Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul Boğazı’nı Uzaydan Görmüş müydünüz? Bir Astronot Tarafından Çekilen Bu Uzay Fotoğraflarına Hayran Olmamak İmkansız!

36PAYLAŞIM

"Anılarım var ama benden başka kimse yok!"

Uzay boşluğunda süzülen yetenekli astronot Donald Pettit, uzay fotoğrafçılığında önde gelen isimlerden. Astronotların yaşadıkları inanılmaz deneyimleri, belki de insan gözünün göremeyeceği en muazzam kareleri yakalayarak, bizlerle paylaşan Pettit'in fotoğraflarına gelin hep birlikte bakalım...

Kaynak: https://edition.cnn.com/interactive/2018...

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun kubbesinden bir manzara.

Pettit’in fotoğraflarının çoğu sanki bir sanat müzesine aitmiş gibi görünüyor.

"Uzaydan, dünya üzerinde yarım kıtaya yayılan doğal yapıların geniş açılı eğik görüntülerini ve ince ayrıntılarını gösteren telefoto görüntülerini yakaladım. Işık bu fotoğrafların kalbidir. Güneş parıltısı, herhangi başka bir aydınlatma koşulunda görünmeyen okyanus yüzey desenlerini ortaya çıkarıyor."

Kutup ışıkları üzerinde uzay istasyonu.

Sıradan bir günde dışarı çıkıp gün ışığında fotoğraf çekmekle, uzayın derinliklerinde ISO değerleri ile uğraşmak arasında takdir edilesi bir emek var.  Parlaklığın oldukça yüksek olmasına rağmen zamanla bunun matematiğini çözen Pettit, uzayın tüm renklerini bizlere kusursuz sunuyor.

Hindistan'da Ganj Nehri deltasının kızılötesi fotoğrafı.

İnsan gözü, elektromanyetik spektrumu yalnızca sınırlı bir dilimini görebilir. Görüş aralığımız çevremiz hakkında bilgi edinmek adına zengin, fakat algımızdan kaçan birçok dalga boyları mevcut. Bu kızılötesi fotoğrafta, bereketli yeşil bitki yaşamı ortaya çıkıyor. Kayalık uçurumlar ve diğer çorak jeolojik yapılar koyu yeşil ve mavi-gri renkte görmekte.

"İstanbul Boğazı'ndan yıldız izleri"

"Karanlık ve aydınlık bir hikaye anlatıyor. Modern bir ana plan tarafından şekillendirilmiş bir kentsel çekirdek, mükemmel bir ızgara ortaya koyuyor ve tıpkı bir matris gibi olarak görünüyor. Büyük şehirler daha organik, hatta kaotik şekillere sahiptir. Petrol alanları benekli beyaz lekelerden bir desen olarak görünüyor ve karanlık okyanusla çevrili balıkçı tekneleri, gece gökyüzündeki yıldız kümelerine benziyor."

İspanya ve Cebelitarık Boğazı'nı da hiç bu açıdan görmemişsinizdir.

Uzaydan en sevdiği çekim aynı zamanda kitabının da kapağı. Yıldız izleri 30 dakikan fazla süren uzun pozlama çekimleridir. 

“Dünya'yı (altta) görüyorsunuz ve yıldızları (üstte) görüyorsunuz. Ve tabii ki yıldızlar, yörünge hareketiniz nedeniyle çizgiler çiziyor. Şehirler de yörünge hareketleriniz nedeniyle ve kısmen de Dünya'nın rotasyonu nedeniyle çizgiler oluşturuyor. Dünyadaki beyaz lekeler ise şimşek ve fırtına izleri.”

Sekiz kamerayla birlikte kocaman bir uzay boşluğunun ortasında.

"Yaklaşık sekiz kamera tutuyoruz. Ve hepsi biraz farklı ayarlandı. Bazıları gece, kutup ışıklarını ve benzer fotoğraf türleri için ayarlanmış, bazıları uzun telefoto lenslerle yüksek hızlı gündüz fotoğrafçılığı için ve bazıları ise gündüz çekim yapmak için aşırı geniş açılı lensler ayarlanmıştır."

Yıldız İzleri

"Fotoğraflar bize insan gözünün göremediği şeyleri gösterebilir. Bir kamerayı tripoda monte edin, cennete doğrultun ve deklanşörü açın; gezegenimiz ve güneş sistemindeki konumu hakkında bilgi veren kıvrımlı yıldız çizgileri görüntüsünü yakalayabilirsiniz."

Donald Pettit'in bizleri soluksuz bırakan diğer kareleri...

Daha fazlasını merak edenler için eşsiz karelerin hızlandırılmış videoları...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gozde-cetin8

aslında dünyada dönmüyor uzay aracı hareket ediyor 🤪🤪🤪🤪

rain0309

Aa İstanbul boğazını uzaydan görmüş müydünüz nasıl bir soru, tabii ki gördük. Özellikle biz her yaz ortası uzaya tatile gideriz..

nickimdebileolmaz

Dünya düz değil miydi :(

birinci-tekil-birey

Harika... Düz dünya yine şapa oturmuş :)

sabahinkoru

Dönyö dözdör?

Görüş Bildir