İsrail Filistin'e Ödeme Yapacak

6PAYLAŞIM

İsrail 3 aydır dondurduğu vergi geliri ödemelerine tekrar başlıyor. İsrail işgal altındaki topraklarda topladığı vergiyi zaman zaman Filistin'e ödemeyi askıya alıyor.

Netanyahu’nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kararın, "İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, ordu ve iç istihbarat birimi Şin Bet’in bu yöndeki tavsiyesi üzerine alındığı" duyuruldu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sona ermesi için hazırlanan karar tasarısının BM Güvenlik Konseyi'nde reddedilmesinin ardından 31 Aralık’ta, aralarında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kurucu temel anlaşması "Roma Sözleşmesi"nin de bulunduğu bazı uluslararası anlaşmalara katılma belgesini imzalamıştı.

İsrail, bu gelişmelerin ardından Filistin yönetimine tepki olarak, vergi gelirlerini ödemeyi dondurma kararı almıştı.

Maddi sıkıntı yaşanıyor

Filistin’in aylık yaklaşık 125 milyon dolara ulaşan ithalat ve ihracattan elde ettiği vergi gelirine 2014 Aralık’tan bu yana İsrail tarafından el konuluyordu.

Filistin, kamu çalışanlarının maaşlarını ödeyebilmek için kullandığı parayı alamaması nedeniyle maaşların ancak yalnızca yüzde 60'ını ödeyebiliyordu.

Batı Şeria'da ve Gazze'de toplam 160 bin kamu çalışanı bulunuyor.

Filistin İşçi Sendikaları Birliği geçtiğimiz gün, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan maaş krizini en kısa sürede çözmesini istemişti.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir