Görüş Bildir
Haberler
İran'dan Milli İnternet Adımı

İran'dan Milli İnternet Adımı

Ulaş
16.11.2014 - 22:34
İçeriğin Devamı Aşağıda

İran, Batı'ya bağımlılığı azaltmak için milli internet projesini hızlandırma kararı aldı. Proje kapsamında milli elektronik posta ağı, arama motoru ve sosyal paylaşım sitelerinin de geliştirilmesi hedefleniyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Siber Yüksek Konseyi toplantısında milli internet çalışmalarının hızlandırılmasını istedi. Ruhani, oluşturulacak milli internetin ülkenin ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Eksiklikler giderilerek, bu şebeke bir an önce halkın hizmetine sunulmalıdır” ifadelerini kullanan Ruhani, Milli internet ağının kolay erişim sağlamasının yanı sıra kullanıcıların beklentilerini, ilmi ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayan içeriklere sahip olması gerektiğini' vurguladı.

Ruhani, İletişim ve Teknoloji Bakanlığı'ndan, sürdürülen çalışmaların her aşamasında konseyin bilgilendirilmesini istedi.

İletişim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından toplantıda kendisine sunulan “akıllı filtreleme” çalışmalarını inceleyen Ruhani, filtrelemenin, zararlı içeriklerden korunmak için gerekli olduğunun altını çizdi.

‘Batı'ya bağımlılığı azaltacak’

İran'daki muhalifler, bu adımı daha sonraki süreçlerde internetin tamamen kapatılacağı şeklinde değerlendiriyor. Ruhani ise daha önce böyle bir planlarının bulunmadığını, milli internet şebekesini kurarak internet alanında Batı'ya bağımlılığı azaltmayı hedeflediğini söylemişti.

Ruhani, Eylül'de devlet televizyonundan da yayınlanan bir konuşmasında, internetin yeni bilgilere ve teknolojilere ulaşmak isteyen öğrenciler ve uzmanlar için önemli olduğunu, bazı din adamlarından internet konusunda hoşgörülü olmalarını istemişti.

  • AA
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/ira...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0