İnsanları Aktif Bir Şekilde Dinlemenin Kariyerinize Katkıda Bulunabileceğini Biliyor muydunuz?

0PAYLAŞIM

İnanılmaz bir teknik! 👏

Kaynak: https://www.themuse.com/advice/what-is-a...

Aktif dinleme nedir?

Bir üniversite kariyer koçu ve öğretim görevlisi olan Nadia Ibrahim-Taney, “Aktif dinleme, sadece niyet ve strateji ile dinleme eylemidir.” demiştir. Aktif dinleme aynı zamanda kariyerinizde size yardımcı olacak bir teknik olarak da kullanılabilir.

Araştırmacılar aktif dinleme için "en etkili dinleme şekli" demişlerdir.

Aktif dinleme, konuşmanın içeriğini, anlamını ve dinlediğiniz kişinin duygularını dinlemek olarak tanımlanır. 20 yıllık deneyime sahip bir proje yönetimi ve liderlik koçu olan Leigh Espy konu hakkında, "Bu, bir kişinin ne hissettiğini veya ne söylediğini daha derinlemesine anlamak için daha fazla bilgi ve veri toplamanın bir yoludur." demiştir.

Ancak aktif dinleme, yalnızca bir sohbetten bilgi almak anlamına gelmez.

Aynı zamanda, hem sözlü hem de sözlü olmayan ipuçları aracılığıyla, konuya ilgi duyduğunuzu konuştuğunuz kişiye nasıl ilettiğinizle de ilgilidir. Espy, "Aktif dinleme, başkalarına dinlediğinizi ve söylediklerini gerçekten duyduğunuzu bildirmek için beden dilini ve kelimeleri kullanmaktır. " demiştir.

Peki, aktif dinleme size hangi konularda yardımcı olur? Gelin bir göz atalım...

1. İstediğiniz bilgiyi edinmenizi sağlar.

Aktif dinleme tekniğini tamamen anlayıp işinizde uyguladığınızda gerekli bilgilerin hiçbirini kaçırmazsınız ve işleri hızla halledersiniz. Örneğin, bir projeyi başarıyla tamamlamanız için gereken tüm bilgiyi bir kere dinlediğinizde patronunuza projeyle ilgili daha fazla soru sormanıza gerek kalmaz. Bu da işleri hızla bitirmenizi ve takdir almanızı sağlar.

2. Etkili bir şekilde işbirliği yapmanızı sağlar.

Aktif dinleme, takım çalışmalarında kesinlikle uygulanması gereken bir tekniktir. Takım üyelerini tam olarak anlayamazsanız aranızda yanlış anlaşılmalar olabilir ve bu işlerinizin aksamasına neden olur.

3. Yanlış anlaşılmaların azalmasını sağlar.

Aktif dinleme tekniğinin sağladığı en büyük faydalardan biri, işin verimsiz veya yanlış bir şekilde tamamlanmasına yol açabilecek yanlış anlamaları azaltmasıdır. Herkes iten beklenenleri, projenin aşamalarını, hedefleri ve söylenenlerle ilgili diğer nüansları anladığında işin ilk seferinde doğru şekilde tamamlanma şansı çok daha yüksek olur.

4. İşinizde bir çevre oluşturmanızı sağlar.

Aktif dinleme, aynı zamanda gergin durumları hafifletmeye ve ekip üyeleri arasında morali iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu da iş arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurmanızı ve bir çevre edinmenizi sağlar.

5. İnsanların birlikte çalışmak isteyeceği bir meslektaş olmanıza yardımcı olur.

Aktif dinleme, kariyeriniz üzerinde uzun vadeli bir etkiye de sahip olabilir. İnsanların şimdi ve gelecekte birlikte çalışmakla daha fazla ilgileneceği bir meslektaş olmanıza yardımcı olur. Dikkatli ve düşünceli bir şekilde dinlediğinizde, insanlar görüldüğünü, duyulduğunu ve desteklendiğini hissederler. İyi dinleme becerileri, sizi projeler, işler ve diğer fırsatlar için başkalarının sizi tavsiye etme olasılığını artırır.

