Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsan Psikolojisi Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız İlginç Gerçekler

92PAYLAŞIM

İnsan psikolojisi oldukça derin bir kuyu. Başkalarını tanımayı bırakın, kendimizle alakalı bildiklerimiz bile yalnızca buz dağının görünen kısmıyla kısıtlı. Peki o buz dağının altında, içinde, derinlerinde ne gibi şeyler yatıyor?

1. Psikologlara göre en sevdiğimiz müzikleri, hayatımızdaki belirli bir anıyla özdeşleştirdiğimiz için seviyoruz.

2. İnsan, hayattaki hedef ve hayallerinizi başka insanlarla paylaştığı zaman, onlara erişme ihtimali azalmaktadır. Çünkü yapılan çalışmalar, onları paylaşmanın insanda motivasyonu düşürdüğünü keşfetmiştir.

3. Araştırmalara göre parayı mal/mülkten çok deneyim için harcamak, insanı çok daha mutlu kılmaktadır.

4. Psikologlar tarafından bugüne kadar tespit edilmiş 400'ün üzerinde farklı fobi bulunmaktadır.

5. Yapılan araştırmalara göre aşk, beyin kimyasında obsesif kompülsif bozukluğun yarattığı etkinin aynını yaratmaktadır.

6. Hamile kadınların %30'u, hamilelik sürecinde besin olmayan şeyler yemek istemektedir. Bu duruma "Pika Sendromu" adı verilmektedir.

7. Yapılan araştırmalar, Fransa'da her 5 insandan 1'inin hayatında en az bir kez depresyonla mücadele ettiğini kanıtlamıştır. Bu da Fransa'yı, dünyanın en depresif ülkesi yapmaktadır.

8. Ender rastlanan bir psikolojik bozukluk olan "Cotard Sendromu"nda kişiler, çoktan ölmüş oldukları, çürümekte oldukları ya da hiç var olmadıkları sanısına kapılmaktadır.

9. Araştırmacılar bugün, "İnternet Bağımlılığı"nı da psikolojik rahatsızlıklar kategorisinde değerlendirmek gerektiğini savunmaktadır.

10. "Truman Sendromu", bazı insanlarda gözlemlenen ve kişinin bir televizyon programında yaşadığını düşündüğü gerçek bir rahatsızlıktır.

11. Kötümserliğin, insan DNA'sında bulunan belirli bir genden kaynaklandığı düşünülmektedir.

12. Beynimizde, reddedildiğimizde aktive olan kısımlarla, gerçek bir fiziksel acı yaşadığımız durumlarda aktive olan kısımlar aynıdır.

13. Yapılan çalışmalar, bugün ergenlik çağındaki sıradan bir insanın sahip olduğu anksiyete seviyesinin, 1950'lerdeki ortalama bir psikiyatrik hastanın anksiyete seviyesine eşit olduğunu göstermektedir.

14. Ünlü bir insanın kendisine aşık olduğunu düşünen ve buna gerçekten inanan insanların sahip olduğu rahatsızlığa "Erotomania" ismi verilmektedir.

15. Telefon titremediği halde titrediği sanısına kapılma durumuna "Hayalet Titreşim Sendromu" adı verilmektedir ve bu durum, insanların %68'inde görülmektedir.

16. Araştırmalar, dua, ibadet, meditasyon gibi aktiviteleri düzenli olarak gerçekleştiren insanlarda psikolojik rahatsızlıklara daha nadir rastlandığını göstermektedir.

17. Yapılan çalışmalar, espritüel ve komik bulunan insanların depresyona daha yatkın kişiler olduğunu ortaya koymuştur.

18. Görme engelli insanlarda bugüne kadar hiç şizofreni vakasına rastlanmamıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
foreverscience

Görme engellilerde şizofreni olamaz ki, şizofreni bildiğim kadarıyla bir insanın olmayan şeyleri görmesi gibi bir şey yada gerçek olmayan şeyleri gerçek gibi sanması amaaaan bilen biri beni bilgilendirsin

Gizli Kullanıcı

#2 Beyin sanal olduğu için anlattığınız şeyleri gerçekleşmiş sayıyor ve yeni bir hedef arayışına giriyor. Kötü anıları veya tekrar etmesinden bıktığınız olayları yazmak veya anlatmak bu yüzden kurtarıcı rol oynar.

Görüş Bildir