Iraklı Kürtler Bağımsızlık İçin 'Evet' Dedi: Referanduma Hangi Ülkeler Destek Verdi, Kim Karşı Çıktı?

 > 
65PAYLAŞIM

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin pazartesi günü düzenlediği referandumun sonuçları açıklandı. Kürdistan Yüksek Seçim Komisyonu, referandumda bağımsızlık isteyenlerin yüzde 92,73, bağımsızlık istemeyenlerinse yüzde 7,27 olduğunu duyurdu. 

Birçok ülke ise referandumun öncesinden başlayarak gelişmeler konusunda farklı tepkiler dile getirdi. Şu ana kadar somut yaptırım adımı atan ilk ve tek ülke ise İran oldu. 

Neler yaşandı, kim ne dedi? Birlikte bakalım...

Türkiye tarafından açıklama en üst merci olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelmişti. Erdoğan referanduma tepki göstererek 'bir gece ansızın gelebiliriz' açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan Kuzey Irak'taki Referandum İçin 'Yok Hükmünde' Dedi ve Ekledi: 'Bir Gece Ansızın Gelebiliriz' - onedio.com
Erdoğan Kuzey Irak'taki Referandum İçin 'Yok Hükmünde' Dedi ve Ekledi: 'Bir Gece Ansızın Gelebiliriz' - onedio.com

Referandumun ardından ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) gelen açıklamalarda 'Irak'ın toprak bütünlüğü' vurgusu yer almıştı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında referandumun gerçekleştirilmesi konusunda 'derin hayal kırıklığı duyulduğu' yönünde ifadeler vardı.

Ancak ABD, Bağdat yönetiminin aksine şu ana kadar IKBY'ye herhangi bir yaptırım uygulanması konusunda bir adım atmadı. Ayrıca, "ABD'nin Kürdistan halkı ile tarihi ilişkileri devam edecektir" dendi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Referandum Kürt halkının taleplerini dile getirme aracıdır" demişti.

Referandumdan günler önce Rus petrol devi Rosneft'in Kuzey Irak'ta 1 milyar dolarlık boru hattı yatırımı yapacağının açıklanmasıyla IKBY'nin en büyük finansörü konumuna gelen Rusya ise açıklamalarında 'Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız' dese de, IKBY'nin kendi kaderini uluslararası hukuk normları çerçevesinde tayin etme hakkının bulunduğunu ifade ediyor.

İsrail ise 'Kürtlerin bağımsızlık arayışını destekliyoruz demişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise hükümet yetkililerinden Iraklı Kürtlerin referandumu konusunda basına konuşmamalarını istemişti.

Reuters haber ajansı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun hükümet yetkililerine 'IKBY referandumu konusunda konuşma yasağı' getirdiği yönünde bir haber geçse de, Başbakan Netanyahu, önceki açıklamalarında bağımsızlık arayışının bir hak olduğunu ve İsrail hükümeti olarak bunu desteklediklerini ifade etmişti.

Fransa'dan da 'Bağdat taviz vermeye hazır olmalı' açıklaması gelmişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves le Drian, Iraklı Kürtlerin bağımsızlık ilan etmesinin bölgeye istikrarsızlık getireceğini söylüyor.

Bugün BMF televizyon kanalının yayınına katılan Drian, taraflar arasında diyalog yollarının açılmasından yana olduğunu ifade ederek "Arzu edilen şey Irak Kürdistan'ının ülkenin yeniden yapılanması sürecine entegre edilmesidir. Bağımsızlık ilan etmek için doğru bir zaman değil. Ancak Bağdat da bazı tavizler vererek Erbil'e daha fazla özerklik hakkı tanımalı" dedi.

Bağımsızlık referandumunun düzenlenmesinin ardından somut yaptırımlar uygulamaya başlayan ilk ülke ise İran oldu.

İran Dışişleri Bakanlığı, Bağdat'ın talebi üzerine IKBY ile olan sınır kapılarında giriş-çıkışların yasaklandığını, Irak Kürdistanı'ndan kalkan uçaklara İran hava sahasının kapatıldığını duyurdu.

Ayrıca IKBY'ye yakın yayıncı kuruluş Kurdistan24'ün Tahran bürosunun da kapatıldığı açıklandı.

Öte yandan Irak parlamentosu da Başbakan İbadi'te Kerkük'e asker gönderme yetkisi verdi 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir