizemli bir çekiciliği olan Nicolas ile tanışırlar. Birbirini izleyen buluşmalar sonrası her ikisi de Nicolas'ın cazibesine kapılan ikilinin arasında, bu adamla beraber olmak için bir rekabet başlar.

IMDb 7,2

4. Milk (2008)

4. Milk (2008)

Filmde, San Francisco Şehir Meclisi'ne seçilerek Amerika'da eşcinselliğini saklamadan bir devlet kadrosunda üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişi olan Harvey Milk'in hayatından esinlenilmiştir.

IMDb 7,6

5. Hafta Sonu (2011)

5. Hafta Sonu (2011)

Russell, bir cuma akşamı arkadaşlarıyla buluştuğu ev partisinden çıkıp tek başına bir bara gider. Geceyi burada geçirir ve tam eve dönmek üzereyken Glen'le tanışır. Glen ve Russell karşılıklı bakışma oyununa tutulurlar ve gecenin sonunda da kendilerini Russell'ın evinde bulurlar. İkisi de başlangıçta yaşadıklarını tek gecelik bir ilişki olarak görür, ancak ertesi sabah ayrılmalarının üzerinden gün boyu birbirlerini düşünmeye devam ederler. Neticede tekrar bir araya geldiklerindeyse onları ilişkiler, anılar, korkular üzerine konuşacakları, barlara ve yatak odalarına taşınacak bir hafta sonu beklemektedir. Bir rastlantıyla başlayan bu hafta sonu, hayatlarını tamamen değiştirecektir.

IMDb 7,7

6. Brokeback Dağı (2005)

6. Brokeback Dağı (2005)

İkisi de sert koşullar altında yaşayan bir çiftçi bir de kovboyun yolları bölgedeki Brokeback Dağı'nda kesişir. Bu dağdaki çiftlikte tanışan ikili arasında zamanla bir çekim oluşur ve günlerini birlikte geçirmeye başlarlar. Bu birliktelik son derece içten ve duygusal bir boyut kazanır.

IMDb 7,7

7. Laurance Anyways (2012)

7. Laurance Anyways (2012)

Cinsiyetini değiştirmeye karar vermiş bir adam ve bir kadın arasında yaşanan imkansız aşkın hikayesini anlatıyor.

IMDb 7,6

8. Danimarkalı Kız (2015)

8. Danimarkalı Kız (2015)

Lili’nin bir trans olarak çığır açan yolculuğunu ve Gerda ile olan evliliklerinin sıradışı öyküsünü anlatıyor.

IMDb 7,0

9. Onur (2014)

9. Onur (2014)

1984 yılında henüz 20 yaşındaki gey Joe, Bromley’den Londra’ya Onur Yürüyüşü’ne katılmak için gelir. Hissettiği tereddüt bir grup geç gay erkek ve lezbiyen ile tanışınca yerini rahatlamaya bırakacaktır. Gethin's Soho Kitabevi’nde bir araya geldiği bu gençler aslında dönemin başbakanı Margaret Thatcher tarafından hoş görülmemektedir.

IMDb 7,8

10. Koşul (2011)

10. Koşul (2011)

Atıfe ve Şirin'in bir yanda Tahran yeraltı sanat dünyasını, bir yandan da kendi cinselliklerini keşfettikleri bir süreci anlatan film, rejim baskısını kaldıramayanların, sessiz çığlık atanların bir hikayesi. 

IMDb 5,9

11. Tek Başına Bir Adam (2009)

11. Tek Başına Bir Adam (2009)

52 yaşında bir İngiliz Edebiyatı Porfesörü olan George Falconer, yaşamını uzun süreden beri birlikte paylaştığı hayat arkadaşı Jim'i kaybetmiştir. Onun ölümünün ardından George hayatın anlamını kaybettiğini hissetmektedir. Geçmişte yaşamaya başlayan ve geleceğe dair şüpheleri olan George'un en iyi arkadaşı, kendisi gibi varlık problemleri ile boğuşan güzel Charley'dir.

IMDb 7,6

12. Plüton'da Kahvaltı (2005)

12. Plüton'da Kahvaltı (2005)

Patrick henüz kundağındayken tüm ailesi tarafından terk edilmiştir. Artık ona bakacak olan kişi bir peder olan Bernard'dır. Büyürken yavaş yavaş hayatına dair birçok şeyin farkına varır. Üzerindeki tüm bu basınca rağmen başka biri olmayı reddeder. Bir süre sonra kendi başına kaldığında Londra'ya gidip ailesini aramaya karar verir. Çıktığı bu yolculuk ona ve hayatına dair birçok şeyi açığa çıkaracaktır.

IMDb 7,3

13. Ateşli Oda (2010)

13. Ateşli Oda (2010)

Alba ve Natasha’nın yolları 22 Aralık gecesi Roma’da kesişir. Sıradan bir otel odasını kendilerine mekan seçen bu iki genç kadın, gece boyunca birbirilerine hayatlarını anlatacak, en gizli sırlarını paylaşacak ve birbirlerinin bedenlerini keşfedeceklerdir. Başbaşa sadece tek bir gece geçirecekler ve sabah herkes kendi yoluna gidecektir.

IMDb 6,2

14. Cahil Periler (2001)

14. Cahil Periler (2001)

Antonia ve kocası Massimo Roma yakınlarında mütevazi bir hayat süren sıradan bir çifttir. Ancak bu sıradan yaşam Massimo'nun ani bir trafik kazasında hayatını kaybetmesi üzerine değişir. Antonia, Massimo'nun ofisinden gelen kişisel eşyalarına göz gezdirirken esrarengiz bir tabloyla karşılaşır. Bunun üzerine kocasının sağlığında kendisini aldattığından şüphelenmeye başlar ve bilinmeyenleri çözmek için esaslı bir araştırmaya girişir. Fakat elde ettiği sonuç zannettiğinden de ilginç olacaktır. 

IMDb 7,4

15. Dualar Bobby İçin (2009)

15. Dualar Bobby İçin (2009)

'Eşcinseller eğer şeytani yanlarını isterlerse iyileştirebilirler, düzeldiklerinde(!) onlar da o zaman cenneti hakedebilirler' mi? 1970lerin sonları dünyanın pek çok yerinden özellikler barındıran bir yerde yaşayan Marry ile oğlu Bobby nin kimlikleri üzerine enfes bir drama. Ötekileştirme ve bireysel özgürlüğün pembe olmayan bir dünyadaki gerçekliği...

IMDb 8,2

16. Carol (2015)

16. Carol (2015)

Şükran Günü’nü yalnız başına geçirmek zorunda kalan Carol, Therese’yi hiç bilmediği coğrafyalara doğru spontane bir araba yolculuğuna davet eder. İki kadın bu yolculuk sırasında birbirlerine beklenmedik bir çekimle aşık olacaklardır. Fakat Amerika henüz 1952 yılındadır ve bu yasak aşka Carol’ın camiasında yer yoktur.

IMDb 7,3

17. Barınak (2007)

17. Barınak (2007)

Hayat koşuşturmacası içersinde sıkışmış bir bireyin ansızın hayatına giren yeni bir insan ile hayatında önem verdiği değerleri tekrar gözden geçirmesine tanıklık edilecek bir film.

IMDb 7,9

18. Yapay Oyun (2014)

18. Yapay Oyun (2014)

II. Dünya Savaşı Nazi Almanyası'nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing'dir. Turing'in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır. 

IMDb 8,1

19. Transamerica (2005)

19. Transamerica (2005)

Muhafazakâr transseksüel Bree, ameliyatına birkaç gün kala bir oğlu olduğunu öğrenir. Doktorunun zorlamasıyla tuhaf bir yolculuğa çıkar ve oğluyla zaman geçirdikçe görüş ve düşüncelerinde köklü değişiklikler meydana gelir. Yer yer keyifli ama daha çok duygusal deneyimler yaşatan yolculukları, farklı kutuplar arasındaki uzlaşmaya dair başarılı gözlemler içeriyor.

IMDb 7,5

20. Sevdiklerini Öldür (2013)

20. Sevdiklerini Öldür (2013)

Dört genç adam toplumun kısıtlamalarının boğucu zırhından sıyrılıp tek gerçeğin edebiyat olduğu bir zihin yapısını benimserler. Gelenekleri reddedip yeni ve daha öncekileri hiç mi hiç benzemeyen bir akımı oluşturmanın peşine düşerler. Yeni ve bambaşka bir sanat akımı olan Beat Hareketi böylece ortaya çıkmış olur..