Aktif dinleme tekniği iş ararken size nasıl yardımcı olur?

Elbette, bir kişiyi tamamen anlamak için genelde zaman ve birlikte çalışılan bir süre boyunca çeşitli konuşmalar yapmak gerekir. Ancak bu, iş görüşmeleri gibi daha kısa vadeli ortamlarda aktif dinlemenin faydalı olamayacağı anlamına gelmez.

Bir iş görüşmesinde aktif bir şekilde karşınızdakini dinlemeniz konuya ilgi duyduğunuzu, onları anladığınızı ve karşı taraf konuşurken sonraki soruyu düşünmediğinizi gösterir.

Bu, aynı zamanda daha az gerilmenizi ve karşınızdaki kişiyle daha iyi iletişim kurmanızı ve anlaşmanızı sağlar. İşverenler, onları anladığınızı ve etkili cevaplar verdiğinizi görmek ister.

Hatta, işverenlerin kendilerini anlayan adayları işe alma olasılıkları bile daha yüksektir.

Aktif dinleme, aynı zamanda size iş ve birlikte çalışacağınız kişiler hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlar. Bunlar, işin gerçekten sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilecek bilgilerdir.

Aktif dinleme tekniğini nasıl uygulamalısınız?

İlk olarak sözel olmayan iletişimde nelere dikkat edebileceğinize bakalım:

  • Göz teması kurmalısınız.

  • Vücudunuzu konuştuğunuz kişiye doğru çevirmelisiniz.

  • Anladığınızı göstermek için başınızı sallamalısınız.

  • Bir toplantıdaysanız kısa notlar almalısınız.

  • Karşı tarafın vücut diline dikkat etmelisiniz.

Sonrasında ise sözlü iletişimde dikkat edebileceğiniz noktalara bir göz atalım:

  • İsteklerinizi ve endişelerinizi belirten sorular sormalısınız: Örneğin işle ilgili bir etkinlik düzenlemeniz gerekiyorsa etkinliğin hedeflerini ve önceki planlıyıcıların karşılaştıkları sorunları sorabilirsiniz.

  • Cevaplardan aldığınız bilgileri problemi tamamen açıklığa kavuşturmak için kullanmalısınız: Örneğin, patronunuz size etkinliği planlayan diğer kişilerin bir lokasyon bulmakta zorlandığını söylediyse o halde her şeyden önce bir mekan bulmaya odaklanmanızın doğru olup olmadığını sorabilirsiniz.

Aktif dinleme yeteneklerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Aktif dinleme, öğrenilen ve geliştirilebilen bir yetenektir. Bunun için bu yeteneği kullanmanız gereken bir durumla karşılaşmayı beklemek yerine aktif dinleme üzerine çalışmayı deneyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşmalarınızda tamamen dediklerine odaklanmayı deneyerek aktif dinleme yeteneğinizi ve konsantrasyon sürenizi geliştirebilirsiniz. Bu konuda ne kadar çalışırsanız o kadar iyi bir dinleyici olursunuz.

Bu konuda sizin düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

İş Arayanların LinkedIn Profillerinde Kullanmaları Gereken Altın Değerinde İpuçları - onedio.com
İş Arayanların LinkedIn Profillerinde Kullanmaları Gereken Altın Değerinde İpuçları - onedio.com
Aile İşletmesi Kurarken Profesyonel Bir Ortam Oluşturmak İçin Uygulamanız Gereken Öneriler - onedio.com
Aile İşletmesi Kurarken Profesyonel Bir Ortam Oluşturmak İçin Uygulamanız Gereken Öneriler - onedio.com
İş Gününüzün İlk 10 Dakikasında Yapmaktan Köşe Bucak Kaçınmanız Gereken 12 Yanlış - onedio.com
İş Gününüzün İlk 10 Dakikasında Yapmaktan Köşe Bucak Kaçınmanız Gereken 12 Yanlış - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
1913

insanlar genelde konuşmak için dinlerler.

Görüş Bildir