Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanoğlunun Son Marifeti: Primat Türlerinin %60'ının Soyu Bizim Yüzümüzden Tükeniyor!

-

Primatlar pek çok farklı türe sahiptir. Şempanze, maymun, halka kuyruklu lemur, cadı maki, kızıl langur ve kel uakari gibi bildiğimiz türlerin yanı sıra pek çok bilmediğimiz türe sahip olan primatların çoğunun soyu bugün maalesef tükenmektedir ve bunun sorumlusu da biz insanlardan başkası değil...

Bugün bilinen 504 farklı primat türü var.

Bu sayı primatları en geniş memeli gruplarından biri kılıyor. Bu türlerden bazıları geceleri, bazıları ise gündüzleri yaşıyor. Primatlar genel olarak meyvelerle, yapraklarla ya da etle besleniyor ve yalnızca bir primat türü mantarla, bazıları ise diğer primatlarla besleniyor.

Primatların büyük çoğunluğu tropikal yağmur ormanlarında yaşıyor.

Tüm primat türlerinin üçte ikisine Brezilya, Madagaskar, Endonezya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde rastlanabiliyor. Hem yalnız başlarına hem de büyük gruplarla yaşayabilen bu canlı türleri, aynı zamanda biz insanların en yakın akrabası olma özelliğine sahip.

Yapılan son çalışma ise bu sevimli canlıların son yıllarda başlarına geleni gözler önüne seriyor.

Uluslararası bir primatolog grubunun yaptığı çalışmanın sonuçları, primat türlerinin %60'ının tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve %75'inin de sayıca azalmakta olduğunu kanıtlıyor. Eğer yakın zamanda etkili bir önlem alınmazsa kısa süre sonra bu durum daha da kötüleşecek ve primat türlerinin çoğu yok olacak...

Bunun sorumlusu ise elbette insanoğlunun yıkıcı eylemleri...

İnsanoğlunun primatların yaşam alanını tarlalara, çiftliklere dönüştürmesiyle; etleri için onları avlamasıyla; yol yapmak, petrol çıkarmak, maden kurmak amacıyla habitatlarını yok etmesiyle ve hastalıkların, hava kirliliğin ve küresel ısınmanın tırmanmasıyla gerçekleştirdiği bu kıyım, önlenmediği takdirde dünyamızı hem onlar hem de bizler için bir cehenneme dönüştürecek.

Raporu hazırlayan 31 araştırmacı, durumun çok kritik düzeyde olduğunu düşünüyor.

Ancak hâlen geri döndürülebilir olduğunu da ekliyorlar. Çözüm ise hem lokal, hem de global düzeyde iyileştirme çalışmaları yapmak gibi görünüyor. Bunun için öncelikle çiftçilerin primatlarla birlikte aynı çevrede yaşamalarını mümkün kılmak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmak ve ormansızlaşmayı önlemek gerekiyor.

Elbette tüm bunları gerçekleştirmek kolay değil ve farklı bölgeler için farklı önlemleri gerektiriyor.

Primatların bulunduğu çeşitli ortamlarda türlerin yaşamının sona ermesinin sebebini tespit etmek ve farklı habitatlar için farklı önlemler almak işin kilit noktası. Elbette bu yalnızca bir grup insanın başarabileceği bir görev değil. Sorunun çözümü için bireysel düzlemde hepimizin katkı sağlaması şart...

Bireysel düzeyde fark yaratabilecek konular ise şu şekilde:

Primatlar üzerindeki baskıyı azaltmak için öncelikle ağaçların kesilmesini önlemeye yardımcı olmamız, ayrıca et, palm yağı, soya ve fosil yakıtlar üzerindeki talebimizi azaltarak doğaya daha az zarar veren ve yenilenebilen kaynakların kullanımını artırmamız gerekiyor. Tüm bu tavsiyeler defalarca kez tekrarlandı; bunları ilk kez duyanımız yok. Ancak bunları bireysel düzeyde çok geç kalmadan dikkate almaya başlamazsak her şey için çok geç olabilir sevgili dostlar...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

ah ulan biz insanlar bu dunya da en zararli varliklariz allah belamizi versin be

graphicser

Arz-talep meselesi. Nüfus çok fazla ve biz istiyoruz. Daha fazla kağıt kullanıyoruz. Daha fazla yiyoruz. Teknolojinin dahada ilerlemesini istiyoruz. Şikayet etmememiz gerekiyor. Hepsini biz talep ediyoruz. Çünkü genlerimizde var. Azla mutlu olabilecek bir tür değiliz.

Gizli Kullanıcı

Kızılderili atasözü bu tehlikeyi çok güzel anlatmış; son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak...insan oğlu kendi sonunu kendi hazırlıyor. geçenlerde zürafaların sayısının da son 30 yılda yüzde 40 azaldığı açıklanmıştı. Onun da en önemli nedeni yasadışı avcılık. Zincirden kopan her halka insanlık için dünya için tehlikelidir. Çoğunluk zannediyor ki olan hayvanlara oluyor ipin ucu insana da dokunacak yakında insan da dünyaya sığamayacak bu hayvanlar gibi acı çekecek.

