İşte Bunlar Hep Tembellik! Söylemeye Üşenip Adını Değiştirdiğimiz 13 Televizyon Programı

-
Abone ol

Günümüzde televizyon yapımcıları programları tamamen izleyicinin isteklerine göre şekillendiriyor. Elbette bundan doğal bir şey yok, ancak izleyicinin günlük alışkanlıkları bile ekrana yansıyor ve birbirinin aynısı olan pek çok yapımla karşılaşıyoruz. Program isimleri buna en iyi örnek. Beğenmediğimiz, söylemeye üşendiğimiz isimleri ya değiştiriyoruz ya da program yapımcılarının değiştirmesini sağlıyoruz. En bilinen örneklere birlikte bakıyoruz.

1. Bu sezon yayın hayatına başlayan "Artık Susma" adlı programın adı önce "Seda ve Uğur'la Artık Susma", daha sonra "Seda ve Uğur'la" olarak değişti.

Çok yeni bir program olmasına rağmen içeriğinin sürekli değişmesi ve elbette halkın programın adını Seda ve Uğur olarak bilmesi sebebiyle değişim kaçınılmaz oldu.

2. Uzun yıllardır devam eden "Müge Anlı ile Tatlı Sert" programına herkes "Müge Anlı" dediği için tatlı sert ibaresi her geçen yıl daha da küçülüyor.

Halen kaldırılmamış olmasını bir direniş olarak yorumlamak mümkün. 😊

3. Yayın hayatına "Esra Erol'da İzdivaç" olarak başlayıp kanal değiştirince "Esra Erol'da Evlen Benimle" olarak isimlendirilen program, evlilik programlarının yasaklanmasıyla içerik değiştirdi, ama adını zaten çoktan değiştirmişti.

Evlen benimle kısmı henüz evlilik programıyken kaldırılmıştı.

4. Evlilik programlarının hepsi isim değiştirdi. "Zuhal Topal'la İzdivaç" olarak yayın hayatına başlayan program da zamanla "Zuhal Topal'la"ya dönüştü.

Evlilik programlarının hepsi sunucularının ismini alıyordu.

5. Ancak bu program ismi üşengeçliği evlilik programlarına özgü değil. "Kim Milyoner Olmak İster?" programı da herkesin ona "Milyoner" demesiyle bu isme vurgu yapmaya başladı.

Programın adı değişmese de logodaki vurgu çok açık.

6. Bu sezon yayın hayatına başlayan "Gerçeğin Peşinde" programının adı yavaştan "Serap Ezgü ile Gerçeğin Peşinde" oluyor.

Bir sonraki aşama malum, programın adı Serap Ezgü'yle olacaktır.

7. Yayına başladığında adı "Zahide İle Yetiş Hayata" olan program da "Zahide Yetiş'le" olarak değişmişti.

Zahide Yetiş'in ismine kafiye olsun diye türetilen program ismi tutmadı.

8. Acun Ilıcalı'nın programları da aynı şekilde kısaltılıyor.

"O Ses Türkiye", "The Voice" yarışmasının uyarlaması olduğu için Türkiye ibaresi kullanılıyor. Kısaltılması normal, ancak "Yetenek Sizsiniz" de günlük konuşmada Yetenek olarak geçiyor

9. Sadece programlar değil tabii, diziler de başrol karakterleriyle anılıyor.

Muhteşem Yüzyıl; Muhteşem, Hürrem ya da Kanuni adıyla söyleniyordu. Bir ara dizi isimlerinin Ayşe, Fatma gibi başroldeki karakterin adı olması sebebi de buydu, halkımız böyle istiyordu.

10. Bu yüzdendir ki devam dizisinde "Muhteşem Yüzyıl" ibaresi olabildiğince silikleştirilmiş, Kösem Sultan'ın Sultan kısmı atılmıştı.

Kısacası sonradan nasıl anılacaksa baştan öyle ilan edildi.

11. Diriliş: Ertuğrul dizisinde de benzer bir durum söz konusu.

Halkın dizinin adını Diriliş olarak benimsemesiyle Ertuğrul ismi giderek silikleşiyor.

12. "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz" dizisi de uzun ismi nedeniyle Eşkıya olarak biliniyor.

Aslında yapımcılar bu durumu iyi bildiği için hep tek ya da iki kelimelik dizi isimler seçmeye çalışıyor ama bazen istisnalar oluyor tabii.

13. Henüz yayına girmemiş olsa da Fatih Sultan Mehmet'in hayatını anlatacak dizi "Mehmed: Bir Cihan İmparatoru" adlı dizinin nasıl anılacağı şimdiden belli.

Şu an çok konuşulan yeni dizinin adına muhtemelen "Mehmed" ya da "Fatih" denilecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
player-one

Seda ve Uğur'la. Yok Selam ve Dua ile amk.

senasen

çok saçma bi içerik olmuş

albertcamuscanim

Ee yani? Bu nasıl içerik la

faffa

Çünkü halkımız dincisi-dinsizi farketmez hepsi fikirlere, olaylara filan odaklanmaz kişiye odaklanır, kişiyi över veya yerer, kişi yüceltir. Sevdiği kişi kusursuzdur o demişse doğrudur, nefret ettiği kişi tamamen kusurludur doğru bile söylese yanlıştır, ne söylediğinin farkında değildir, umrunda değildir...

irlilja

Müge Anlı province

Görüş Bildir