Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul'da Öğrenci Olanların Asla Unutamayacağı, Megakente Özgü 28 Şey

 > 
9.4bPAYLAŞIM

İstanbul'da bir üniversiteyi kazanmak çok farklı bir heyecandı; bu şehre gelmek, burada yaşayan insanların bir parçası olmak ve aslında kendimizi bu dünyayla özdeşleştirmek ise çok daha farklı bir deneyimdi. Alışma sürecinde şaşkınlıkla karşıladığımız metrobüs kalabalığından Kız Kulesi manzarası eşliğinde ilk kez aşık olduğumuz ana kadar, İstanbul buraya öğrenci olarak gelenleri değiştirdi, büyüttü ve bir daha asla geri dönemeyecekleri şekilde çok farklı insanlar haline getirdi. 

Evet, belki de yüzlerce sorunu var megakentin... Fakat biz, kültürlerin buluşma noktası olan ve buram buram tarih kokan bu devasa şehir ile kendimizi tanıdık ve onun bize ifade ettiği anlam, İstanbul'da yaşamamış olanlar tarafından asla anlaşılamayacak... Dünyayı birbirine bağlayan bu zorlu fakat duygusal şehirde öğrencilik yıllarını geçirmiş olanlar işte şunları çok iyi biliyor;

1. İstanbul'da bir üniversite kazandığınızı öğrendiğinizde sevinçten havalara uçmak.

2. Eğer güzide bir Anadolu şehrinden geliyorsanız, Esenler Otogarı'nda akrabalar tarafından karşılanıp "çok büyük adam/kadın olacak çok!" muamelesi görmek.

3. İstanbul'a geldiğinizde ilk işiniz boğaz manzaralı bir fotoğraf çekip profil resmi yapmak olmuştur.

4. Yurttur, ev bulma derdidir derken, ilk birkaç günü orada burada geçirmek.

5. Yavaş yavaş megaşehirde yaşamanın beraberinde getirdiği çileleri öğrenmek ve akabinde buraya geldiğinize lanet etmek.

6. Ve böylece en temel işiniz olan 'okula gitmek' eylemini gerçekleştirmek için yoğun bir çaba sarfetmek zorunda kalmak.

7. Sabah uykusunun tarifsiz tadı + şehrin karmaşası kombinasyonu ile en azından birkaç sınavı kaçırarak İstanbul'a yakışır bir öğrenciye dönüşmek.

8. Bu durumun ilk seneniz boyunca "ben böyle şehrin...." şeklinde veryansın etmenize sebep olması.

9. Ama uzunluğu kişiye göre değişen çileli ve değişken bu "alışma" sürecini bir şekilde tamamlamak ve artık her anormalliği doğal karşılamak.

10. Mandabatmaz gibi vazgeçilmez öğrenci mekanlarının daimi müşterisi olmak ve buralarda tanınan biri haline gelmek.

11. Ailenizin sürekli nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı bilmek istemesi ve İstanbul'un korkutucu dünyasına dair aralıksız öğütler vermesi.

12. Farklı şehirlerden ve farklı kültürlerden gelen diğer öğrencilerle tanışarak aslında hiç kimsenin farklı olmadığını görmek ve çok kültürlülüğün tadını çıkarmak.

13. Memlekette kalan lise arkadaşlarınızın sizi hem desteklemesi hem de içten içe kıskanması.

14. Sahaflar Çarşısı'nda yaşadığınız kitap bulma telaşının hala dün gibi aklınızda olması.

15. Turistlere yol tarif etmekten bıkmak ve yeri geldiğinde koşarak oradan uzaklaşmak.

16. Gezi Parkı'nı korumak için başlatılan protestoların en merkezinde bulunmuş olmak ve hayatınız boyunca bunun gururunu duyacağınızı bilmek.

17. Islak hamburgerin sizin için artık bir 'vazgeçilmez' olması.

18. Dersleri kırıp yüzlerce gezilecek yeri olan bu harika şehri keşfe çıkmak ve gençliğinizi ülkenin en güzel şehrinde geçiriyor olduğunuzu hissetmek.

19. Özellikle bahar aylarında İstanbul'u gezme içgüdünüze karşı koyamamak ve bu nedenle bahar dönemlerinde not ortalamasının dibi görmesi.

20. Bu nedenle büte kalmak VEYA yaz aylarını da İstanbul'da geçirebilmek için 'büte kalmış numarası' yapmak.

21. "Kadıköy mü? Taksim mi?" tartışmalarının en hararetli katılımcılarından biri haline gelmek.

22. Türkiye'de sadece İstanbul'a gelen dünyaca ünlü müzik gruplarının konserlerine gitme şansını yakalamak.

23. Hayatınızın en unutulmaz aşkını belki de bu manzaraya bakarak yaşamış olmak ve o anları asla unutamamak...

24. Ve terk edildiğinizde... Bu şehrin artık size bir farklı görünmesi ve bu hissi yalnızca sizin bilmeniz.

25. Yalnızlığınızı paylaştığınız şehrin artık İstanbul olması ve böylece burada geçirdiğiniz yılların daha da anlam kazanması.

26. Bu şehrin daracık sokaklarında gençliğiniz geçmesi, geçiyor olması... Ve bu hissin sizi bu memlekete daha da sıkı bağlarla tutunmaya itmesi.

27. İstiklal'in tarifsiz kalabalığına rağmen, bu caddeyle başka hiç kimsenin anlayamayacağı bir arkadaşlık kurmuş olmak.

28. Ve öğrencilik hayatınızın sonuna geldiğinizde, bu şehre delicesine alışmış olmak ve artık bir daha asla geri dönmememek... Yani kapılmak İstanbul'a...

BONUS: İstanbul'un her semti için aklınıza farklı bir şarkı gelmesi:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melike-karatas2

Gezi Parkı ne alaka? Çüş.

bilinmeyene-kosan-adam

kazandigim zaman babam, hayati en iyi ogrenecegin yer demisti. nitekim oyle oldu. ama ayrilmak cok zor oluyor.

beyaz.dus.1213

Gezi parkından sonra faizlerin artmasıyla ülke ve biz kaç milyar dolar kaybettik hala farkında değilsiniz ve bir de gurur duyuyorsunuz. Şaka gibi

dr.kingschultz

hayır anlamadığım şu, niye hep hırsız seviciler rahatsız olmuş gezi parkındından, hadi diyelim boş bir şeyle gurur duyuyor, hiç değilse sizin gibi sizi s.kenlerle gurur duymuyor adam hiç değilse...

beyaz.dus.1213

Sen yıllarca seni s.enlerl sevdin ve hala da seviyorsun.!5 yıl önceki halini unuttun ülkenin sanırım. Ülke ilk defa büyüyor her alanda her kurumda devleşti, nefretin gerçekleri sana göstermiyorsa sana söz yok gezi zekalı ;)

Gizli Kullanıcı

Böyle içeriklerle insanları heveslendiyonuz, sonra "Gelmeyin artık ağzını kırayım biz bize sığmıyoz bi'de sizi mi alcaz buraya" muamelesi yapıyonuz. :dd

Görüş Bildir