Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsan Olana, İnsanlığı Tekrar Hatırlatacak Meçhul Bir Asi: Tank Adam

-
Abone ol

Naçiz bir bedenin koca bir tank taburunun önünde yiğitçe durabilmesiydi belki de insanlık…

1989’da, Çin’de yaşanan Tiananmen olaylarında objektiflere takılan ve o günden bu yana sivil itaatsizliğin ve reddedişin sembolu haline gelen Tank Adam’dan bahsediyoruz.

Takvimlerimizi 1989’a alalım...

70’lerin sonundan bu yana uygulanan muhtelif devlet politikaları Çin halkını ekonomik anlamda oldukça zora sokmuştu.

Politik yozlaşma, kayırmacılık, yolsuzluk, işsizlik, enflasyon gibi etmenler her geçen gün halk üzerinde etkisini artırıyordu.

Mutlak güç, mutlaka yozlaşır.

Muhalif kesimin önde gelen isimlerinden olan Hu Yaobang ölünce, öğrenci ağırlıklı gruplar meydanlara akın etti. 

İsyan vaktiydi.

Kısa sürede Pekin’deki Tiananmen meydanında toplanan bir milyona yakın insan, hükümeti sert şekilde protesto etmeye başladı.

Açlık grevleri yapıldı, oturma eylemleri düzenlendi. İsyan ateşi dinecek gibi görünmüyordu.

Çaresiz kalan hükümet, 20 Mayıs’da sıkıyönetim ilan etti.

300 bin asker Pekin meydanlarına girdi ve protestocuları dağıtmaya başladı.

Bunun sonucunda insanlar öldü, yaralandı...

Binlerce kişi yakalandı, suçlu bulundu, hüküm giydi, sürüldü. Gazeteciler tutuklandı, medya baskılandı.

Bütün bunlar yaşanırken bir adam, tek başına, sahneye çıkacaktı.

5 Haziran’da, Tiananmen meydanı protestoculardan arındırıldığında, gövde gösterisi yapan tankların önüne kendini siper etti.

Aynı zamanda fotoğrafçılık tarihine geçecek kareler tam o esnada Jeff Widener ve Stuart Franklin tarafından yakalanmaktaydı.

Widener ve meşhur karesi.

Olaya dair bir de video kaydı bulunmaktadır.

Yalnızca bir adam. Beyaz gömleği, sıska bedeni, alışveriş torbasıyla oracıkta duruyordu işte.

Yüzlerce tonluk demir yığınlarını dize getirmişti. Yüzbinlerce kişiyi sindiren metal fırtınanın karşısına tek başına dikilmişti.

Öncül tank bir manevra ile adamın etrafından dolaşmak istedi, ama adam buna izin vermedi. Tankları bir kez daha durdurdu.

Bu kez tanklar motorlarını durdurdu. Adam da tankın üzerine tırmanmaya başladı.

Aradığını bulamamıştı.

Tankın üzerinden inip kenara çekilince tanklar artık ilerleyebileceklerini zannettiler. Fakat adam tekrar tankın önüne geçmişti.

Tankın kapağı açıldı ve içinden çıkan askerle bir diyalog yaşandı.

Bu diyalogun muhtevası belirsizdir. Ancak adamın “Burası bizim şehrimiz, burayı terk edin” dediği rivayet edilir. 

Sonrasında yaşananlar bir grup insanın oraya gelip adamı oradan uzaklaştırdığına işaret ediyor. Devamında ne olduğu ise muamma.

Hiçbir şiddet unsuru içermeyen koca bir irade: Tank Adam

Zarar vermeden, şiddete başvurmadan yapılan; iletişimden, diyalogdan yana taraf tutan bir başkaldırı, bir sivil itaatsizlik anıtı.

Her şeyden önemlisi, medyanın gücünü temsil eden bir vaka.

Milyonların tanık olmasıyla eşzamanlı olarak büyüyen, olgunlaşan bir anlam.

Tank Adam iradesi... Örnek alınası bir duruş.

Literatüre Tank Adam (Tank Man) olarak geçen bu vatandaşın gerçek kimliği hiçbir zaman tam olarak doğrulanamadı. Akıbetinden hiçbir zaman emin olunamadı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
miss-simpson

1989 da gösterilen cesaretin 2016 da bile konuşulması hep konuşulacak olması gerçek kahraman ismi bilinmeyenlerdir

menemen

absoulte power corrupts absolutely

Gizli Kullanıcı

Bizde de besili kefenliler palalılar duran adama karşı duran adamlar vardı polisle bir olup gençleri döven Son sözü vurmayın abi ölüyorum diyen ali ismail i katleden yalaka bir güruh var sözüm o ki arkasına yönetimin gücünü değilde hür iradesini ideolojisini cesaretini yüreğini alan bu adamı ömrümün sonuna kadar unutmayacağım tıpkı ali ismail korkmaz gibi

musikisinas-don-vito

Adam muhtemelen ölmüştür. Sosyalizm Türkiye'de hayata geçirilemediği için idealleştiriledursun dünyadaki pek çok örnekte "totaliter" bir rejim olduğunu görüyoruz. Lenin'e tapınanlar, Hitler'den daha fazla insan katletmiş olmasına rağmen Stalin'in eleştirilmesini hazmedemeyenler, hatta Mao ideolojisinin bile faşistliğini yapabilenler (ki Mao Dünya tarihinin en çok ölümden sorumlu diktatörüdür)... Ülkemizdeki sosyalistler garip biçimde "liberal" görüşleri de taşıyarak taraftar toplarken sosyalizmin bu totaliter tarafını paralize etme derdine girişiyor ama kazın ayağı pek öyle değil işte. Bazıları da bu totaliter yönü iyi bildiği için "Gerçek Sosyalizm bu değil" savunması getiriyor. Türkiye'ye o baldan tatlı dilleriyle kendi sosyalizm anlayışlarını getirmeye çalışadursunlar eylemlerine bakınca nasıl kanlı bir diktatorya kuracakları ortada. Apolitikleri bile faşist diye linç edecek psikolojiye geldi artık bu şizofrenler.

goruncekadam

Deniz Gezmiş kanlı diktatörlük mü kurmaya çalışmış yoksa senin vurguladığın pkk tarzı gruplar mı ? Burada hep bu sosyalistlerin katliamlarından bahsedip emperyalistleri masum gösterme olayı 'komünizm ile mücadele' dernekleri ile başladı.Halkın bu tarz fikirleri anlayacak kapasitesi olamadığı için 'hazır anlamışı' yani ABD derneklerinin 'cici ABD' ve 'kaka Soyvet,Komünizm' propagandası ile güdülme var. İşidi görüp islamı kötülemek gibi bu dediğin.Mao konusuna hiç girmicem yok katliam felan filan. II. Dünya savaşının sonuna doğru ABD iyice Almanya sınırlarına dayanınca birşey fark etmişti.Almanya'da her kadın çocuk kendini canlı canlı siper ediyordu askere tanklara.Buna bir çözüm buldular ; bu da bütün Almanya şehirlerini yukarıda bombalamak.Almanya ancak böyle teslim oldu.Şimdi kimse bilmez,bilse de dile getirmez Batı Almanya'nın dümdüz edilip kadın ,çoluk çocuk öldürüldüğünü , kimse Vietnamı'daki kimyasal silahları bilmez.

goruncekadam

Çin ve Sovyetlere gelince bu tarz ülkeler kölelikten direkt komünizme geçiş yapmaya çalıştı.Değişen sadece isim ve teşkilatlanma oldu.(Dipnot:Sovyet Rusya bu teşkilatlandırma ile Almanya'yı Rusya topraklarında yendi, teşkilata halk da dahildir.) Komünizm eleştirmek isteyen herkes direkt en kötüsünü ve her zaman en kötüsü örnek verir.Senin yukarıda yaptığın gibi.Engels,Marx okumanı öneririm.Das Kapitali anlamak zor olacaktır ama iyi sentezlemek lazım.Yoksa bağımsızlıktan , bozkurttan bahsedip arkasını ABD askerlerine dönen ülkücü gençler gibi olunur.

musikisinas-don-vito

Sosyalizmi eleştirince Amerika savunulmuş olmuyor diye düşünüyorum, onları hoş göstermiş de olmuyor. Kaldı ki ben müttefikler savaşı kaybetseydi Almanya yerine onların insanlık suçlarını konuşacağımızı, soğuk savaş sonunda Amerika yıkılsaydı da saldırgan-radikal liberallerle karşılacağımızı düşünüyorum. Dünyayı iki kutuptan ibaret görmediğim için birini eleştirmek diğerine sırtını dayamak değildir benim gözümde. Hitlerin ses kayıtlarından biliyorum Sovyetlerin de tıpkı Naziler gibi henüz savaş başlamadan nasıl bir (senin de bahsettiğin) kölelik düzeniyle yemeyip içmeyip silah yaptığını. Kanlı bir totaliter rejim kuracaklar derken Deniz Gezmiş'i düşünmemiştim aslında. 36 yılda çok şey değişti. Deniz Gezmiş kanlı bir totaliter rejim kurmak ister miydi bilemem ama kuracağı şey kanlı bir totaliter rejim olurdu.

musikisinas-don-vito

Deniz Gezmiş'in şahsında söylemiyorum ama onların kuşağının bir kanadı (zaten olmayan) Türk milliyetçiliğini bitirmek için çabalarken diğer kanadı Kürt milliyetçiliğinin ilk tohumlarını ekiyordu, bu sebeple sorunlu bir nesildir (Kürt milliyetçiliğiyle bir derdim yok, derdim tutarlılığın olmaması). Kaldı ki Pkk'nın kuruluşuna giden yol da o nesilden geçiyor. Neredeyse Tunceli haricinde bölgedeki bütün sol gruplar Pkk bünyesinde yer alırken şiddetli çatışmaların ardından Tunceli bölgesi de Pkk'nın tekeline geçivermiştir. Bugün de solu pkk'dan bağımsız düşünmüyorum, bu kadar sert tavır almamın sebebi de bu zaten. Türkiye'nin sosyal bilimler alanında en iyi üniversitelerinden birindeyim ve birkaç fakülte haricinde bütün okul terör örgütünün elinde. Güpegündüz öğrenci linç eden teröristler o kadar da kalabalık değil aslında ama diğer kolektiflerin büyük desteğini görüyorlar. Pkk'ya biat etmeyen sol kollektif yok neredeyse (feministler hariç).

musikisinas-don-vito

Israrla ülkücülere saldırılıyor, gücü olmayana neden saldırılıyor anlamıyorum. Benim fakültemde 13 ülkücü var, onlar da okula gelemiyor ama sorsan faşizme karşı mücadele ediliyor, okulda karşıt grubun yok ki ne faşizmi? Dediğim gibi solcuların desteğini alan, karşısında hiçbir karşıt görüş olmayan pkk apolitiklere bile saldıracak konuma geldi. Bu yıl saf-salak bir kız, Türk Ocağı adına afiş asmaya çalışmış, Pkklı olmayan bir solcu grup tarafından tartaklandı. Pkklılar görse dayakla kalmaz öldürülürdü de, ucuz atlattı... Dediğim gibi solcuların desteği olmasa Pkk bunca üniversitede güçlenemezdi. Kuzenimle Fırat Çakıroğlu üzerine konuştuk bu yaz. Bir faşist ölmüş, iyi olmuş, faşistlerle aynı yolda yürümem dedi. Hdp tabanının da faşistlerden oluştuğunu söyledim, biliyorum dedi. Ege Üniversitesindeki zorbalıkları da benden daha iyi biliyordu ama yine Hdp'ye oy verdi, faşist dedikleriyle yanyana durdu. Demem o ki sağ gibi bizim sol da kaypak. Örneğini çok gördüm. Sağlam solcu diyebileceğim insanlar istisnadan ibaret.

musikisinas-don-vito

Afiş bile astırmayan, genç kızları tartaklayan adamların "kanlı bir totaliter rejim" kuracaklarını düşünmekle hatalı mıyım? "Gerçek sosyalizm bu değil" savunmasına önlem olarak bizim solun uygulamalarını referans gösterdim. İzmir'de yaşıyorum. Dhkp'c'nin nasıl eşitlik, özgürlük gibi süslü ve örgütü tanımama rağmen beni bile cezbedecek güzel cümlelerle beyin yıkadığını çok iyi biliyorum. Birazcık liberal sos kattığında herkes kanıyor. Çok insanın evrimine şahit oldum. İlk tanıştığında dünyayı daha güzel bir yer yapcağını, halk için devrim yaptığını söyleyenler evrimin sonunda halk düşmanı kesiliveriyor. Kansız devrim olmaz lafı bile o kadar iğrenç ki... Halkın % kaçı sosyalist? Milliyetçileri, müslümanları, bütün liberalleri, otokrasi karşıtlarını öldürmeleri gerekecek devrimin devamlılığını sağlamak için. Ve yeni nesillerde doğacak her sosyalizm karşıtını da... Sosyalizmin böyle buyurduğunu değil Türkiye'deki sosyalist oluşumların bunu yapabileceğini iddia ediyorum.

goruncekadam

Komünizmi bilmeyen bebeler var Çin'i komünist sanıyor dengesiz.

siradanokur17

Çünkü kendi işine geleni kabullenmek daha kolay..

Görüş Bildir