Görüş Bildir
Haberler
Irak'ta Sivilleri Öldüren Blackwater Çalışanlarına Hapis

Irak'ta Sivilleri Öldüren Blackwater Çalışanlarına Hapis

FreiGeist
14.04.2015 - 11:19 Son Güncelleme: 14.04.2015 - 13:20
İçeriğin Devamı Aşağıda

Irak'ta 2007 yılında kasten ateş açarak sivilleri öldürmekle suçlanan Amerikan özel güvenlik şirketi 'Blackwater'ın 4 eski çalışanı, en az 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Irak'ta, 2007 yılında hiçbir gerekçe olmadan kasten ateş açarak sivilleri öldürmekle suçlanan Amerikan özel güvenlik şirketi 'Blackwater'ın 4 eski çalışanı, en az 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD’nin başkenti Washington’daki federal mahkemede görülen davada, yargıç Royce Lamberth, Ekim 2014’te jüri tarafından birinci derecede cinayetten suçlu bulunan Nicholas Slatten’a müebbet hapis cezası verdi.

Yargıç Lamberth, jüri tarafından kasten adam öldürmekten suçlu bulunan diğer üç çalışan Paul Slough, Evan Liberty ve Dustin Heard’ı da 30’ar yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanık avukatları, cezaların kesinleşmesinin ardından yaptıkları açıklamada, temyize gideceklerini bildirdi.

Slatten, Slough, Liberty ve Heard, Irak’ın başkenti Bağdat’ta Eylül 2007’de bir Amerikan konvoyuna yol açmak için çevreye ateş açarak 14 sivili öldürdükleri, 12’den fazla da sivili yaraladıkları iddiasıyla yargılanıyordu.

Kanlı olay Irak’ta büyük bir infiale neden olurken, sanık avukatları ise direnişçilerin silahlı saldırısına uğrayan güvenlik şirketinin 4 çalışanının kendilerini savunmak için ateş açtığını iddia ediyordu.

Şirket, önce 'Xe Service' sonra 'Academi' adını aldı

Blackwater özel güvenlik şirketi, Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesindeki özel birliklerde görev yapmış Erik Prince tarafından 1997'de kuruldu.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Amerikalı diplomatları korumakla görevlendirilen şirket, 16 Eylül 2007'de, dünya kamuoyunda ABD'ye yönelik öfkenin alevlenmesine yol açan, sivillere silahlı saldırıdan sonra basının gündemine oturdu.

Şirket, bu olaydan sonra adını önce 2009'da 'Xe Service', 2010'da da 'Academi' olarak değiştirdi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın