Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsana "Biz Nelerle Uğraşıyoruz, Dünya Nelerle Uğraşıyor" Dedirten 10 Fotoğraf

 > -

Hollanda’nın Eindhoven şehrine, Vincent van Gogh'un "Starry Night" (Yıldızlı Gece) adlı tablosundan esinlenerek ışıklandırılmış bir bisiklet parkuru açıldı. Karanlıkta parlayan on binlerce taşın bir araya getirilmesiyle oluşturulan, parkur; keyifli bir yürüyüşü ve bisiklet turunu tam manasıyla büyülü bir boyuta taşıyor.

Hollandalı tasarımcı Daan Roosegaarde'nin tasarladığı parkur, güneş enerjisini depolayıp gece yolun aydınlanmasını sağlayan binlerce taşla oluşturuldu.

Van Gogh'un ünlü Yıldızlı Gece tablosundan esinlenilerek yaratılan bisiklet yolu için tasarımcı "insanlar için tekniğin deneyimle buluştuğu özel bir mekan yaratmak istedim" diyor. Darısı başımıza ne diyelim...

Kaynak: http://twistedsifter.com/2014/11/solar-p...

1. Bisiklet sürmek Hollanda'nın kültürel ve sosyal hayatının ayrılmaz bir parçasıdır.

2. Henüz 20. yüzyılın başlarında bile, Hollanda’da bisiklet kullanımı oldukça yüksek oranlardaydı. Çünkü otomobil kullanımı 2. Dünya Savaşı'na kadar oldukça azdı.

3. 1948-1960 yılları arasında ortalama gelir seviyesindeki artış yüzde 44’ü; 1970’e gelindiği ise yüzde 222’yi buldu. Artan gelir seviyesinin bir sonucu da otomobil sayısındaki artış oldu. Hollandalılar otomobili zenginliğin ve kalkınmanın sembolü olarak görmeye başladılar.

4. Diğer yanda, hükumetlerin uyguladığı politikalar da otomobil kullanımının teşvik edilmesi yönündeydi. Hollanda kentlerinin tarihi dar sokakları otomobillere uygun hâle getirilmek için dönüştürülmeye başlandı.

5. Kent merkezlerindeki alanlar binlerce otomobilin park edeceği otoparklara dönerken; birçok binanın yıkılmasıyla genişletilen yollar motorlu taşıt araç trafiğine göre şekillendirildi.

6. Bu gidişattan bisiklet kullanıcıları da nasibini aldı. Önceden yapılan bisiklet yolları sökülürken, bisiklet kullanımı yıllık yüzde 6’lık bir düşüş gösterdi. Üstelik bisikletliler için hayat oldukça tehlikeli bir hâle geldi. Hollanda’da, sadece 1971 yılında 3300 yaya ve bisikletli hayatını kaybetti.

7. Hollandalıların sabrını taşıran son nokta, 1971 yılındaki trafik kazalarında ölenlerin 400’ünün çocuk olmasıydı. Bu tarihten sonra halkın büyük çoğunluğu yıllar sürecek bir mücadele başlattı.

8. Uzun yıllar süren çaba ve mücadeleler sonunda, 70'li yıllarda yaşanan petrol krizlerinin de etkisiyle siyasi partiler çağrılara kulak verdi. Hollanda hükumeti ve yerel yönetimler bir dizi kapsamlı uygulamayla kentlerinin sokaklarını güvenli bisiklet yollarıyla döşediler.

9. Otomobilsiz Pazar günü uygulamasıyla sokakların sadece yaya ve bisikletlilerle teslim edilmesinin nasıl bir rahatlık olduğunu kamuoyunun geneline hatırlattılar.

10. Bugüne gelindiğinde Hollanda benzer süreçlerden geçen Danimarka ile birlikte bisiklet kullanımında dünyanın ilk iki sırasında. Dünyanın en güvenli ve yaygın bisiklet altyapısına sahipler.

Kaynak: 

http://t24.com.tr/yazarlar/baran-alp-uncu/bir-bisikletle-degisir-siyaset,9808

11. Parkuru Tanıtan Video

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umitmustafa.akdogan

her nedense izelin şarkısını hatırlattı

corpse-bride

yaa bende istiyom ısıklı yolu gectım bısıklet bınene dık bakmayan bı toplum yakalasak onada razıyım sadece cocuk mu bıner bısıklete bu memlekette arkadas yası buyuk kadın erkek bınemez mı ?ılla 4 teker mı olmalı altımızda !

furkan-merakli

Dünya dediği hollanda, uğraştığı şey bisiklet. Ben de adamların yaptığı bilimsel buluşları gösterip bizimkiyle kıyaslayacak falan sanıyorum. Amk salağı.

w_are_u

hollandada 90 etnik grup yok arkadaşım cehennem gibi bir jeopolitik bir coğrafya üzerinde de yer almıyor. Deprem dertleride yok yok yok yok vesselam adamların doğru düzgün bir mafyası bile yok o adamlar mı yapmasın ışıl ışıl bisiklet yolu

itsasin

kaç defa almanya tarafından isgale uğramış en son sen nezaman isgale uğradın?denizin altında bir ülke muhtemelen bataklık sular yükseklirse ilk batacak ülke.bahane üretmeyin

w_are_u

ne bahanesi kardeşim neyin bahanesi

kedili

türkiyede tayyip uygulasa şunu ''otomobilime dokunma'' diye protesto ederlerkronik solcular.. çünkü mantıkları sadece ''tayyip yaptı,ozaman isyan et'' şeklinde çalışıyor

kedili

yorumumun nasıl olduğunu sormadım zira görüşlerinde zerre umrumda değil. lakin herkesin sizin gibi, bir orospudan çıktığını düşünmeniz büyük hata. dediğiniz şekilde kendiniz siktirip gidin şimdi yorumumun altından.

road-runner

👏👏

yareppi_tukur

ama şunu da biliyoruz ki uygulamaz o bizim dışarıya bağımlı petrole doğal olarak araplara bağımlı olmamızı ister .....onun karıştığı şeyler kim sigara içki içiyor... kadın kürtajmı yapıyor... kimin evinde kızlı erkekler beraber oturuyor ....onun pipisi bunun kukusu.... kaldı ki bunları cumhurbaşkanının değil halkın istemesi gereken toplumsal kararlar örnekte de olduğu gibi şu şahsı savunacağım diye ne domaldınız be....... adam hırsız bir dediği diğerini tutmayan döneklikte zivre yapmış her daim mağdur edebyatı yapan birisi hani bu olmasa neyse........

kedili

siz bir insanı domalarak savunuyorsanız o sizin problmeiniz ben mevcut bir olaydan bahsettim. karıştığı şeyleri şöyle bir özetlemişsiniz ama taşlayara (herzaman ki kronik solcu kafası) sence bunalara neden kısıtlama getiriliyor. o çok sevdiğiniz avrupa ülkelerinde de içki satışı belli bir saatte yasaktır sebep? gece gece kimse sizin götünüzü başınızı dağııtıktan sonraki davranışlarınıza verdiğiniz rahatsızlıklara şahit olmak zorunda değil. kürtaja belli bir dönemden sonra yasak geldi sebep? kadın sağlığı nüfus planlaması ayrıca türkiyenin en genç nüfusa sahip ülkeler arasında olduğunu biliyor muydunuz? genç nüfusun anlamını biliyor musunuz? bi araştırın bence.. kızlı erkekli evler meselesi üniversitenin pislik yuvasına dönüştürüldüğünü her insan bilir. bu pisliğin içinde sonucunda kızların bir çoğu hamile kalır ve kürtaj yasasını eleştirir bilmem anlatabildim mi? sana göre hırsız olabilir dönek olabilir bu beni zerre bağlamaz.

kedili

iyi yolculuklar ama dikkat et zira benim babam seni, annemin yanına 100 metre yakınına dahi yaklaştırmaz. fakat senin baban zamanında anana yaklaşanlarla muhattab olmadığı için aradan sen sekmişsin üzüldüm annen adına...

kedili

ve şahit olduğunuz gibi biz nelerle uğraşıyoruz dünya nelerle arkadaşlar.. :))

yareppi_tukur

o dediğin yasaklar her ülkede aynı şeklide uygulanmıyor araştırır öğrenirsin kiminde nerdeyse istediğin her yerde ve saatte içki içebiliyorsun ha içemiyorsa gerekli ceazyı yazarsın olur biter ve her nedense yasaklar ve sadece bir kesimi hedef alan yasakların olması zaten komik... kürtaj yaptırmak isteyen insan zaten bunu senden benden daha çok düşünmüş muhakemesini yapmış böyle bir kararı vermiştir sırf devlet istedi diye doğurmak zorunda değil illada bir şeyleri koruyacaksa bir dünya sokakta çocuk var parçalanmış aile var bi zahmet onlara el atsın.... e pek avrupayı örnek gösteren arkadaş avrupada gençler beraber yaşıyor hani yukarıdakine istinaden söylüyorum neden bu özgürlük konusunda orası örnek alınmıyor ve hala aynı fikirdeyim sırf şu şahsiyeti koruyacağım diye ne eğilip büküldünüz osmanlıda yere kapaklananların için problem değildir hüloğğğğ yaşa padişahım sen herkesten daha iyi bilirsin.....

Görüş Bildir