İşler Karışır! Karşınızdakinin İstemeden Yaparak Size Yalan Söylediğine İşaret Eden 9 Hareketi

22PAYLAŞIM

Vücut diliyle her şey ortada...

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/138506...

1. Cevap verirken duraksamak.

İnsanların yalan içeren bir cevap vermeleri doğruları söylemekten çok daha uzun sürer, bu nedenle insan cevap verirken arada duraksıyorsa bu yalan söylediğine işaret edebilir. Yalan söyleyen insanlar cevaplarını karşıya iletirken vücut dillerini engellemeye çalışırlar, bazen sorunuzu tekrar etmenizi isterler ya da oturdukları pozisyonu değiştirirler.

2. Kaçınma içeren hareketler.

Yalan söylerken vücutta kontrol edilmesi en zor kısımlar ellerimiz, ayaklarımız ve gözlerimizdir. Hatta gözler her şeyi belli edebildiği için poker oyuncuları gözlerini şapka takarak gizlerler. Bu nedenle karşınızdaki insan yalan söylerken gözlerini sizden kaçırır, yere ya da uzağa bakarlar. Hatta yüzlerinin bir kısmını elleriyle kapatırlar. Sık sık yalan söyleyen bir insan kendisini daha inandırıcı kılmak için gereksiz göz teması kullanabilir ancak bu doğal gözükmez.

3. Gereğinden fazla hareket etmek ve konuşmak.

Yalan söyleyen bir insan genellikle çok fazla konuşur ve normalden fazla hareket eder. Karşısındakini ikna etmeye odaklı jestler kullanırlar. Bu jestler ellerini sallamak, omuz silmek ve kollarını fazlaca kullanmak olabilir...

4. İfadesiz bir surat.

Yalan söyleyen birini anlamak için diğer bir önemli taktik ise kişinin yüz hareketlerini incelemektir. Yalan söylediğinden şüphelendiğiniz birinin yüzüne baktığınızda hiçbir ifade olmadığını hatta vücudunu hareket bile ettirmediğini görebilirsiniz. Yalan söyleyenler, yalanları ortaya çıkmasın diye psikolojik olarak hareket etmemeye çalışırlar.

5. Ayak sallama.

Bir yalancıyı ele veren hareketlerinden diğeri ise ayaklarıdır. Yalan söyleyen kişi rahatsız ve stres altında olduğu için sabırsızlık göstergesi olarak ayaklarını sallar.

6. Kendini rahatlatmak için dikkat dağıtmak.

Yalan söyleyen insan, üstündeki baskıdan dolayı kendisini rahatlatmak, karşısındakinin de dikkatini dağıtmak için birtakım hareketlerde bulunur. Bu hareketler; kıyafetlerini düzeltmek ve kendi yüzüne dokunmak olabilir... Özellikle yalan söylediğini düşündüğünüz bir insan burnuna dokunup, karışıyorsa... Bu hareket en bilinen yalan işaretlerinden biridir ve nedeninin yalan söylerken bir insanın burnundaki kan damarlarının genişlediği olarak düşünülmektedir. Hatta bu harekete 'Pinokyo Etkisi' denmektedir.

7. Zoraki gülümseme.

Doğruyu söylediğimizde yüz ifademiz çok daha simetrik iken, yalan söyleyen bir kişinin yüzü gerginlikten ve suçluluktan dolayı asimetrik olur, bu da yarım yamalak ve zoraki bir gülümsemeye yol açar.

8. Gözlerin farklı yerlere bakması.

İnsanların yalan söylerken gözlerinin konuştukları kişiden başka bir tarafa baktığına inanılmaktadır ancak bu hareket sadece bir ipucu olabilir, kişinin gerçekten yalan söylediğinin kesin işareti değildir...

9. Uyumsuz bir vücut dili.

Yalan söyleyen kişinin söyledikleri başka bir şey ifade ederken hareketleri tamamen farklı bir şey ifade ediyor olabilir. Kişinin kelimeleri ve hareketleri birbiriyle uyuşmadığında yalan söylediğini anlayabilirsiniz...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Bu Testi Yalan Söylemeden Bitirebilecek Kadar Dürüst müsün? - onedio.com
Bu Testi Yalan Söylemeden Bitirebilecek Kadar Dürüst müsün? - onedio.com
Eski Sevgilin Seni Özlüyor mu? - onedio.com
Eski Sevgilin Seni Özlüyor mu? - onedio.com
Makyajı Azaltmaya Çalışan Her Kadının Mutlaka Edinmesi ve Kullanması Gereken 12 Ürün - onedio.com
Makyajı Azaltmaya Çalışan Her Kadının Mutlaka Edinmesi ve Kullanması Gereken 12 Ürün - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir