Görüş Bildir
Haberler
IŞİD, Ramadi'yi Ele Geçirmek Üzere

IŞİD, Ramadi'yi Ele Geçirmek Üzere

Batuhan
15.04.2015 - 14:52
İçeriğin Devamı Aşağıda

Irak’ın Ramadi kentini yoğun çatışmalarla kontrol altına almaya çalışan IŞİD’in kenti ele geçirmek üzere olduğu öne sürülüyor.

Bağdat’ın 110 kilometre batısında bulunan Ramadi, Anbar bölgesinin merkezi ve çoğunlukla Sünnilerin yaşadığı bir kent. Birkaç günden bu yana bölgede görülen çatışmalar ardından kentin IŞİD kontrolüne geçmesinin an meselesi olduğu açıklandı. Anbar Bölge Meclisi Başkanı Falih Esawi, IŞİD tehditine karşı kentin ne kadar daha dayanabileceğinin belli olmadığını belirterek, bölgeye Irak hükümetine koalisyon güçlerinin hava kuvvetlerine destek verme çağrısında bulundu. Bu çağrı Irak Başbakanı Haydar El- Abadi’nin Başkan Barack Obama ile görüşmesinin ertesinde geldi.

Aylardan bu yana süren Amerika destekli hava saldırılarına rağmen IŞİD’in Ramadiyi farklı açılardan kontrol altına alması ve bölgedeki varlığını sürdürmesi, örgütün bölgedeki direncinin kuvvetli olduğunu gösteriyor. Irak güçlerinin IŞİD’in Ramadi’deki mücadelesinin ardından Irak’ın kuzeyine Tikrit civarına çekildiği bildiriliyor.

Esawi IŞİD militanlarının Ramadi’nin doğusundaki üç bölgede; Albu Soda, Albu Ganem ve Ramadi merkeze açılan Sufiya bölgelerinde belirgin bir üstünlük sağladığını duyurdu. Şehrin batısındaki bazı bölgeler de IŞİD’in kontrolü altında.

Ramadi’nin bir bölümü IŞİD tarafından geçtiğimiz yıl ele geçirilmişti. Bölgede uzun bir süreden bu yana çatışmalar devam ediyordu. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın