Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul Başakşehir ile Atletico Madrid İş Birliği Yapacak

 > 
19PAYLAŞIM

İstanbul Başakşehir Kulubü ile milli futbolcu Arda  Turan'ın da formasını giydiği İspanya 1. Futbol Ligi'nin (La Liga) önde gelen  kulüplerinden AtleticoMadrid arasında futbol altyapısı konusunda iş birliği  yapılacak. 

İki kulüp yetkilileri, İstanbul Başakşehir Kulübü'nün tesislerinde,  yaklaşık 2,5 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya İstanbul Başakşehir  Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, Atletico Madrid'in en büyük hissedarı ve yönetim  kurulu başkanı Miguel Angel Gil Marin ile İspanyol kulübünün başdanışmanı Peter  Kenyon ve Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal katıldı. 

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Göksel Gümüşdağ, uzun  zamandır Atletico Madrid kulübüyle görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Uzun  yıllardır, Türk futbolunda altyapıları ne şekilde iyiye götürebiliriz diye  tartışıyoruz. Kulüpler Birliği Vakfı'nda da kulüp başkanlarımızla da çok istişare  ediyoruz. Bu bağlamda biz, İstanbul Başakşehir Kulübü olarak özellikle kendi  ilçemizde bununla ilgili belli adımlar attık" dedi. 

Atletico Madrid'in 100 yıllık bir altyapıya sahip olduğunu kaydeden  Gümüşdağ, "Atletico Madrid Kulübü, dünyanın en önemli altyapılarından birine  sahip. Yüz yıllık bir altyapısı var. Uzun süredir yaptığımız görüşmelerin bugün  sonuna geldik. Zannediyorum 3-4 ay içinde artık Atletico Madrid'le birlikte  İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü'nün altyapı paylaşımı, buradaki teknik  adamların Madrid'e, Madrid'deki teknik adamların buraya gelmesi ve burada yaşıyor  olması sağlanacak. Altyapıyla ilgili bu evliliğimizi, bu birlikteliğimizi de  zannediyorum mart ayının sonunda ya da nisan ayının başında bir imza töreniyle  gerçekleştireceğiz" diye konuştu. 

Göksel Gümüşdağ, projenin nihai duruma geldiğini de vurgulayarak,  sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bunun bir protokole dökülmesi gerekiyor. Atletico Madrid'in bu  anlaşmayı İstanbul Başakşehir'le yapması çok önemli. Hepimizin problemi altyapı.  Yıl içinde farklı aylarda en az 10 oyuncunun buradan oraya gitmesi,  antrenmanların yanı sıra orada okuması ve yaşaması sağlanacak. O oyuncular  gerekirse 1-2 yıl oranın altyapılarında kalacak. Bizden de oraya gidecek, oradan  da buraya gelecek. Dolayısıyla İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü ile Atletico  Madrid Futbol Akademisi'nin birleşmesi sağlanmış olacak." 

Göksel Gümüşdağ, temel amaçlarını da açıklayarak, "Tabii ki iyi  futbolcu yetiştirmek istiyoruz ama önce iyi insan yetiştirmek istiyoruz. İstanbul  Başakşehir Kulübü olarak kendi yıldızımızı ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu da tabii  minimum 5 yıllık bir süreç istiyor. Beş yıl sonra bu çalışmaların nerelere  geldiğini hepimiz göreceğiz. Amacımız yeni Arda'ları İstanbul Başakşehir Futbol  Kulübü'nde ve ilçesinde oluşturmak" ifadelerini kullandı. 

Marin: "Atletico Madrid, Arda sayesinde bu pazara ilgi gösteriyor" 

Atletico Madrid'in en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı Miguel  Angel Gil Marin ise bu tarz projelerde sürekliliği önemsediklerini dile getirdi.  Marin, şöyle konuştu: 

"Biz böyle bir şeye adım atarken sürekliliği önemsiyoruz ve önemli  kriterlerden bir tanesi de bir kulübün birkaç yıl sonra bir başka yönetimle  karşımıza çıkmaması. Bu sadece yerel veya iki ülke arasında oluşan bir proje gibi  görünmesin. Bu bütün dünyayı kapsayan bir akademi projesi." 

Bu proje sayesinde İspanya'daki herkesin Türkiye hakkında daha fazla  bilgi sahibi olacağını da belirten Marin, "Atletico Madrid, Arda sayesinde bu  pazara ilgi gösteriyor. Arda, bizim markamızı Türkiye'ye getiren bir elçi  olacaktır. Kendi markamızın buradaki kalıcılığını sağlamak, söz verdiklerimizi  hayata geçirmek ve bu yörenin yetenekli çocuklarına parlak bir gelecek sunmak  için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve sözümüzü tutmak için burada olacağız"  diye konuştu. 

Kenyon: "Futbol akademi Atletico Madrid'in kalbi" 

İspanyol kulübünün başdanışmanı Peter Kenyon da Türkiye'de bulunmaktan  çok büyük mutluluk duyduklarını dile getirerek, "Her şeyden önce sayın başkanın  burada gösterdiği tutku, bizi çok etkiledi ve bugün artık somut bir adım atmak  üzere olduğumuz için gurur duyuyoruz" dedi. 

Futbol akademisindeki amaçlarını da açıklayan Kenyon, şöyle devam  etti: 

"Futbol akademi, Atletico Madrid'in bir departmanı değil, aynı zamanda  kalbidir diyebiliriz. Tabii ki daha iyi futbolcular yetiştirebilmek amacımız ama  bundan daha önemlisi, iyi insanlar yetiştirebilmek için buradayız. Birinci sınıf  oyuncular yetiştirmekten gurur duymakla birlikte sadece Madrid çevresinde 2 bin  çocuğu futbolcu olarak yetiştirmek bize gurur veriyor. Bir sonraki aşamada, hem Diego Simeone'yle hem de Arda Turan'la birlikte gelip, imza töreninde burada  bulunacağız." 

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise Atletico Madrid'le  yapılan işbirliğinin önemini vurgulayarak, "Biz de 10 mahallede spor parkları  oluşturuyoruz. Şu anda 4 tanesi bitti. Gençlerimize amatör sporla ilgili altyapı  hazırlıyoruz. İstanbul Başakşehir Kulübü'yle ortak projemiz vardı. Bunu biraz  daha global hale getirip, dünyanın en büyük takımlarından birisiyle böyle bir  çalışmaya başlanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. 

Toplantının ardından Gümüşdağ ve Marin, birbirlerine kendi  kulüplerinin formalarını hediye etti. 

Sampiy10

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir