Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul'da İnsanları Paniğe Sürüklediği İddia Edilen Ispanak Zehirlenmesi Nedir ve Zehirlenme Nasıl Anlaşılır?

39PAYLAŞIM

Son günlerde İstanbul'da ıspanak zehirlenmesi iddiasıyla hastanelere başvuran vatandaşlarımızın sayısı hızla arttı. Yapılan son resmi açıklama ise zehirlenmenin kaynağının yabancı otlar olduğu belirtildi. 

Peki yoğun bir şekilde merak edilen ıspanak zehirlenmesi nedir, nasıl anlaşılır hep birlikte inceleyelim.

Not: Ispanak zehirlenmesine ilişkin temel veriler ScienceDirect ve Science Society üzerinden alınmıştır.

Sağlıklı beslenmeye önem veren insanların dolabından eksik etmediği yeşilliklerin başında ıspanak gelir.

Yemeği oldukça lezzetli olan ıspanağın bildiğiniz gibi pişirildikten sonra hemen tüketilmesi ve tekrar ısıtılmaması gerekir. Ancak geçtiğimiz cumartesi günü başlayan ve giderek artan zehirlenme vakaları insanları oldukça tedirgin etti. Bunun sebebinin de ıspanak olduğu iddia edildi.

İddiaların odak noktasında ıspanak olsa da, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden açıklama geldi. Yabancı otların bu zehirlenmeye neden olduğu belirtildi. Haberin detaylarına buradan bakabilirsiniz;

İstanbul'da Ispanak Paniği: 'Zehirlenmeye Araya Karışan Yabancı Otlar Neden Oldu' - onedio.com
İstanbul'da Ispanak Paniği: 'Zehirlenmeye Araya Karışan Yabancı Otlar Neden Oldu' - onedio.com

Ispanağın içerisindeki nitrat, tekrar ısıtıldığında nitrata dönüşebilir ve özellikle bebekler için zehirli bir maddedir.

Bebeklerin 5 mg nitrit alması bile onlarda ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Nitrit/ Nitrat zehirlenmesi bebeklerde ağız ve göz çevresinde mavilik olarak ortaya çıkar; buna ise "Mavi Bebek Sendromu" adı verilir. Kaynak: ScienceDirect

Ispanak demir deposu olan çok sağlıklı bir bitkidir ancak ancak pişirildikten sonra buzdolabında veya dışarıda bekletmek onu bir zehir deposu haline de getirebilir.

Ispanağın içerisindeki nitratın, nitrite dönüşmesi halinde çok ciddi zehirlenmelere yol açar. (Bkz: ScienceSociety

Son günlerde, özellikle İstanbul'da aynı şikayetlerle hastanelerin acil servislerine gelen insan sayısında ciddi sayıda artış var. Zehirlenme kaynağının da ıspanak olduğu iddia edildi. Ancak yukarıda paylaştığımız son haberde yabancı otların buna neden olduğu da belirtildi.

Ispanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Ispanak zehirlenmesi belirtileri, yiyenlerde bulanık görme ve kas güçsüzlüğü şikayetleri olarak kendini gösterir.

Ispanak zehirlenmesi nasıl önlenir?

Ispanak yemeği yapacaksanız, fazla pişirip sebzeyi öldürmemeye dikkat edin. Ayrıca yemeği yaptıktan sonra ertesi güne bırakmayın. Pişirdikten sonra hemen tüketin ve tekrar ısıtmayın. Aynı zamanda yeni aldığınız ıspanağı iyice yıkayın ve yabancı otları ayıkladığınızdan emin olun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen_of_the_7_kingdoms

Kırk yıldır ıspanak yiyoruz,ısıtılmış,bekletilmiş,soguk vs..Böyle bişey olmadı,şimdi bu mu yani sebebi?Bi gidin.içine zehirli otlar karışmış işte,güzelavrat mı ne,o yüzdenmiş...Ispanak olmadıgından şüphe ettiginiz otları yemeyin kısaca.

janset-cataltug

Zehirleyen ıspanak değil, satışı yapılan ıspanakların arasına karışmış güzelavrat otu imiş. Dikkatli olmakta fayda var. Farklı olduğunu hissettiğiniz otu yemeyin.

Görüş Bildir