Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ispanak Zehirlenmesiyle Gündeme Gelen Güzelavrat Otu Nedir, Güzelavrat Otu Zehirlenmesi ve Belirtileri?

0PAYLAŞIM

İstanbul'da yaşanan ıspanak zehirlenmeleriyle gündeme gelen güzelavrat otu en merak edilen konulardan biri. Peki güzelavrat otu nedir, adı nereden geliyor ve neden zehirli biliyor musunuz?

Güzelavrat otu, patlıcangiller familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir.

"Atropin" maddesi bu bitkinin halüsinojenik özellikleri olan oldukça zehirli yemişleri boyunca olan yapraklarından elde edilir.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan zehirlenme açıklamasının ardından, zehirlenmenin sebebinin güzelavrat otu olduğu konuşuluyor.

Ülkemizde Trakya ve Kuzey Anadolu'da nemli ormanlarda yetişen otsu bir bitki olan güzelavrat otunun yetiştiği alanlar çoğunlukla kireçten zengin topraklı, nemli ve loş yerlerdir.

Güzelavrat otu zehirlenmeleri sonucu gözbebeklerinde büyüme görülür.

Bitkinin adı ise İtalyanca belladonna'dan gelir bu da Türkçede güzel kadın/avrat anlamlarına gelir.

Eskiden kadınlar bu bitkiyi gözbebeklerini büyütmek ve güzel görünmek için kullanırlarmış.

Peki güzelavrat otu nasıl anlaşılır? 

Güzelavrat otu dallanmış, otsu ve çok yıllık bir bitkidir, çoğunlukla etli köke sahip bir yarı çalı olarak görülür. Bitki 1.5 metre, uzun oval yaprakları ise 18 cm uzunluğa kadar erişebilir. Çan şekilli çiçekleri hafif yeşil-soluk mor ve az kokuludur. Meyveleri olgunlaştıkça yeşilden parlak siyaha uzanan ve yaklaşık olarak 1 cm uzunluktaki yemişlerdir. Bu yemişler tatlıdır ve zehirli alkoloidler içermelerine rağmen taşıdıkları tohumlarla yayılmayı da sağlayan hayvanlar tarafından iştahlıca tüketilirler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir