Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İş Görüşmelerindeki Ölümcül 'Bana Bu Kalemi Satın' Oyununu Dünyanın En İyi Satış Uzmanı Nasıl Yanıtladı?

2bPAYLAŞIM

Özellikle The Wolf of Wall Street filminden sonra iyice popülerleşen “Bana bu kalemi satın” oyunu, yıllardır dünyanın dört bir yanındaki iş görüşmelerinde kullanılıyor.

Elbette böyle bir soruyla muhatap olmanız için bir şekilde satış/pazarlama sektörü içinde olmanız beklenir.

Fakat potansiyel işvereniniz ikna kabiliyetinizi ölçmek için böyle bir soruyu her koşulda size yönlendirebilir.

Sorunun kusursuz bir cevabı olmadığı belli. Zaten amacın da kalemi başarılı bir şekilde satmaktan ziyade, bunu yaparken adapte ettiğiniz yöntemler olduğunu tahmin etmek zor değil.

YIllar önce Amerikalı TV sunucusu Johnny Carson’ın şovuna “Dünyanın en iyi satış uzmanı” unvanıyla katılan satıcı, bu oyuna verilebilecek en iyi yanıtlardan birini vermişti.

Johnny Carson.

Olayın gelişimi şöyle: Carson, çalıştığı şirkette diğer tüm satıcıların toplamından daha fazla satış yapan çılgın satıcıdan kendisine herhangi bir şey satmasını ister.

Bunun üzerine satıcı “Sana ne satmamı istersin?” diye sorar.

Carson, “Bilmem, şu küllük olur mu?” diyerekten masasının üzerindeki ağır küllüğü gösterir.

Satıcı bu sefer “Sana neden o küllüğü satayım?” der.

Carson bu soruyu şöyle yanıtlar: “Yani, etrafta bir küllüğün olması iyi. Pek çok konuğumuz tarafından kullanılıyor. Aynı zamanda rengi masayla da uyumlu.” 

Bunun üzerine satıcı “Sence bu küllüğün fiyatı ne kadardır?” diye sorar.

Carson: “Bilmem, 200 dolar falandır herhalde.” der.

Satıcı bunun üzerine ölümcül kapaşını yapar “Anladım. Bak ne diyeceğim, küllük 50 dolara senindir!”

Güzel cevap değil mi?

Daha iyi bir cevabınız mı var? Yorumlarda belirtin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
heisenbug

Bize de mi 50?

animecishirin

Adam yapıyor xd

murat777

ne sacma yaa 50 ddesede almamki bu satmak diyil ucuz diye biseyi almam ihtiyacim oldugunu dusundurmeli

samet-duman2

dostum adam diyorku zaten bana küllüğü sat,sen diyorsun 50 desede almam şimdi eğer sen o adam gibi demiş olsaydın küllüğü bana sat sana yine bu şekilde satacaktı.Bende bir şirkette fiber internet satış pazarlama işindeyim öyle teknikler var ki insanların kendine geliştirdiği dudakların uçuklar hayran kalırsın.Kimisi mimikleriyle satar,kimisi abartarak,kimisi zekice,kimisi muhabbetti hoştur konuşturur seni içini dışını çözer seninle akraba olur bugün düşünmene izin verir yarın uğrar pat yine o kültablasını sana satar çünkü akraba oldunuz kanka oldunuz artık güvenmeyecek bişeyin kalmadı veya satışcıya hayır diyecek bir sebebin.Satış keskin iştir meyve sebze satmaya benzemez o yüzden o adamın yerinde olaydın senin 200 sandığın ama almak istediğin kültablasını 50 ye almıştın o adam istedi bu adam sattı ;)

po

Gaza gelip mülakatta böyle şeyler yapmaya kalkmayın. Zekice ama onlar eskidendi.

okisi

yav ben bu hayatta markete sadece ekmek almak için gidip tencere alıp dönen insanlar gördüm ya bu satış işi aslında biraz kıvrak zeka gerektiriyor insanları ikna edebilmek için mesela küllük satmak istediğinde ihtiyacı olduğu için istedi fakat küllük yanında birde sigara satabilirdi 50 dolara senindir bir paket sigarayıda sadece sana 3 dolara bırakabilirim tabi bu kalemide almak istersen

murat777

kilise 2000 ler satmaz

Görüş Bildir