Görüş Bildir
Haberler
İstanbul Valiliği Grup Yorum Konserini Yasakladı

İstanbul Valiliği Grup Yorum Konserini Yasakladı

Onedio Medya
08.04.2015 - 14:23 Son Güncelleme: 08.04.2015 - 16:23

Grup Yorum’un Bakırköy Belediyesi’nden alınan izin ve alan tahsisiyle Bakırköy Halk Pazarı’nda bu pazar düzenleyeceği 'Bağımsız Türkiye' isimli konseri İstanbul Valiliğince yasaklandı.

Ayça Söylemez’in Bianet'te yer alan haberine göre, Grup Yorum 12 Nisan Pazar günü düzenleyeceği Bağımsız Türkiye isimli konseri için bu sabah Bakırköy Halk Pazarı'na sahne kurmak için gittiğinde polis engeliyle karşılaştı. İstanbul Valiliği ile görüşen Grup Yorum üyeleri, konserin valilikçe yasaklandığını öğrendi.

Konser için Bakırköy Belediyesi’nden yazılı izin alınmıştı. Grup daha önce de aynı alanda pek çok kez konser verdi.

İstanbul Valiliği konserin neden yasaklandığına dair bir açıklama yapmazken “böyle uygun görüldüğünü” belirtti. Grup Yorum Valilikten yazılı karar talep etti.

İstanbul Valiliğinden bianet’e yapılan açıklamada da yasakla ilgili yazılı kararın hazırlandığı, gruba bugün tebliğ edileceği ifade edildi.

Belediye izin vermişti

Grup Yorum’dan bianet’e yapılan açıklamada, konser için belediyeden izinleri olduğunu ancak polisin bu sabah sahne kurmak için alana gittiklerinde polis engeliyle karşılaştıklarını, bununla ilgili İstanbul Valiliği ile görüştüklerini, valiliğin konseri yasaklandığını kendilerine bildirdiğini ifade ettiler. Valiliğin bu kararı daha önce kendilerine bildirilmedi.

Grup Yorum valiliğin kendilerine sadece “uygun görülmedi” şeklinde bir gerekçe sunduğunu, yazılı bir karar bildirmediğini de ekledi.

Kaymakam: Kamu güvenliğine uygun değil

Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk ise konserin “kamu güvenliği” açısından sakıncalı olabileceği yönünde görüş verdi:

“31 Mart 2015 tarihinde Çağlayan Adliyesindeki odasında görevi başında iken Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edildiği müessif olay ile devamında gelişen diğer olaylar nedeniyle söz konusu etkinliğin düzenlenmesinin kamu güvenliği açısından uygun olmayacağı yönünde İstanbul Valiliğine görüş yazılmıştır.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0