IMDb 6,5

21. İki Kadın Bir Erkek (2010)

21. İki Kadın Bir Erkek (2010)

Nic ve Jules, yapay döllenme yoluyla dünyaya gelmiş 2 çocuk sahibi lezbiyen bir çifttir. Artık ergenliğe adım atan çocukları ise babalarıyla tanışmak istemektedirler. Babalarının izini süren çocuklar sonunda gerçek babaları Paul'le tanışırlar. Şimdi sıra Paul'ü anneleri ile tanıştırmaları gerekmektedir. Bir yemekte bir araya gelen donör baba ve lezbiyen anneler, klasik çekirdek aile düzenini yeni baştan ele alarak farklı bir aile yapısı kurarlar.

IMDb 7,1

22. Sev Beni (1998)

22. Sev Beni (1998)

Agnes ve Elin, İsveç'te Åmål isimli küçük kasabada yaşayan iki genç kızdır. Rahat, sempatik ve popüler bir kız olan Elin'in aksine depresif Agnes'in pek arkadaşı yoktur. Gizliden gizliye Elin'den hoşlanan Agnes bunu ifade etmenin bir yolunu bulamadıkça daha da mutsuz olmakta ve içine kapanmaktadır. Agnes'in durumundan endişelenen ailesi 16. yaş gününü kutlamak için parti düzenlerler. Başka bir partiye gitmemek için Agnes'in partisine gelen Elin ile Agnes arasında arkadaşlıktan daha farklı birilişki başlayacaktır. 

IMDb 7,7

23. The Normal Heart (2014)

23. The Normal Heart (2014)

Tiyatro oyunu The Normal Heart'ın tv filmi uyarlaması olan yapıtta 80'li yıllarda salgın şeklinde yayılan AIDS virüsüne karşı başlattığı kampanyayla dikkat çeken aktivist yazar Ned Weeks'in hikayesini konu ediniyor. Ned Weeks, erkek arkadaşı Felix ile birlikte bu virüse ve insanların kafalarındaki AIDS imajına karşı esaslı bir başkaldırış öyküsünü ortaya çıkarırlar. Dünyaya göstermeye çalıştıkları şeylerden biri de insanların zannettiğinin aksine AIDS'in eşcinsel birliktelikten doğan bir hastalık olmadığı gerçeğidir. Ned Weeks, kendi adımlarıyla başlattığı bu mücadelede, hastalığa karşı savaşan bir grubu da kurarak önemli bir figüre dönüşür.

IMDb 7,9

24. Call Me By Your Name (2017)

24. Call Me By Your Name (2017)

1983 yılı yazı sırasında 17 yaşındaki Amerikalı-İtalyan Elio Perlman günlerini ailesinin İtalya'nın kuzeyindeki 17. yüzyıldan kalma villasında klasik müzik yaparak, okuyarak ve arkadaşı Marzia ile flört ederek geçirmektedir. Elio, Greko-Roma kültüründe uzmanlaşmış seçkin bir profesör olan babası ve onu elit kesim meyveleriyle, doğal lezzetlerle şımartan, çevirmen olan annesi Annella ile bir arada olmaktan ziyadesiyle memnundur. Elio'nun olgunluğu ve entelektüel birikimi, onu tam teşekküllü bir yetişkin gibi gösteriyor olsa da, özellikle kalpteki konularda onun hakkında hala masum ve biçimlenmemiş olan çok şey vardır. Bir gün, doktorasını sürdüren büyüleyici bir Amerikalı bilim adamı olan Oliver Elio'nun babasına yardım etmek göreviyle yıllık yaz stajyeri olarak villaya gelir. Güneşin ışıltılarının arasında Elio ve Oliver hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir yaz boyunca yeşermekte olan arzunun güzelliğini keşfedeceklerdir...

Ünlü yönetmen Luca Guadagnino'nun senaristlerinden biri olduğu ve yönettiği filmin oyuncu kadrosunda ise Armie Hammer, Elena Bucci, Vanda Capriolo, Amira Casar, Timothée Chalamet, Victoire Du Bois ve Esther Garrel yer alıyor.

IMDb: 7,9

Mutlu biten gecenin sırrı OKEY Rötar ile ortaya çıkıyor.

Mutlu biten gecenin sırrı OKEY Rötar ile ortaya çıkıyor.

OKEY Rötar geciktirici etkisi sayesinde performansı arttırarak erkeği yavaşlatır, zevkin ve heyecanın daha uzun sürmesini sağlar!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
75
48
35
23
4
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Mehmet Göktaş

İbneligi normallestiriyorlar

sude teke

senin deyişinle 'ibnelik' zaten normal bir şey

Mert Demir

hep topitoşluk bunlar

Ayaz Tarik

İbnelik olsunda ne olursa olsun...yakinda heteroseksüel lik ayıp olucak heralde..