Görüş Bildir
Haberler
İsrail'de 'Gürültü Kirliliği' Gerekçesiyle Ezan Yasağı Tasarısı

İsrail'de 'Gürültü Kirliliği' Gerekçesiyle Ezan Yasağı Tasarısı

Yüksel Venedik
30.10.2014 - 21:05 Son Güncelleme: 30.10.2014 - 21:06

İsrail'de 'Gürültü Kirliliği' Gerekçesiyle Ezan Yasağı Tasarısı

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman 'ın partisi Evimiz İsrail milletvekili Robert Ilatov , İsrail sınırları içerisinde 5 vakit ezanın yasaklanması yönünde bir yasa tasarısı hazırlandı.

İngiliz The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, 'gürültü kirliliği' nedeniyle ezanın yasaklanması yönünde yasa tasarısı hazırlayan Ilatov'un bu önerisinin İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman tarafından da desteklendiği belirtildi.

Ezanın günde 5 kez yüksek sesle okunduğuna dikkat çeken İsrailli aşırı sağcı milletvekili Robert Ilatov, bu durumun uyuyan birçok vatandaşı rahatsız ettiğini ileri sürdü.

Yasa teklifinde, 'Negev, Galilee, Kudüs ve İsrail'in tüm şehirlerinde yaşayan yüzbinlerce vatandaş, müezinin camide düzenli olarak çıkardığı gürültüden rahatsız olmaktadır' denildi.

Yasa tasarısının önümüzdeki haftalarda bakanlar kurulu gündemine geleceği iddia edildi. Ancak yasa tasarısının dini özgürlüklere engel olacağı gerekçesiyle reddedileceği belirtiliyor.

İsrail'de benzer bir yasa tasarısı 2011 yılında 'Evimiz İsrail' tarafından gündeme gelmişti. O dönem yasa tasarısı Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından desketlenmesine rağmen rafa kalkmıştı.

İsrail sınırları içerisinde yaklaşık yüzde 20 oranında Arap yaşıyor. İsrail'de yaşayan Arapların büyük çoğunluğunu Müslümanlar oluşturuyor.

T 24

Kaynak: http://t24.com.tr/haber/israilde-guru...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Puding Ver Bağa

O ülkede Müslümanların hakkı bile yok.Hatta Müslümanların dinini zorla değiştiriyorlar.Varsın yasaklasınlar ülkede Müslüman bile kalmadı