Gizli Kullanıcı

teknolojiden de yaralanalım ama onda da yenilebilir enerjiyle yapalım bu işi. Dediğin gibi internetsiz cinnet geçiriyoruz hemen her iş internette artık insanoğlu onun için de çalışmalı yenilenebilir enerji ,geri dönüşüm, teknolojik aletlerin ömrü bittiğinde deniz doğa kirletilmeden ortadan kaldırılması konusunda da çalışmalı .ki çoğu avrupa ülkesi yapıyor bunu.

sivilitaatsizlik

İnsan dışındaki tüm varlıkların soyunu biz tüketiyoruz veya soylarının devamlılığını biz sağlıyoruz, bunda şaşıracak ne var ki ?. Bilim adamları der ki, hayat var olduğundan beri bazı canlıların soyları tükenir, dolayısıyla bu tabii bir olaydır. Tükenen hayvanın cinsinin doğal yaşamdaki boşluğunu kendinden bir önce veya sonraki basamakta yer alan hayvan doğaya adapte olarak doldurur. Yani Hayvan soylarının tükenmesi 'bilime' göre normaldir.

feyk

soy tukenmesi normal bir olaydir ama bu hizla bu kadar cok canlinin soyunun tukenmesine bilimde kitlesel yokolus denir ve genellikle bir kere basladiginda pespese zincirleme felaketlere neden olur. doga cok ince bir denge icinde herseyin birbiri ile iliski icinde oldugu bir sistemdim. zincir bir yerden koparsa domino etkisiyle tum taslar devrilir. felaket uzerine baska felaket gelir. gecmisteki buyuk kitlesel yokoluslari arastirirsan, ozelliklede permian-triassic yok olusunu, ne demek istedigimi anlarsin. bu faciadan belki sen ben etkilenmiyecez ama cocuklarimiz eninde sonunda bizim aptalligimizin bedelini agir sekilde odeyecek.

sivilitaatsizlik

iyi de bu kitlesel yok oluş değil ki, kitlesel yok oluş da o türün neredeyse tamamı yok olur, permian-triassic yok oluşunda olduğu gibi. Bugün ki durumu kitlesel yok oluş olarak görsek dahi bunun etkisi milyonlarca yıl sonra görülür

Gizli Kullanıcı

bilim asıl ne diyor doğada her canlı birbirine bağlıdır. permian-triassic konusu çok ayrı. burada insan faktörü özellikle yasadışı avcılık bu hayvanların yaşam alanlarının insan tarafından yok edilmesi beslenme kaynaklarının hiç düşünülmeden sömürülmesi riski doğuran ana mesele. Kutup ayılarının azalmasının nedenine bakalım küresel ısınma .küresel ısınmanın etkileri bazı önlemlerle azaltılabilecek olduğundan burada da asıl konu yine insan faktörü olmuş oluyor. buzulların erimesi sadece kutup ayıları için tehlike oluşturmaz dünya genelinde sıcaklığın derecesinin artması demektir ki bundan insan da çok olumsuz etkilenir .

feyk

demek kitlesel yok olus yok. su grafigi iyi inceleyin: kara memelilerinin biokutlelerine gore oranlari. her kutucuk bir milyon ton demek. o koselerdeki yesil kutucuklar varya, iste onlar kalan son vahsi yasam. %3 bile degil. dogal yasam zaten kitlesel olarak yok olmakda ama permian-triassic yok olusunu ornek vermemin nedeni baska.

feyk

p-t yok olusuda kuresel isinma kaynaklidir ve dunyadaki yasami nerdiyse tamamen bitmenin esigine getirmistir. p-t yok olusunda baslangic cok buyuk volkanik patlamalardi, sonrasinda toprakdaki ve okyanuz tabanindaki donmus metanin cozulmesiyle durdurulamaz kuresel isinma felaketine neden oldu. bugunde insan faktoruyle ayni mekanizma tetiklenmek uzere. kuresel isinma minimal oranda iklim degisimine neden olsa dahi dunyadaki dogal yasamin bundan sag cikabilcek ne yeterli sayisi var nede goc edebilcekleri yeterli alani. hayatta kalmak icin hic bir esneklikleri kalmamis durumda. tum vahsi yasam ufak dar alanlarda adalar halinde hapsolmus durumda. bu sebebdendirki bazi bilim insanlari icinde bulundugumuz devri dunyadaki 6inci buyuk kitlesel yokolus olarak bizzat nitelendirmekte. evet bilim bunu diyor. hosunuza gitsede gitmesede

feyk

bkz:

lahme

Bir gün insanlar yüzünden primatların %100ü yok olacak. Neyse zıttır et aq bizene maymundan. Hehe seni aptal sende primatsın ve o %100ün içindesin

Görüş Bildir