Görüş Bildir
Haberler
İtalya, Myanmar'da Siyasi Liderlerin Gözaltına Alınmasını Şiddetle Kınadı

İtalya, Myanmar'da Siyasi Liderlerin Gözaltına Alınmasını Şiddetle Kınadı

İtalya, Myanmar'da Siyasi Liderlerin Gözaltına Alınmasını Şiddetle Kınadı

ROMA (AA) - İtalya Dışişleri Bakanlığı, Myanmar'da ordunun yönetime el koymasının ardından Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii ve sivillerin gözaltına alınmasını şiddetle kınayarak 'tüm siyasi liderlerin serbest bırakılması' çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 'İtalya, Myanmar'daki gözaltına alma dalgasını sert şekilde kınıyor ve Aung San Suu Çii ile tüm siyasi liderlerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyor.' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, 'Halkın iradesi son seçimlerde net şekilde ortaya çıktı ve buna saygı gösterilmesi gerekiyor. Demokratik geçiş sürecinin bu ani kesintisinden endişe duyuyoruz ve insan hakları ile temel özgürlüklere saygının garanti edilmesini talep ediyoruz.' ifadeleri yer aldı.

  • Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusunun yayın organından yapılan açıklamada, sabah saatlerinde gözaltıların ardından darbe yapıldığı duyuruldu.

Ülke idaresinin Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing'in elinde olduğu, darbenin 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine gerçekleştirildiği belirtildi.

Darbenin ardından ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini açıklayan ordu, Myanmar'ın bir seneliğine askeri yönetimle idare edileceğini bildirdi.

İktidar partisi, halka, ordunun yönetime el koymasına karşı çıkma ve askeri diktatörlüğe dönülmesine izin vermeme çağrısında bulundu.

Seçim Komisyonu, 29 Ocak'ta iktidardaki Aung San Suu Çii'nin partisinin zaferiyle sonuçlanan seçimde hile yapıldığı iddialarını reddetmişti.

Myanmar ordusu, seçimlerde ana muhalefetteki Birlik İçin Dayanışma ve Kalkınma Partisini (USDP) desteklemişti.

Kaynak: aa:text:20210201:23641371
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın