İran'da İslam'a Aykırı Fotoğraf Paylaşan Instagram Hesapları Siber Güvenliğin Hedefi Oluyor

41PAYLAŞIM

İran'da sosyal medya üzerinde baş örtüleri olmayan fotoğraflar paylaşan kadınları hedef alan bir operasyon düzenlendi.

170'den fazla modelin de inceleme altına alındığı bildirilen operasyon kapsamında geçtiğimiz hafta tutuklamalar ve bir mahkeme duruşması da oldu.

Unilad'den derlediğimiz haber İran'daki baskıcı rejimin güçlendiğine mi işaret ediyor?

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/news/iran-arrest...

Spider-2 (Öümcek-2) adı verilen operasyon özellikle Instagram kullanan ve paylaştıkları resimlerde saçlarını gösteren kadınlar üzerine odaklandı.

İran'da kadınların saçlarını halka açık yerlerde göstermeleri 1979 yılından beri kanunen yasak.

Her sıradan Instagram hesabı gibi bu hesaplarda da giyim ve makyaj modası paylaşılıyor. Birçok modelin bu operasyon sonrasında İran'dan kaçtığı gibi söylentiler de var.

Sözü geçen modellerden biri olan Elham Arab, geçtiğimiz Pazartesi İran Devrim Mahkemesi'nde "batının ahlaksızlığını yüceltmek ve yaymak" suçuyla yargılandı.

Mahkemede “Herkes güzelliği ve şöhreti sever. Görünür olmayı ister, fakat bunun için ödenmesi gereken bedeli çok iyi bilmek gerek." Mahkeme sonrasında genç kadın halka açık bir özür konuşmasına zorlandı.

Aynı zamanda oyuncu, moda tasarımcısı ve model olan Melika Zamani de yetkililer tarafından hedef alınan kadınlar arasında.

360000 Instagram takipçisi olan hesabı şu anda böyle görünüyor. Hesabın hack'lendiği veya İran siber güvenlik kontrol merkezinin eline geçtiğinden şüpheleniliyor.

Ayrıca yapılan tutuklamalar daha çok kişiyi etkileyebilmek adına İran devleti resmi televizyon kanalından duyuruluyor.

Buna rağmen İran'daki Instagram kullanıcılarının çoğunun hesabı hala aktif ve cesaretlerini kaybetmeyip paylaşımlarını da sürdürüyorlar. Takipçileri de manevi desteği eksik etmiyor.

İran hükumetinin kişisel ve internet üzerindeki ifade özgürlüklerini kontrol etme amaçlı girişimlerinden birisi olarak görülen bu operasyon aslında İran için yeni bir durum değil. Geçmişte İran hükumeti blogger'ları, sanatçıları ve aktivistleri görüşlerini özgürce ifade ettikleri için tutukladı. 

İran hükumetinin Kim KardashianInstagram için çalışıyor ve 'gençleri ve kadınları hedef alıyor' olmakla suçlaması gibi bir komplo teorisi olduğunu düşünürsek devrim hükumetindeki batı nefretinin daha uzun yıllar süreceğinden hiç şüphemiz yok.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
simge-aktas

Yani net söylenir adamlar grup sex partisi yapıp dışarıda zorla kapanınca ya da kapatılınca pek bir ironi oluyor.Ki dediğim şeyler İran'da az bilinne şeyler değil

sindy-yukaribakan

bir şey diycem aslında bu kadın modelleri başka ülkeler iyi kullanılabilir gerçekten güzeller ve iyi kıyafet taşırlar

Gizli Kullanıcı

Mustafa Kemal Atatürk gibi bir liderleri olmadı çünkü. Hoş biz kıymet biliyor muyuz acaba ?

katilicee

Hatun da kütür kütür. İranlılar hep mi böyle alımlı?

sosyopat-tate

Nedir bu kıl tüyle derdiniz aq.

Görüş Bildir