İnşaat Denilince Akla Onlar Gelir! Cengiz-Kolin-Limak Kamu İhalelerinde Dünya Lideri

 > -

Devlet ihalelerinden aldıkları projelerle tanınan Makyol, Cengiz, Kalyon ve Kolin isimli şirketler, Dünya Bankası’nın 1990-2017 yılları arasında tüm dünyada devletten en çok ihale alan şirketler sıralamasında ilk sıralara yerleşti. Sadece Cengiz, Kalyon ve Kolin’in devletten aldıkları ihalelerin toplamı 150 milyar dolara yaklaştı.

Makyol, Cengiz, Kalyon ve Kolin Dünya Bankası’nın hazırladığı listede ilk on sıraya girdi.

Bir Gün gazetesinden Mustafa Mert Bıldırcın'ın haberine göre, 2002 yılında 'Kamu İhale Kanunu'nda yapılan değişikliğin ardından yapılan devlet ihalelerinde öne çıkan Makyol, Cengiz, Kalyon ve Kolin Dünya Bankası’nın 1990-2017 yılları arasında tüm dünyada devletten en çok ihale alan şirketler sıralamasında ilk ona girdi.

Limak, Cengiz ve Kolin’in devletten aldıkları ihalelerin toplamı 150 milyar dolara yaklaştı.

Beş farklı kıtada faaliyet gösteren SUEZ'in kazancı 60 milyar dolarken Limak'ın Türkiye'deki faaliyetlerinden kazancı 50 milyar dolar.

Dünya Bankası verilerine göre, en fazla yatırım yapan Fransa merkezli enerji şirketi SUEZ, dünyanın beş farklı kıtasında iş yaparken, Limak, Cengiz, Kolin ve Kanyon’un faaliyet alanı ‘Avrupa ve Orta Asya kıtası’ olarak görülüyor.

Verilere göre SUEZ’in beş farklı kıtada yaptığı işlerden kazancı 60 milyar dolar görülürken Limak İnşaat’ın Türkiye’de yürüttüğü projelerden kazancının 50 milyar dolara yaklaştığı görülüyor.

En çok kazanç havalimanından.

İstanbul üçüncü havalimanının yüklenici firmaları olan Limak, Cengiz, Kolin ve Kalyon’un en fazla kazanç sağladığı sektör de havalimanları olarak belirtildi. Limak ve Cengiz’in kamudan ihale aldığı diğer sektör de, "elektrik" sektörü oldu.

Dört şirketin 2017 yılında kamudan aldıkları inşaat işlerinin toplam bedeli 30 milyar liraya yakın.

Dünya Bankası’nın hazırladığı listede ilk on sıraya giren Makyol, Cengiz, Kalyon ve Kolin'in sadece 2017’de kamudan aldıkları inşaat işlerinin toplam bedeli 30 milyar liraya yaklaştı.

Makyol, Cengiz, Kalyon, Kolin'in 20 bin 851 şirketin bölüştüğü 97 milyar 800 milyon liralık kamu ihalelerinden aldığı pay ise yüzde 30’a ulaştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir