İstanbul Yeniden Sandık Başına Gidiyor: 10 Soruda Merak Edilenler

 > -

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptalinin ardından, gözler 23 Haziran'da yapılacak yeni seçime çevrildi. İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta 23 Haziran Pazar günü yeniden oy verecek.

İşte oy kullanacak seçmenlerden, adaylara kadar merak edilen 10 konu başlığında yenilenen İstanbul seçimlerine dair tüm detaylar...

Seçmene kaç oy pusulası verilecek?

23 Haziran Pazar günü yapılacak seçimde, seçmenin önüne sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait oy pusulası konulacak. Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019'da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.

Yeni seçimde hangi işlemler tekrar edilecek?

Yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.

Hangi partiler seçime katılabilecek?

31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek.

Siyasi partiler yeniden aday belirleyebilir mi?

Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar, ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.

Bağımsız adaylar bu seçime de katılabilecek mi?

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak seçime bağımsız aday olarak katılanlar bu seçime de katılabilecek. Yeniden bağımsız adaylık başvurusu kabul edilemeyecek.

Sandık kurulları yeniden oluşturulacak mı?

Seçim sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük olduğu gerekçesiyle iptal edildiği için sandık kurulları yeniden oluşturulacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri devlet memurları arasından seçilecek.

Seçmen listeleri güncellenecek mi?

31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. Ancak bu listelerde hata nedeniyle kalan ölü ve kısıtlı seçmenler listeden çıkarılacak, 23 Haziran'da 18 yaşını dolduranlar listeye eklenecek.

Her sandıkta kaç seçmen oy kullanacak?

Yapılacak olan bu ara seçimlerde kullanılacak sandık seçmen listeleri, her bir sandık için 400 seçmeni kapsayacak şekilde düzenlenecek.

Seçim işleri nereden yürütülecek?

Bu seçimle ilgili seçim takvimi, YSK tarafından değil, seçimi yönetecek İstanbul İl Seçim kurulunca hazırlanarak uygulanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kim yürütecek?

Belediye Kanununa göre, büyükşehirlerde belediye başkanı mazbatası iptal olduğunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına İçişleri Bakanı tarafından görevlendirme yapılması gerekiyordu. 

İçişleri Bakanlığından, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği bildirildi.

İptal olan İstanbul seçimlerinin ardından, 31 Mart'ta seçimi kazanan İmamoğlu dünkü konuşmasında 'Her şey çok güzel olacak' demişti.

İmamoğlu Beylikdüzü'nden Seslendi: 'Sizi Çok Seviyorum, Başaracağız ve Göreceksiniz, Her Şey Çok Güzel Olacak' - onedio.com
İmamoğlu Beylikdüzü'nden Seslendi: 'Sizi Çok Seviyorum, Başaracağız ve Göreceksiniz, Her Şey Çok Güzel Olacak' - onedio.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün, 'AKP'nin sandıktan çıkan sonucu kabullenmemek, hakkı olmayan bir seçimi kazanmış gözükmek gibi bir derdi asla yoktur' ifadesini kullandı.

Erdoğan 'Bazı İş Adamları Garip Garip Açıklamalar Yapıyor' Dedi ve Ekledi: 'Herkes Haddini Bilecek' - onedio.com
Erdoğan 'Bazı İş Adamları Garip Garip Açıklamalar Yapıyor' Dedi ve Ekledi: 'Herkes Haddini Bilecek' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir