İşgal Yıllarının Çarpıcı Örneklerinden Birisi: Yunan Kumandanının Halka Verdiği Emirler

37PAYLAŞIM

I.Dünya Savaşı sonunda yurdun dört bir yanının işgali Türk milletinin sinesinde derin izler bırakmıştır. Bunun en acı örneklerinden birisi de başta İzmir olmak üzere Yunanlılar tarafından işgal edilen çevrelerde yaşanmıştır. Burada bir belge üzerinden Yunan Tabur Kumandanının verdiği 5 maddelik emri paylaşacağız.

İzmir'in Yunan işgaline uğraması 15 Mayıs 1919 tarihinde gerçekleşmişti. Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun yolculuğuna çıkmadan 1 gün evvel yaşanan bu olay şüphesiz ki onun hafızasındaki planları da hızlandırmıştır.

Bu olay sadece Paşa'nın değil bütün Türk vatandaşlarının dikkatini celp etmişti. Hatta Sadrazam Damat Ferit Paşa bile bu olaydan sonra istifasını sunacaktır.

Yunan işgali tam bir çatışma haline dönüşmüştü. Türk ahalisinin başlarından fesleri alınarak parçalanıyor hanelere tecavüz ediliyordu.

Hasan Tahsin'in attığı kurşun da Yunanlıları daha fazla hiddetlendirmiş ve onların şiddetini azami seviyeye çıkartmıştı.

İşte bu işgal günlerinde Yunan Tabur Kumandanı Kazanos'un köy ve kasaba ahalisine verdiği emirler!

1- Kariyenizde [köyünüzde] mevcut asker tarafından muhafaza için verilmiş veyahut eskiden yedinizde [elinizde] mevcut her ne zarar mirî [devlete ait] silah var ise işbu ilanat tarihinden itibaren nihayet üç gün zarfında Yunan işgal kumandanlığına teslim edilecektir.

Av tüfekleri bile toplanacaktı!

2- Her kimin yedinde [elinde] gerek tezkereli [ruhsatlı] gerekse tezkeresiz av tüfeği var ise kezalik [bunun gibi] ilanat tarihinden itibaren üç gün zarfında teslime mecburdur.

Yunan kumandanı halka sokağa çıkma yasağı koyuyor.

3- Akşam alaturka saat birden itibaren sabahleyin alaturka saat sekize kadar [akşam ezanından 1 saat sonra ile 8 saat sonra arası] herkes kasaba ve kariyelerinde bulunacak ve dışarılarda gezmeyecektir.

4- Kasabada akşam alaturka saat birden üç buçuğa kadar ahali serbest vazifesiyle meşgul olacaktır ve kariyede dahi ahali akşam birden ikiye kadar serbest işiyle meşgul olacaktır.

5-  Her kim işbu ilana mugayir [aykırı] harekette bulunacak olursa derhal kurşuna dizilecektir. 

İmza: Yunan Tabur Kumandanı Kazanos

Görüldüğü üzere bu tek sayfalık basit bir belge dahi işgal yıllarını tasvire yetmektedir.

Bir daha bunun gibi acı günleri yaşamamak ümidiyle şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
svsdmr05

propaganda yapmayın be yunanlar tertemiz insanlardır. Aslında Yunanistan İzmir ve civarını işgal etme nedeninde haklıydı, daha çok rum kesim vardı o zamanlar. Amerika Yunanistan gibi asil bir devleti kandırmayacağından ve Türkleri kolayca kandıracağından emin olduğu için belgeyi sahte diye vurgulamıştır. KATİL AMERİKA!! Şaka la şaka amk yunanlıları aslşdqwişe

Görüş Bildir